Yeni yılı karşılarken

Ekleyen admin on Oca 13th, 2021 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu girise bir yanit veya trackback birakabilirsin

Spread the love

Geçen zamanın düşündüren, üzen, yıpratan günlerini geride bırakarak yepyeni bir zaman dilimine kapı açmanın bir umut girişimi olduğu tartışmasızdır. “Umut, imanın anasıdır” sözüyle amaçlanan da bu duygunun bir güç olduğu, girişim ve kalkışmalarda bir anahtar, bir ışık gibi sorunların çözümüne katkı verdiğidir. Duygunlarla düşüncelerin uyuşumu başarının ve huzurun koşuludur. Sorunlarla boğuşarak geçen zamanla yitirilenler üzer ve yıpratır. Ne var ki yaşam tablosu her zaman olumlu olayları, iyilikleri yansıtmaz. Acılar, yitikler, zararlar, sakıncalar, kötülükler de doğal durumlar olarak yerini alır. Geçen yıl ile gelecek yıl arasındaki fark birinin olumlu durumlarla anılması, birinin de umutla karşılanmasıdır.

Yitimlerin acısı kolay kolay unutulamaz. “Ölüler biz andıkça yaşar” sözünün yansıttığı gerçek, insan yüreğinin ve beyinin sıcaklığıdır. Acılar bir anlamda da insanı eğitir. Yitirdiklerimizi anarak yaşatırken onlarla birlikteliğin unutulmaz yanları içimizi ısıtır. ‘Nasıl olsa bir gün buluşacağız’ anlayışıyla, inanç duygusuyla kendimizi avuturken pişmanlıklarımızla da hesaplaşırız.

Giden yılda birçok yakınımızı, dostumuzu yitirdik. Aydın Barosu avukatlarından Şule ERTUĞRUL, Ressam Cemal AKYILDIZ, avukat Hikmet GÜNGÖR, Prof. Dr. Erdoğan MOROGLU, Yargıtay Üyesi Mustafa AYKONU, Avukat Haluk ÜNSAL, gazeteci Yurdakul FİNCANCIOGLU, Mustafa Kemal ÇAVUŞOGLU, önceki Bakanlardan Nevzat AYAZ ve İrfan GÜRPINAR, Öğretmen yazar Ali DÜNDAR, Yargıç Turgut KOTAN, emekli vali Refik Arslan ÖZTÜRK, gazeteci Bekir COŞKUN, önceki Başbakanlardan Mesut YILMAZ, Prof. Dr. Mithat MELEN, Prof. Dr. Gündüz GEDİKOGLU, hesap uzmanlarından Sadullah AYGÜN, yüksek Mimar A. Ragıp BULUÇ, Prof. Dr. Ali H. BOZER, Aslı BAŞGÖZ, emekli emniyet müdürü Ali ihsan MUGLALI, gazeteci Ertan KARASU, avukat Dr. Cengiz ABBASGİL, emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı rahmetli Haluk YARDIMCI’nın eşi Muazzez YARDIMCI, savunma mesleğinin unutulmaz ustalarından Avukat Ö. Atilâ SAV, Gama A. Ş. nin ortaklarından M. Ergil ERSÜ ve Süreyya Yücel ÖZDEN.

Cumhuriyet Gazetesi’nde güzel yazılarıyla beğeni alan Avukat Erol ERTUGRUL’un 1966’da evlenip 20 Ekim 2020′de yitirdiği avukat eşi Şenay ERTUGRUL’u yakından tanımanın yeterliği, Erol Bey’in kaymakamlık ve avukatlık yıllarına ilişkin bilgim, mutlu birliktelikleri, erkek ve kız iki çocuklarının gönenci unutulmaz anılar sayfalarına işlenmiştir. Tüm yitirdiklerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, kendilerine de Tanrı’dan engin rahmet diliyoruz. Gençlerimizin geleceğe ilişkin tüm beklenti ve isteklerinin gerçekleşmesi de en içtenlikli dileğimizdir.

Yeni yıla bu görüşler ve dileklerle gönül kapımızı, pencerelerimizi açıyoruz. Acıların paylaştıkça azalmasını umarak kalanlara sağlıklı uzun ömür dileğimizi de yineliyoruz. Düzenlenen yemek ve eğlencelerle, umutlarla, dileklerle karşılanan yeni yılın geçen yılın olumsuzluklarını unutturması herkesin isteği. İnsanların bitip tükenmek bilmeyen istekleri, özlemleri olması doğal. En önemlileri sağlık, olumlu ve yararlı edinimler, kazanımlar, başarılı aşamalar, ülke ve ulus için olumlu çalışma ve çabalar. İlişki güzelliği, dayanışma ve değerbilme yüceliği.

Kimi siyasetçiler o kadar ilkel, o kadar katı ki kendilerinden olmayana düşman gözüyle bakıyorlar. Selamı, el sıkmayı, hatır sormayı düşünemiyorlar ya da uygun bulmuyorlar. Siyaset, insanlığı da karartıyor, unutturuyor. Yazıklar olsun..

Televizyonlarda haber sunanları, başta Fox Tv’nin yansız, canlı, güleryüzlü sunucusu Selçuk TEPELİ olmak üzere içtenlikle kutluyor, kendilerine izleyici bir yurttaş olarak teşekkür ediyorum.

 

Yorum Yaz

*

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu