YHT’de çalışmalar aralıksız sürüyor

Ekleyen admin on Kas 24th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili bir taraftan yüksek gerilim hattı çalışmaları sürdürülürken, diğer taraftan da deneme sürüşlerine devam ediliyor.

ANKARA-Tiflis bağlantılı Yüksek Hızlı Tren projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arasında, altyapı çalışmaları tamamlanan kesimlerde test sürüşleri devam ederken, bazı kesimlerde ise altyapıyla birlikte yüksek gerilim hattı çalışmalarına hız verildi.

Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinde sona gelindi. Proje kapsamında alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı güzergahı boyunca yolcuların kullanımına sunulacak istasyonlar da inşa ediliyor. Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı güzergahı boyunca; Ankara’nın Elmadağ ilçesi, Kırıkkale merkez, Yozgat’ın merkez, Yerköy, Sorgun ve Akdağmadeni ilçeleri ile Sivas merkez ve Yıldızeli ilçesi olmak üzere toplam 8 istasyon bulunuyor.

Yüksek Hızlı Tren istasyonunda yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak bölümler yer alıyor. Ayrıca tüm bina ve tesislerde bedensel engelli yolcuların ulaşımını sağlayacak şekilde rampalar ve asansörlerde yapılacak.

Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin 245 kilometre uzunluğundaki Yerköy – Sivas kesiminde altyapı çalışmaları tamamlanarak, daha önceden test sürüşlerine başlanılmıştı. Yerköy-Kırıkkale-Ankara kesiminde yüksek gerilim hattı, Yerköy-Yozgat-Sivas bölgesinde ise istasyon çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

TCDD Standartları’nın yanı sıra Avrupa Birliği Standartları ve DB Alman Demiryolu Standartları gibi uygunluk sertifikalarına sahip Yerköy-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nde 62 bin ton ray, 89 adet makas, 13 de yedek makas bulunuyor. 700 bin travers, 21 binden fazla prefabrik üstyapı döşeme plağının kullanıldığı projede 4 de trafo merkezi bulunuyor.

 

Yüksek Hızlı Tren hattının hizmete girmesi ile Anadolu insanı da Yüksek Hızlı Tren konforundan faydalanacak. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arası 2 saate, Ankara-Yozgat arası da 55 dakikaya düşecek.

ODA RAPOR HAZIRLADI

Diğer yandan Yozgat ticaret ve Sanayi Odası da, ulaşım ağının genişlemesinin Yozgat’a sağlayacağı getiriler için neler yapılması gerektiği konusunda rapor hazırladı.

Yozgat ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, yaklaşık 4 aylık bir çalışma sonucunda Yozgat’ın gelişimi ile alakalı olarak hazırladıkları raporun eksikliklerinin bulunabileceğini, bunlarında zaman içirişinde diğer paydaşlarla birlikte giderilebileceğini söyledi.

Çelik, ‘’Yozgat’a hızlı tren gelecek. Bizim aklımıza, Yozgat’a hızlı tren gelirken biz oturup onu mu seyredeceğiz sorusu geldi. Yozgat hızlı trene ne kadar hazır? Yozgat’a hızlı trenden önce Yozgat’taki tüm kamu kurumlarının, yerel yöneticilerin, STK’ların yapması gereken hazırlıklar ve hızlı trenin Yozgat’a ne kadar karı olacak, bu karı nasıl maksimum yapabiliriz? Sorularına cevap aradık’’ dedi.

Çelik, Yozgat’ta bazı eksiklikler gördüklerini,  hızlı trenle birlikte Yozgat’ın ekonomisinin negatif etkilenmemesi için yapılaması gereken bazı hamlelerin bulunduğunu bildirdi.

Çelik, ‘’Bunu da elbette TSO olarak tek başımıza yapamayız. Hep birlikte bu çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Hazırladığımız raporda; STK’ların, belediyenin, kamu kurumlarının, valiliğimizin, il özel idaremizin yapması gerekenler var. Geliştirilerek daha güzel noktalara getirilebilir. Bu konuda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Eğer biz hazırlıklarımızı yapamazsak Yozgat olarak hızlı tren geldiğinde negatif anlamda etkileniriz’’ diye konuştu.  (HABER MERKEZİ)

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu