HAVADAN-SUDAN -I-

Ekleyen admin on Oca 13th, 2021 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu girise bir yanit veya trackback birakabilirsin

Spread the love

Cenabı Hakkın insanoğluna vermiş olduğu nimetler; en çok, en bol ve en ucuz nimetlerdir.

Çokluğunu ve bolluğunu müşahede ediyoruz da gerçekten en ucuz ve zahmetsiz olarak bütün bunları kendi kendimize tedarik edebilir miyiz?

Hayır. Kat’a ve asla!

İnsanoğlu her şeyde olduğu gibi bu küllî nimetleri de hafife almak, sulandırmak ve gafletini devam ettirmek için neler uydurmuyor ki?

Bir topluluğa rastlıyor ve soruyorsunuz: Ne yapıyorsunuz? Hiç… Sohbet ediyoruz. Konu nedir? Şöyle böyle, havadan-sudan konuşuyoruz.

Demek hava ve su bu kadar ucuz ha! Daha önce bir münasebetle “bir nefes havanın” ne kadar ehemmiyet arz ettiğini bir platformda okuyucularımla paylaşmıştım. Orada Sadi Şirazi’nin o veciz ifadesini birkaç cümle ile hülasa etmeye gayret etmiştim. Evet, Şarkın o büyük filozofu derki: “Her bir nefes alış-verişinde insana iki şükür vaciptir.” Ben burada şunu ifade etmek istiyorum. Bu küllî nimetin şükrü ve bu havayı bozmamak için, insanların yoğun bakımdaki solunum cihazına bağlı hastaları ibretle seyretmeleri gerekiyor.

Özellikle insanların, ağzından çıkan ve ağız yoluyla vücuduna giren her bir şeye pek çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Yorum Yaz

*

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu