HAVADAN-SUDAN -II-

Ekleyen admin on Oca 19th, 2021 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Allah Rasûlü (sav) bir arkadaşının bahçesinde dinlenirken kendisine bir bardak su ikram edilir. O’da bismillah der ve Tekasür Suresinin 8. Ayetini okur: “ O gün size verilen her türlü nimetlerden hesaba çekileceksiniz.”Ya Rasûlallah, bir bardak sudan da mı? Evet der, Allah Rasûlü. Bu bir bardak suyu size nimet olarak veren Rabbiniz sizi görüp gözetiyor ve hayatınıza can suyu olarak size ikram ediyor.

Biz O’nun bu kısa ve veciz ifadesinden şunları anlıyoruz. Evet, su: Hayatın kaynağı, olmazsa olmazı. Öyle bir nimet ki, yerine göre insan, bir bardak su için bütün servetini verebilecek kadar önemli bir nimet.

O bir bardak suyun menşeine bakıyor ve görüyoruz ki: O su, okyanuslardan tonlarca suyun buharlaşmasından, bulutlara yüklenmesine ve dağlarda depolanıp süzülmesine kadar; bir ilim, irade, kudret, rahmet ve inayetin eseri olarak içmemize hazır hale getirildiğini müşahede ediyoruz.

1400 Sene önce, bu konuda Sahabeye verilen bu dersi bugünün insanı da; ibret ve dikkatle tekrar düşünmelidir. Bu kadar büyük ve küllî nimetlerin, bütün insanlığın ve hatta bütün canlıların ortak malı olduğunu düşünüp, ona göre hor ve hakir kullanmamalıdır.

Bu konuda ibret ve tefekkür duygumuzu geliştirmek ve hassasiyetimizi artırmak istiyorsak; Afrika’da yeni açılan bir su kuyusunun etrafındaki canlıların heyecanını nazar-ı dikkate almamız gerekiyor.

Unutmayınız! Nimetlerin bolluğu, ehemmiyetine delalet eder. Küllî nimet, küllî şükür ister.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu