KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE OLUMLU GELİŞMELER

Ekleyen admin on Kas 3rd, 2020 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Koronavirüs salgını, Yozgat’ta Mart-Ağustos arası  5  aylık süreçte  Türkiye ortalamasının altında seyrediyordu.

Yazdığımız ve sizin de bildiğiniz gibi,Koronavirüs kentimizde 2.dalga alarmını Ağustos  ayından  itibaren vermeye başlamıştı.

Çünkü ; Halkımızın  Koronavirüse karşı günlük hayatımızda sürdürmesi  gereken tedbirler konusunda  somut bir biçimde gevşeme ve rehavet içerisinde olduğu gözleniyordu.Üstelik bazı vatandaşlarımız da  tedbirsizliğine rağmen her nedense Koronavirüsün kendisine bulaşabileceğine ihtimal vermiyordu.

Yozgat’ta Koronalı günlerde adeta tedbirlerin ciddiye alınmadığı  bir yaşam sürerken mevsimin de yaza rastlaması  nedeniyle yurt içinden ve yurt dışından yoğunlaşan ziyaret trafiği salgının hızlanmasına yol açmıştı.

Ve  bu arada Nişan,Düğün ve benzeri  toplu etkinlikler  vesilesiyle  Ağustosta atağa geçen salgın Eylül’de tamamen kontrolden çıkmıştı.

Öylesine kontrolden çıkmıştı ki ;Yozgatta Mart –Ağustos ayları  arasında  113 vatandaşımızın ölümüne yol açan Korona belası Ağustos ila 20 Eylül arasında yaklaşık  1,5 ayda 127 vatandaşımızın daha ölümüne neden oldu.

Her gün ortalama 3-4 kişi Koronavirüsden hayatını kaybediyordu.

Yine bu tehlikeli süreçte Covid 19 nedeniyle Yozgat Şehir hastanesinde tedavi gören hasta sayısı  pandemi servisinde  230 ,yoğun bakımda ise 90 olmak üzere 320’ye yükselmişti.Yozgat kent merkezindeki  ve ilçelerdeki hastanelerin acil servisine koşan Covid’li hasta sayısı  endişe verici boyutlara ulaşmıştı.

Evlerde karantina altında tutulan pozitif Covid 19 hastaları için 1500 -2000 rakamları telaffuz ediliyordu.Yozgatta başgösteren ve hızla yayılan Koronavirüs salgını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da gündeminde yer almıştı.

Sayın Bakan, Eylül başında Koronavirüs’ün ‘Yozgat’ boyutunu   tweetinde şöyle dile getiriyordu :

“Ağır hasta sayısı en çok olan illerimiz ; İstanbul,Ankara,Konya,Erzurum ve Yozgat..Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz “

Yozgat ,bir rekora daha imza atıyor, nüfusu 420 bin olmasına rağmen Koronavirüs mecrasında nüfusu milyonların üzerindeki büyük şehirlerle yarışıyordu.

** **

KORONAVİRÜS ŞİMDİLERDE KONTROL ALTINDA

Koronavirüs salgını Yozgatta halkımızı ve kenti yönetenleri korkutacak boyuta ulaşınca gerek il yöneticilerimiz  ve gerekse vatandaşlarımız Koronavirüsle mücadeleyi geç de olsa daha da ciddiye almak zorunda kaldı.

2.dalganın başlangıcından hemen sonra Yozgat Valisi Ziya Polat,İçişleri Bakanlığının koronavirüsle mücadele genelgelerinde öngörülen tedbirlerin özenle uygulanması için gereken hassasiyeti gösterdi.

Yozgat Sağlık Müdürü Dr.Fatih Şahin,Eylül başında oluşturup sahaya sürdüğü Filyasyon ekibiyle evlerde karantina altındaki  Covid 19’lu hastaların muayene,tedavi ve kontrolünde başarılı bir ivmenin  yakalanmasını sağladı.

Yozgat Emniyet Müdürü Murat Esertürk, ekiplerinin büyük bir bölümünü koronavirüsle mücadelede il düzeyinde sürdürülen denetimlerde verimli ve disiplinli  bir şekilde kullanarak  İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleriyle birlikte   Koronavirüsün kontrol altına alınmasına önemli ölçüde katkı verdi.

Bu arada Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi  Opr.Dr.Mustafa Kozan ,Hastane yönetimi,pandemi servisinde görevli doktor ve bütün sağlık çalışanları hasta sayısının arttığı günlerde yorulmadan ve  umutsuzluğa kapılmadan ,gece -gündüz olağanüstü performansla çalışarak Yozgat’ta Koronavirüse karşı sürdürülen savaşın gerçek kahramanları olduklarını tekrar sergilediler.

Yozgatta son 1 ay içerisinde Koronavirüse karşı alınan  önlemlere  vatandaşlarımızın  kısmen  ‘maske,mesafe ve hijyen’ bağlamında uymaları,tüm sağlık  ekiplerinin özverili çalışmaları ve il yöneticilerinin de ciddi çabaları Koronavirüsün ilimizde kontrol altına alınmasını sağlamış oldu.

20 Eylül’de Yozgat’ta adeta tavan yapan Koronavirüs salgını bugünlerde duruldu ,hatta gerilemeye başladı.

** **

ŞİMDİKİ RAKAMLAR UMUT VERİCİ

Yozgat’ta Koronavirüs salgınına ilişkin bundan önce  yayımladığım haber ve yorumlarımda salgının vahametine dair çarpıcı rakamlar sunmuştum.

İl düzeyinde 20 Eylülde kontrol altına alınan,sonrasında da düşüşe geçen ve gerileyen Koronavirüsle ilgili edindiğim bilgiler,rahatlatıcı ve umut verici türden..

Yozgat Şehir Hastanesinde 20 Eylül’de tedavi gören 320 koronavirüs hastasında bariz bir düşüş sözkonusu..Bu rakamın  şimdilerde 120’si  serviste ve 70’i de yoğun bakımda olmak üzere yaklaşık 190’a düştüğü bilinmekte..Son 1,5 aylık süreçte günde 150-200 pozitif hastanın  başvurduğu hastaneye bugünlerde gelen pozitif hasta sayısının  ise  30-40 dolayında olduğu bildirilmekte..

Ev karantinasındaki  hasta ve şüpheli vakalarında da ciddi anlamda gerileme var..Yaklaşık 1500 dolayındaki ev karantinasında gözlem altında tutulan  hasta sayısının  500’lere düştüğünü öğrenmiş bulunmaktayız..

Koronavirüsle ilgili bütün bu rakamlar gösteriyor ki; Yozgat’ta 20 Eylülde tavan yapan Koronavirüs, son 2 hafta içerisinde hızlı bir düşüşe geçmiştir.

Konuya ilişkin görüştüğüm tüm ilgililer,yetkililer ve uzmanlar salgının gidişatının normale evrildiğini ,önlemlere aynı ciddiyetle uyulması halinde ‘Yozgat ‘olarak rahatlayacağımız günlerin uzak olmayacağını dile getiriyorlar.

**  **

Hepimizin malumu olduğu üzere ,Koronavirüs sadece Yozgat’ın değil,tüm insanlık aleminin en tehlikeli sorunu..

Aşısı bulunana kadar gevşemeden ve rehavete kapılmadan ‘Maske,mesafe ve hijyen’ önlemlerinin yanısıra Devletimizin ve uzmanların öngördüğü bütün kurallara ve tavsiyelere hep birlikte özenle uyduğumuz takdirde günün birinde   Koronavirüs belasından kurtulmuş oluruz.

**  **

Eğer, ‘Koronavirüs salgını Yozgat’ta  azalmaya başlamış ‘diye rehavete kapılarak kurallara uyma konusunda yine zaafa düşersek Koronaya yeniden hayat vermiş oluruz ki, bu da bizi 20’eylül’lü vahim günlere sürükler..

** **

Demem o ki; Sağlıklı yaşamak için Korona ile mücadelede lütfen tedbiri hep birlikte ama hep birlikte elden bırakmayalım…

Ne dersiniz.

Başka çaremiz var mı ?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu