Yakınmalar dizisi

Ekleyen admin on Ara 1st, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Herkes kendi başına geleni (karşılaştığı), sorunların yakınmasını duyurmaya çalışır. Yurttaşların çoğunun böyle bir olanağı yoktur. Sözlü ya da yazılı olarak ilgili katlara (makamlara) iletilen yakınmalar da gereken ilgiyle karşılanmayabiliyor. Çözüm sağlayanlarla dinlenme, ilgilenme şansını bulanlar mutlu oluyor. Sonuç alamayanlar ise kırılmasalar bile bir buruklukla baş başa kalıyor.

K.M. olarak adını ve soyadını harflerle vereceğim bir yurttaşın görüşünü içeren mektubuna olduğu gibi yer vererek benzer durumlara ilişkin tutum sürgitinin nasıl karşılandığını belirtmek istiyorum:

“Lâfa gelince dinli-dinsiz, sağcı-solcu. Türkçü, hemşehri, aşiret, eş-dost liste uzayıp gider. Fark etmez. Kişiliğimiz tabasbus (yaltaklanma), himayecilik (koruma), kayırmacılık ile güçlenir, beslenir, yükselir. Fakat devlet yetkisini, hak-hukuka, yasalara uygun kullanan ahlaklı insanlara nadiren rastlanır. Bu insanlar da kısa sürede sindirilir, hizaya getirilir. Bu yüzden inşaat, iskân, imar sorunlarımız, trafikte kural sorunlarımız, çarşıda pazarda denetim sorunlarımız, vergi, kaçakçılık, adliye sorunlarımız kuşaklar boyu tartışılır, bir türlü düzene girmez. Her insan aklını sever. Kızar, söver, ahlâklı olmayı, düzenli olmayı, kurallara uymayı başkasından bekler, kendini görmez. Bir millet bütünüyle özeleştiri yapıp ortak aklı, ahlâkı kabul etmez, devlet yetkisini kullananlar adaletli olmaz ise vay hâlimize!”

Bu mektuptakine benzeyen, daha değişik olan nice sorunlar yurttaşlarımızın çektiği güçlükler ve sıkıntılar vardır. Çözüm aramakla ömrünü tüketenleri duymuştuk. Yaşam aydınlığını karartan olumsuzluklar, aykırı durumlar güç kırıcı tutum ve davranışlar sağlığı ve mutluluğu gölgeliyor, sarsıyor. Sorunların boyutu ve ağırlığı değişik ölçülerde herkeste kendini duyuruyor. Yaşamın doğallığı bu tür durumları olağan karşılatıyor. Nice insanın benzer ve değişik sorunları, kimilerinin yaşama küstüren çözümsüz yakınmaları yazılıyor, duyuluyor, anlatılıyor. Hele yönetimlerin yurttaşlarla ilişkide ayrımcı, amaçlı, özellikle siyasal yaklaşım bozuklukları tepkilerle durumu ağırlaştırıyor.

Zaman zaman yurttaşlarımızın mektuplarına yer vererek yakınmalarını, eleştiri ve önerilerini yansıtarak toplumsal ilgimizin sıcaklığıyla gazetemizin yararını vurgulamak istiyoruz.

AÇIKLAMA: 26 Kasım’daki yazımda adlarını andığım başarılı siyasetçiler arasında öğrencilik arkadaşlarımdan ön sırada yer alması gereken TBMM Başkan Vekilliği yapan etkin konuşmacı (hatip) Mustafa Kemal PALAOGLU ile şimdi Anadolu Kulübü Başkanı olan Metin CİZRELİ de bulunacaktır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu