ATATÜRK ÖLÜMSÜZDÜR

Ekleyen admin on Kas 17th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“…Savaş zaruri ve hayati olmalıdır… Milleti savaşa götürünce, vicdanımda acı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, ölmeyeceğiz diye savaşa girebiliriz. lâkin millet hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça; savaş, bir cinayettir.” Mustafa Kemal Atatürk

Pakistan özgürlük şairi Nazrul İslam, 1919 yılında yazdığı “Kemal Paşa” isimli uzun bir şiirinde şöyle demekte: “…Kudretli Kemal’lere muhtacız biz de,/Şahlanan bayrak oldun içimizde…”

Doğumunun 100.yılında UNESCO, “1981 yılını  ATATÜRK YILI ” olarak ilân etmiştir:
” ATATÜRK , uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcayan üstün bir kişidir.Olağanüstü bir devrimcidir. Sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk önderdir.İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsüdür. İnsanlar arasında hiçbir din, dil,ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamıdır.”

Atatürk’ün Cumhuriyet’in 10.yılındaki söylevi ile  15.yılında orduya tarihi mesajı hep okunmalıdır:

“…Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu!

Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda,zulümden, felâket ve musibetlerden ve düşman  istilasından nasıl korumuş ve kurtarmışsan; Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve  vasıtaları ile  mücehhez olduğuna hiç şüphem yoktur….”

D. Dumoulın, kitabında şu ifadeye de yer vermekte : ” Herkesin bir rolü olan ve de her gün inşa edilen yapıta bir taş koyması gereken bir toplumda yaşıyoruz. Bu yapıtın adı , TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ dir. Bu görevi ancak sorumlu vatandaş gibi davranarak yerine getirebiliriz.”

“…Atatürk bir ufkun adı, dağın değil/Dağ durur,oysa ufuk yürür./Her ufukta Atatürk büyür./Her ufukta yenilenir bir kez…” şair Orhan Asena’nın” Atatürk Bir Çıkıştır” şiirinde dediği gibi.Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet Çınarı halkımızın ellerinde,omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır.

“…Cumhuriyet denen hür iradeyle/Milletçe seçip-seçiliriz reyle/Devrimleri yolu oldu ulusun/Atatürk kabrinde rahat uyusun/Menzile varıldı varılır oğul…” H.İ.Güleç-Aşık Beyanî

10  Kasımlar, ATATÜRK’ ü anma, anlama ve anlatma günüdür.Büyük önderin günlere,yıllara ve asırlara sığmayan insanlık hizmetleri,aydınlık düşünceleri ,fikirleri ve devrimleri ulusal ve uluslararası her ortamda dile getirilmeli ve vurgulanmalıdır.

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Çanakkale Yeni Türkiye’ninÖnsözüdür” dediği Çanakkale’yi geçilmez yapan, ülkemize özgürlük ve dünyaya barış getiren Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, saygı ve minnetle selamlıyoruz. Ruhları şâd olsun.

Atatürk’ün Milletine son buyruğu :
“BENİM TÜRK MİLLETİNE,TÜRK CUMHURİYETİNE VE TÜRKLÜĞÜN İSTİKBALİNE AİT GÖREVLERİM BİTMEMİŞTİR , SİZLER ONLARI TAMAMLAYACAKSINIZ. SİZ DE, SİZDEN SONRAKİLERE BENİM SÖZÜMÜ TEKRARLAYINIZ.”

“Tek tutkum yurdumdur, bütün hayatımın ilkesi bu olmuştur” diyen  Mustafa Kemal  Atatürk’e karşı şükran borcumuzu ödemenin ve bağlılığımızı göstermenin en iyi yolu, eserlerini, düşüncelerini ve önderliğini ,özüne ve sözüne uygun olarak, 10 Kasımlarda ve diğer günlerde anmak, anlamak, ve düşüncelerini uygulamaktır.

Ulu önderin her sözünü hatırlayarak ve son sözünü de hep tekrarlayarak, rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyoruz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu