YOZGAT’IN SU SORUNU ÇÖZÜM ALTERNATİFLERİNİ BEKLİYOR

Ekleyen admin on Oca 13th, 2021 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu girise bir yanit veya trackback birakabilirsin

Spread the love

Mevsimler şaşırdı ‘dersek yalan olmaz.

Her sabah  penceremden  meraklı gözlerle Yozgatı seyrediyorum.

Ne kar,ne sağanak yağmur,ne de gök gürültüsü var.

Sanki; kış ortasında değiliz.

Sanki ; ilkbahar öncesinin  günlerini yaşıyoruz.

Çünki ; ağaçlar çiçek açmak üzere.

Güneş,gülümseyen yüzünü hiç eksiltmiyor gün boyu tepemizden..

Bugünlerde sıkça gökyüzüne bakıyoruz bin bir umutla..

Gökyüzünün rengi esmerleştiğinde ya da bulutların kümelendiğini görünce..

Birden umutlanıyoruz,”Herhalde yağmur geliyor”diye seviniyoruz.

Bazı günler yağmur çiselediğinde ‘oh nihayet’ diyoruz.

Ancak o çiseleyen yağmurlar  sadece toprağı ıslatıyor. O kadar..

Medyanın hava raporlarında bazen gözümüze çarpan  ‘İç Anadolu’da sağanak yağmur bekleniyor” müjdeleriyle umutlanıyoruz.

Ama ne gam !

Gökyüzü, Yozgat’ın  susuzluktan  kuruyan ve çatlayan toprağına beklendiği gibi  rahmetini bırakmıyor günlerden,haftalardan,hatta aylardan beri..

**  **

Evet,tüm toplum olarak birlikte yaşadığımız derdimiz ne yazık ki; 1 iken 2 olacak gibi.

Koronavirüs salgını musibetinin ardından şimdilerde kapımıza dayanan ‘Susuzluk tehlikesi ‘ stresiyle başbaşayız.

Aslında Doğanın  hunharca katledilmesi ,kentlerin ve kasabaların betonlaştırılması ve oluşturulan ekolojik tahribatın  doğal sonucudur kuraklık tehlikesi.

Ama ne hazindir ki ; bu sorunun  Koronavirüs sürecinde baş göstermesi  oldukça çok tehlikeli bir senaryo gibi duruyor gözümüzün önünde..

** **

Şimdi dilerseniz,Yozgat’ın kuraklık tehlikesinin son durumuna bir bakalım.

Bildiğiniz gibi,Yozgat kent merkezinin su ihtiyacı bir baraj ile bir göletten sağlanıyor.

Edindiğim reel bilgilere göre, her 2 su rezervindeki potansiyelin yaklaşık  % 80’i tükenmiş durumda..

Geride kalan % 20-22 oranındaki suyun şebekeye akıtılabilir miktarı hesaplandığında Yozgat’ın ancak 3-4  aylık su  ihtiyacını karşılayabileceği gerçeği ile karşı karşıya bulunmaktayız.

Eğer,2-3 ay içerisinde Yozgat’ımızda yeteri kadar kar ve sağanak yağmur yağmazsa..

Kentimizin  su sorunu tek kelimeyle :

VAHİM !

Tabii ,bu arada Tarım sektörümüz ve çiftçilerimiz için de durum daha da VAHİM !

**  **

Peki,susuzluk tehlikesi kapıya dayandığına göre ,bu süreçte ne yapmalıyız ?

Su sorununun çözümü öncelikle Belediyenin görev ve sorumluluğundadır.

Yozgat  Belediyesi ,susuzluk günlerinde B.Cevdet Dündar Göleti’nin az da olsa  rezervindeki suyu Fatih mahallesine mi akıtacaktır.

Topçu göleti ile Divanlıdaki kaynaklarını  Yozgat’a  nasıl aktarabilecektir.

Geçmiş yıllarda Yozgat’ın su ihtiyacını karşılayan Çalatlı ve Arapseyfi  bölgesindeki yeraltı sularının şimdiki potansiyeli ne durumdadır.

Bu  iki yeraltı kaynaklarını içme suyu şebekesine ne zaman ve nasıl pompalayacaktır.

Belediye ve DSİ Yozgat’ta olası su sıkıntına karşı kaynak arayışı için bugüne kadar ne gibi hazırlıklar yapmıştır.

İşte ,bu sorular Yozgat kamuoyunda  merakla tartışılan konulardır.

**  **

Belediye Başkanı Sn.Celal Köse,kentimizdeki  su uzmanlarıyla birlikte acilen bir basın toplantısı düzenleyerek yukarıda sıraladığım soruların yanıtlarını ve sürdürülmekte olan çalışmaları ,  daha doğrusu Yozgat’ın sorununa ilişkin tüm bilgileri  detaylarıyla Yozgat kamuoyu ile  paylaşmalıdır.

Ve hemen ardından 34 500 su abonesini kapsayacak etkili bir SU TASARRUFU uyarı kampanyasını ve çalışmalarını  başlatmalıdır.

Yozgat Valiliği ise kent merkezinde, ilçelerimizde ve kasabalarımızda yaşanacak olası bir su krizine karşı şimdiden teyakkuz halinde olmalıdır.Oluşturacağı kriz masası ile  kent merkezi ,ilçe ve kasabalarda susuzluk tehlikesinin aşılması konusunda idare olarak  şimdiden üzerine düşen alternatif çözümleri üretmelidir.

**  **

Eğer,önümüzdeki süreçte gökten rahmet yağmazsa işimiz çok zor.

Korona  salgınının yanı sıra kentte meydana gelecek susuzluğun yaratacağı facianın nasıl sonuçlar doğurabileceğini  düşünmek bile insanın aklını oynatıyor.

Cenab-ı Mevlamız, inşallah  rahmetini  hem Yozgat’ımızdan ve hem de  ülkemizden esirgemez.

** **

Ama rahmet yağmaz ,susuzluk sorunu Belediyece çözülmez ve ya çözülemezse  halimiz nice olur ?

Mesela suyun yokluğunda elimizi ne ile yıkayıp kendimizi Koronavirüsten  nasıl koruyabiliriz ?

Demek istiyorum ki; olası su sorununun çözümüyle  ilgili alınabilecek bütün tedbirlere yönelik çalışmalar ihmale gelmez.

Kimsenin ve daha doğrusu bu kenti yönetenlerin  kentimizde susuzluğa çare bulamamak,alternatif   çözümler üretememek ve bu yaz döneminde  halkımızı susuz bırakmak gibi lüksleri  yoktur.

Çünki ; Susuz bir hayat  sıkıntıdır, ızdıraptır,hastalıktır,çiledir ve dertlerin en belalısıdır.

Yani, demem o ki ;susuz hayat gerçekten çekilemez.

 

Yorum Yaz

*

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu