Yargı ulusal güvencedir

Ekleyen admin on Eki 28th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yargı, yaşamın ışığıdır. Düzenin (sistemin, rejimin) başlıca güvencesidir. Ulusal bağlamdaki tartışılmaz yeri, adaletin anlamına ve değerine dayanmaktadır. En büyük özelliği bağımsızlığı ve toplumsal barışın kaynağı olmasıdır. Bu nedenlerle yargıdan yakınmalar artıp büyüyerek sürdükçe ulusal yaşam üzerindeki karanlıklar büyüyüp çoğalır. Son günlerde İçişleri Bakam’nın hukuksal eleştiriyle ilgisi olmayan siyasal çıkışlarıyla, Anayasa Mahkemesi’ne karşıtlığıyla AKP Genel Başkanı Bay RT’E'ın MHP Genel Başkam’nın çıkışına desteği hukuksal ve demokratik yönden çok olumsuz katkı olmuştur. Yargının siyasallaşması, yargıdan başka her şey olması, geçersizliği ve yıkımı demektir. İçişleri Bakam’nın Anayasa Mahkemesi’ne ilişkin sözleri de kötü örnektir.

Yargı, çözerek karara bağlamak durumunda olduğu bir konuda, bir sorunda yanların kim ve neci olduklarına değil, sav ve savunmanın hukuksal gereklerine, geçerliğine, kanıtların sağlıklı ve güvenli olup olmadığına bakar. Yargının saygınlığı, bağımsızlık ve yansızlığından kaynaklanan güvenirliğine dayanır. Yönetimler ne kadar kişiselleşirse hukuktan o kadar uzak olur. Günümüzde, yasama organı TBMM ötelendi. Partili cumhurbaşkanı Anayasal andına karşın tarafsız olmadığı için yönetim hukuksallığının yaralarıyla gölgelendi. Yakınmalar sürüyor. “Demokrasi” sözcüğüne ve siyasal savına sığınılarak kişisellikle keyfîlik egemen. Hukukun olmadığı yerde demokrasinin olmayacağı bilinci unutulmuş durumda. Üstelik iktidarın eklentisi sözde bir muhalefet partisi daha koyu bir hukuksuzluğa yol açacak düzen istiyor. Bu ortamda hukuk demokrasinin cankurtaranı olmalıdır. Anayasa Mahkemesi’nin biçimsel bir yüksek yargı organı olarak Anayasa’ya ve hukuka, aykırılıklara değil, salt suç-ceza olaylarına bakması, iktidarı serbest bırakması isteniyor. İşine geldiği için de iktidar bu öneriye sarılıyor. Demokrasiyi kıyılıyor. Olan, hukuk devletine oluyor. Şaşırtıcı ve üzücü kararlar yargıya güveni sarsıyor. Bir ülkede yargıdan yakınılıyorsa çok şey bitmiş-gitmiş demektir. Oysa hukuk devleti yurttaşların en sağlıklı, en gerçekçi güvencesidir. Hukuka, adalete katlanamayanlar, bu güvenceleri kendileri için engel sayanlar, partizanlar ve çıkarcılar hukuk yerine kendi istenç(irade)lerini, güçlerini ve egemenliklerini amaçlar. Toplumsal barışın ve yaşam düzeninin kurucusu ve koruyucusu olan adalet onları yıldırır ve yıkar. Onların gözettiği, kişisel öncelik ve ağırlıkları ile yararları, başına buyrukluklarıdır. Kendileri için başlıca güvence bilmeleri gereken Anayasa Yargısı’nı etkisiz duruma getirerek siyasal azgınlığa varacak kalkışmalara neden olacak değişiklik ilerde kendilerini çok pişman edecektir.

Olumsuz değişikliklerle zaten demokratik içeriğinde gerilere düşen Anayasa’yı büsbütün karartmanın zararı tüm ulusa yüklenecektir. Kararlarının kimi kurum, kurul ve kişileri rahatsız etmesi, onların katılamaması doğaldır.

Herkes her şeyi uygun bulamaz. Ayrı düşünüp değerlendirenlerin olması da doğaldır. Ancak mahkemenin yapısını ve görevini değiştirerek bozmak onarılmaz, büyük ve sakıncalı bir yaklaşımdır. Bizim de katılmadığımız kararları olmuştur. Buna karşın mahkemenin varlığı hepimiz için bir büyük güvencedir.

Demokrasinin hukuk bekçisidir. Demokrasiye katlanamayan iktidarlar onun koruyucularını istemezler.

Yargı konusundaki ağır bir olumsuzluk da baroların bölünmesidir. Ayrımcılık ve karşıtlık hiçbir zaman yararlı olmamıştır. Siyasetin hukuka bir darbesi sayılacak durum hukuka bir tür kıyımdır. Anayasa’nın önemini bilmeyenler Anayasa Mahkemesi’nin değerini ölçemez, bilemez. Her tür iktidar yaması, payandası olanlarla şakşakçı basın kesimi karşısında karşı partilere (muhalefete) çok iş düşüyor. Aydın kesime de.

Yargı, adaletin bayraktarıdır. Toplumsal barışın, ulusal dayanışmanın güvencesidir. Hukukçular sorumluluk ve yükümlülüklerini asla unutmamalıdır. Bu özen her şeyden önce gelir. Etki ve kuşku ile yanlılık ve yakınlık, yargının karasıdır. Yargı kargaşası yıkımdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu