Yaşamdan yansımalar

Ekleyen admin on Kas 17th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ortamın niteliği ve günün koşulları nedeniyle değişikler gösteren yaşamımız, elimizde olmayan durumlardan etkilenmekte, umduklarımızla bulduklarımız arasındaki aykırılık ve çelişkiler her gün giderek büyümektedir. Yetişmenin ve eğitimin ördüğü toplumsal doku, kimi olumsuzluklarla savaşarak kendi soylu yapısını korumak zorundadır. Bu konuda bireylere, yurttaşlara büyük sorumluluk düşmektedir, insanlık gerekleri, yurttaşlık nitelikleri, yaşamın başlıca dayanağı ve amacı olarak benimsenmedikçe sorunların artması, yaygınlaşması ve çözüm güçlüğü kaçınılmazdır.

Ulusal yapımızı gölgeleyen bireysel-kişisel tutum ve davranışlar, özellikle siyasal alandaki karşıtlıklar ve ayrılıklarla büyümekte, ulusal birliği sarsacak olumsuzluklara kapı açmaktadır. Partizanlığın giderek kabalaşıp sertleşerek zararlarını artırdığı bir alacakaranlık dönem yaşadığımızı görmeliyiz. Ulusal birliği önemsemeyen zararlı partizanların neden olduğu kötülükler, yıkımlar, düzeltilmesi güç, hatta olanaksız bozulmalardır. Siyasal alanda kötüleşen durum, öbür alanları da etkilemekte, eğitimden aile düzenine uzanan bir kara çizgiyi göstermektedir.

Cumhuriyet gazetesinin 20 Eylül 2020 günlü sayısının 12. sayfasında Örsan K. ÖYMEN, ülkemizin yitirdiği kazanımlarının nasıl yitirilerek kötüye gidildiğini anlatıyordu. “Diyanet İşleri Başkanlığındaki lâiklik karşıtı kadrolaşmayla halifelik benzeri bir makam oluştuğuna, Öğrenim Birliği Yasası’nın delindiğine, Atatürk’ ün aydınlanma devrimlerinin çökertildiğine” değiniyordu. Devrim ve devrimci niteliği için vurgulamaları da konunun günümüzdeki durumuna ilişkin gerçekçi değinilerdi.

Aynı görüşlerdeyiz. Dilimiz bizim özümiizdür. Açıkça vurgulayarak, gerçekleri açıklayıp savunmayı görev bilerek tutumumuzu düzenliyoruz. Ortamın sisini de gözeterek yazıyoruz. Değişik durumlar, sorunlar ve sorumlular bağlamında değinilecek çok şeyler bulunmasına karşın düş ve umut kırıcı görülmemek için kimilerine değinmekle yetiniyoruz. Yaşamımızı tam karartmasa bile gölgeleyen olumsuzlukların çoğu siyasal kaynaklı yönetim uygulamalarından gelmektedir. Solculuğu kural tanımazlığın, saygısızlığın, anarşinin ve saldırının dayanağı durumuna getiren kendini bilmez karışık ve karıştırıcılar kendilerine katılmayan herkese karşıdırlar. Toplumu bölmek, ilkelere ve amaçlara karşı çıkarak kendilerinden sözettirmek isteyen kimi bilinçsizlerdir. Toplumsal barışın ve ulusal dayanışmanın zararlıları şımarık sözde aydınlardır. Bilgi, bilinç, terbiye, yaşamın gerçek ışıklarıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu