Siyasal vahşet

Ekleyen admin on Kas 24th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ülkemiz sık sık toplumsal olayların alanı olmaktadır. Günümüzün değişik sorunlarına karşı duyarlıklar kimi tepkileri çekmekte, yaşanan durumlar da niteliğine göre olumlu ya da olumsuz karşılıklar bulmaktadır. Siyasal olayların ilgilisine ve yanlarına göre değerlendirilip benimsenmesi ya da benimsenmemesi nasıl doğalsa ekonomik olaylar da yöneticilerin uygulamalarına göre karşılanıp nitelendirilmektedir. Siyasal değerlendirmelerle yapılan bu çalışmalar toplumsal durumun ölçekleri olmaktadır. Ekonominin, sanayinin, hattâ eğitimin bilimsel gereklerden çok siyasal yönelişlerle yönetildiği ülkemizde iktidarın anlayış ve uygulamaları etkili olmakta, bu da beklenen ve özlenen sonuçları vermemektedir. Bilimden ve gerçeklerden uzak siyasal, hattâ kişisel yönelişler olumsuz durumların kaynağı olmaktadır.

Ege depreminin hepimizi üzdüğü günlerde bir de sendika liderleriyle isçilere karşı polisin aşırı sert davranışı düşünceleri ağırlaştırmıştı. Çirkin ve acımasız davranan anlayışsız yönetim, demokrasiyle asla bağdaşmayan, yaralayıcı görünümlere neden olmuştur. İktidar baskısını zulme dönüştüren saldırgan uygulamalar, polis gücünün kötü kullanıldığını göstermiştir.

Deprem, sağlık, güvenlik ve kent sorunları iktidarın yadsıması (inkârı) ile ağırlaşıyor, artıyor. Siyasal sorunlarla sarmalanan acılar yürekleri yakıyor. Sağlık sorunlarıyla birlikte öbür sorunlar da büyümekte, yıkımı ağırlaştırmakta, yaşam tadını bozmaktadır. Hukuksallık gözardı edilip aldatmalar, oyalamalar, savsaklamalar, yanlışlıklar yürütülüyor, sürdürülüyor. Siyasal kılıflarla geçiştirip erteleme artık kimseyi kandırmıyor.

Bir yazarımıza “Adalete güven sıfırlandı. Hukuksuz ülke olduk” dedirten durum çok üzücü. Adaletin güvenliğinden ve aydınlığından yoksun kalmak, yaşamı zindan bilmektir. Siyasal iktidarın etkisi altında kaldığı tartışmaları ve eleştirileri giderek artan ve yoğunlaşan adalet yapısının en büyük, en önemli sorun olduğu benimsenmezse çözümleri güç olur.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu