BİR AĞAÇDA SEN DİK (AĞAÇ HAYATTIR)

Ekleyen admin on Ara 1st, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ülkemizin zengin  sözlü halk kültürüne  bir halk  okulu  görevi olarak hizmet veren  salkım söğütlerin altında  toplanan insanlarımız , dertleşerek söyleşirler, kaynaşırlar. Böyle bir söğüt altı  sohbetinde ,Oğulcuk Köyü’nde  Hacı Yusuf amca şöyle demiş: ” Burnu bulut  çizenler, elifi mertek sananlar,yalan söze kananlar,yanlışlarını doğru sananlar,ağaç dikmeyip ağaç kesenler,nefes darlığı çekenler,düşünce  ve duygu fakirleri  gelip  söğüt altı sohbetlerini dinlesinler; ” Eski çamların nasıl bardak olduğunu ve  ardıç kadı, çam müftü” sözlerinin derinliklerini öğrensinler…”!

Binlerce dileğin yer aldığı ” DİLEK AĞAÇLARI” nı anlasınlar. Ağaçların da dili var, çiçekleri   kuşlarda şarkı, şairde şiir olur. Meyveleri yiyenler  hayat bulur.İnsan ve ağaç birlikte doğar.  Doğan her çocuk  adına  bir ağaç dikilmesi, geleneğimizde vardır.Ağaç keserek değil, ağaç dikerek  yoluna gidenler yorulmazlar, yorulsalar  da yorgunluklarını bir ağacın altında çıkarabilirler. Ağaçlar, hayat ve insan bütünleşmiş ve kaynaşmıştır.Yıldızlar, renkler,su, dağlar, Ağaçlar ve güller üzerine çok sayıda  şiir, türkü, masal, destan, şarkı ve halk deyişi bulunmakta.

Veysel ustanın gizli sırlarını döktüğü, seslerini turnalardan alan  sazı  bahçedeki dut ağacından yapılmıştır:

“Bahçede dut iken bilmezdin sazı,/Bülbül konar  mıydı  dalına bazı,

Hangi kuştan aldın sen bu avazı,/Söyle doğrusunu gel inkâr etme.

Musa’nın sihirli asası  da ağaçtandır…!”

Mitolojide ağaçlar üzerine sayısız anlatılar ve halkımız arasında  söylenceler bulunmaktadır.

Uygur  ve Altay Türkleri arasında ağaçlara inanma geleneği de  bulunmaktadır.

Ağaçlardan, çiçeklerden ve meyvelerden alınacak çok dersler var. Öfkelenenler bu konularda biraz kitap okumalı,  ders çıkarmalı ve  değerli şair  Mehmet Emin Yurdakul’un SAKIN KESME  şiirini okumalıdır.

“Ey hemşeri, sakın kesme ! yaş ağaca balta vuran el onmaz…”

Bütün bunlara rağmen Oğulcuk koruluğuna  otuz yıl önce dikilmesini sağladığımız,ödül alan ve boy atan 35  güzelim çam ağacı, elektrik hattına zarar verir diye yakın tarihte kesildi.Yürekler acısı. ÇEDAŞ bu günlerde bunları yenilemelidir…

Eğitim tarihimizin ,irfan ordumuzun anıt ismi Prof.Dr.Yahya Akyüz,şöyle demekte:

BİR AĞAÇ DA SEN DİK

“Kulak ver dinle, bak ne söyler bize şu güzel ve bilge papağan?

Papağan der ki:

Doğayı sen bozdun, onu sömürdün,/ Bununla da övündün,/Bununla da  övündün  ey insan!

Dünya elden gidiyor gidiyor, farkında mısın?/Yoksa sen derin uykularda mısın?

Doğada renk kalmadı, göller çöl oldu,/Başını kaldır da bak,bize neler neler oldu!

Çevreciler ağaç diker,önlem olur taşkına,/Bir ağaç da sen dik torunların aşkına,

Varsa eğer hâlâ bir kurtuluş yolu ,/Durma koş,ara bul,uygula onu,

Felaketler kapımıza dayandı,inan,

Belki kurtuluruz,yeter ki  sen uyan ve aklını kullan.”

Eylemsizliğin bedelini ,doğaya, çevreye, iklime ve insana  karşı duyarsızlığın sonuçlarını,bu şiirde görmekteyiz. Dün-bugün ve yarın bağlantısını anlatan halk sözü unutulmamalıdır:

“Ataları koruk üzüm yemişler,evlatlarının dişleri kamaşmış!”

Bu şiir, 11.11.2019 günü yurt genelinde başlatılan ve her yıl aynı tarihte tekrar edilecek olan , “BİR FİDAN DA SEN DİK” ulusal  kampanyada, tüm okullarda ve fidan dikim alanlarında öğrenciler tarafından okunmalıdır.

Ağaç hayattır ,hayat ağaçla anlatılır, ağaç yaşamın ,insanın ve tarihin simgesi ve nefesidir…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu