YUVASINI DEĞİŞTİR(ME)MEK

Ekleyen admin on Kas 10th, 2020 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Herkesin içinde yaşadığı, barındığı ve pek çok hatırasının bulunduğu yer kendisinin kolayca terk edemediği yuvasıdır. Söz konusu davranış şekli bütün canlılar için geçerli bir kuraldır.

Bununla birlikte dünyanın gidişatı, zamanın gereği ve konjonktürel faktörler canlıların yuvasının değiştirilmesini ve geliştirilmesini zaruri kılmaktadır.

Bu mevzu ile alakalı, çok eskiden okuduğum, Şark Klasiklerinden birinde anlatılan bir hikayeyi nakledeyim de, umarım herkes hissesine düşeni anlasın.

Bir baba, yanında küçük oğlu ile bağında çalışırken çocuk da boş durmaz, etrafta oynarken bakar ki taş yığınları arasında bir kuş yuvası var. Orada bulunan kuş yavrularının güzelliğine dayanamaz ve onları tutup sevmek ister. Fakat o da ne? Yuvaya kokudan yaklaşamaz. Yuvayı temizleyip değiştirmek niyetiyle babasından yardım talep eder.

Baba bakar ve görür ki, bu yuva bir “İbibik Yuvası’dır.” Oğluna der ki, bak evladım, bu yavrular burada mutlu bir hayat sürerler. Başka yerde bu mutluluğu bulamazlar…

Sonuçta; çocuğun ısrarına dayanamayan baba, önce yuvayı bir güzel temizler, güzel kokulu otlarla süsler ve yavruları oraya yerleştirir. Ertesi gün bakarlar ki, anne ibibik yuvaya uğramadığından yavrular aç kalmıştır. Bu duruma çok üzülen baba ve oğul ne yapacağını şaşırmış ve beklemeğe başlamışlardır.

Bir gün, iki gün derken bakmışlar ki yavrular acından ölecek hale gelmişler. O zaman babanın aklına eski yuvanın kokusu gelmiş, derhal bu kokuya benzer bir koku aramağa başlamış ve bir başka “İbibik Yuvasını” bulmuşlar. Yeni yuvayı da o yuvaya uygun bir şekle (koku yönünden de) sokup beklemeğe başlamışlar. Bakmışlar ki ibibik ailesi kısa bir süre içinde gelip yavruları ile ilgilenmeye başlamışlar.

Baba oğluna bu olayla ilgili şöyle bir ders vermiş:  Mayıs böceği o mayıs içerisinde nasıl mutlu oluyorsa,  ibibik yavruları da kendi yuvalarında kendilerine göre, öylece mutlu yaşıyorlar, bunların iradesi yok…

Ama iradeli varlıklarda ise; “bunlara kendi dünyalarının dışında daha güzel bir dünya olduğunu öğretmek zor da olsa gereklidir.”

Anne karnındaki çocuk mutlaka dış dünya ile tanışacaktır. Zamanı ve zemini gelince bu fıtrî kanunun karşısında kimse duramayacaktır. Neticede dokuz ay sabredeceksiniz, fıtratı “acul” olanlara sabrı, tahammülü ve hikmeti tavsiye ederken; “taklitçi ve statükocu insanlara da çağı yakalamanın gereğini” ısrarla telkin edeceksiniz.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu