KIŞLALI DÖNEMİ KÜLTÜR BAKANLIĞI

Ekleyen admin on Eki 28th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı,10 Temmuz 1939 tarihinde Tokat Zile’de doğdu.Annesi öğretmen, babası  ziraat bankası  veznedarı idi. İstanbul Kabataş Lisesini takiben AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Yurt içinde ve dışında çeşitli üniversitelerde aranan saygın bir öğretim üyesi olarak görevler aldı. Gazete ve  dergilerde çıkan  yazıları, televizyonlarda  yaptığı konuşmalar ve çıkardığı  kitaplarla  siyasal ve kültürel alanda toplumsal  bir yaklaşımla  herkes üzerinde  büyük bir  güven ve saygınlık uyandırdı.

Toplumun çağdaşlaşması ve büyük önder Atatürk ilke ve devrimleri ile aydınlığa yürümesi yolunda gösterdiği çabalar ve aydınlatıcı fikir önderliği, bir kısım yobaz çevreler tarafından  sindirilmek istendiği için  21 Ekim 1999 tarihinde kalleşçe ve  zalimce yapılan  bir saldırı sonucunda  halkın baş öğretmeni ve  toplum önderi Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı yaşamını yitirdi. Kışlalı’ya kurulan bu nankör ve acımasız tuzak, ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında lanetle,nefretle ve şiddetle kınandı.

Siyaset bilimci,eğitimci, yazar ve öğretim üyesi  olan Kışlalı,05.01.1978-23.10.1979 tarihleri arasında KÜLTÜR BAKANI  olarak  etkin, yaygın ve saygın  bir hizmet verdi.

O tarihlerde şahsıma, Kültür Bakanlığı  Güzel Sanatlar Genel  Müdür Yardımcısı olarak görev verilmişti. Birlikte heyecanla, umutla ve azimle  gece ve gündüz çalışmaya gayret ettik. o yıllarda siyasi gelişmeler ve çalkantılar hükümetlerin uzun ömürlü olmasına olanak vermiyordu. Az zamanda çok ve önemli işler yapmak gerekmekteydi.

Kamu hizmetlerinde ve bürokraside  kısa bir süre olan 22 ayda, Kışlalı döneminde Kültür Bakanlığı’nda yapılanlara kısaca bir göz atınca O’nun ne denli bir kültür, sanat ve bilim adamı olduğu görülmektedir.

Kışlalı döneminde, Kültür Bakanlığı müsteşarı olarak atanan,tarih,dil ve kültür alanında ülkemizin yetiştirdiği en saygın bir bilim adamı ve benimde hocam  olan Prof.Dr.Şerafettin Turan,sayın bakan Kışlalı ile birlikte büyük bir gayretle gündüz ve  gece çalışmaları  planlıyor,uyguluyor ve denetliyorlardı.

Eski eserler ve müzeler,kütüphaneler,  güzel sanatlar, yayımlar, kültür merkezleri, sinema ve telif hakları,Halk kültürü ve  yapı işleri birimleri dinamik  uzman kadrolarla ve  danışma kurulları ile  donatılmıştı. Her alanda  kültürel atılım  başlamıştı.

çeşitli  alanlarda  ülkemizin yetiştirdiği saygın,seçkin ve aydın  bilim adamı,yazar,düşünür, uzman, öğretmen ve araştırmacılar arasından ilk kez  60 kişilik  KÜLTÜR BAKANLIĞI KÜLTÜR YÜKSEK KURULU  oluşturulmuştu. Görüş ve önerilerini  bakanlık katına iletiyorlardı. Bu ışık tutucu, yol gösterici  dilek ve öneriler, ilgili  birimlere hemen iletiliyor ve uygulamar bu yönde hızla  geliştiriliyordu. Daha sonra bu ödüle üç kişilik heyetler karar vermeye başladı ve ödül saygınlığını kaybetti.

Kültür Bakanlığı’nde haftanın belirli günlerinde ve saatlerinde  birimler arası koordinasyonu sağlamak, verimi artırmak ve ortak  düşünceyi uygulamara aktarmak üzere ,birim yöneticilerinin katıldığı eş güdüm toplantıları yapılmaktaydı. Zaman kaybına  neden olan bu verimsiz toplantıları Kültür Bakanlığı’nda , Bakan kaldırdı.

Kışlalı döneminde, ilk kez Kültür Bakanlığı’nda yapılan atılımlar ana başlıklar halinde  şöyle özetlenebilir:

-Kültür Bakanlığı büyük ödülü ve ödüller sistemi.

1979 yılında 29 Ekim günü Ulus’ta bulunan TBMM  ikinci binasında, Kültür Bakanlığı  büyük ödülü ilk kez ,Varlık Yayınları kurucu sahibi Yaşar Nabi Nayır’a verildi. Yazın dünyamıza çok değerli ve seçkin eserleri ile ışık tutan Y.N.Nayır, törende yaptığı duygulu ve anlamlı konuşmada şunları söyledi:

“Devlet bizi sakıncalı görüyor ve dışlıyordu.Şimdi  sayın Kışlalı’nın Kültür Bakanı olması ile  özgür ve özgün kültür ve sanat dünyamız hak ettiği karşılığı buluyor.Bu anlamda değerlendirdiğim “Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’nü” almaktan , ömrümün sonuna geldiğim şu günlerde  sonsuz onur ve mutluluk duymaktayım.Sayın Kışlalı’ya,Sayın müsteşar Şerafettin Turan’a, çalışma arkadaşlarına ve beni bu ödüle layık gören çok değerli,saygın ve seçkin 60 üyeden oluşan Kültür Bakanlığı Kültür Yüksek Kurulu’na gönülden teşekkürlerimi sunuyor ve başarılarının devamını diliyorum.”

Bu ödülden kısa bir süre sonra, düşünce dünyamıza  olağanüstü katkılar sağlayan Yaşar Nabi Nayır hayata gözlerini yumdu. Nur içinde yatsın. Yayınları halen hayatımızı aydınlatmaya devam etmekte,başucu kaynak eserleri olarak korunmakta, aranmaktadır.Bizim kuşak ,Varlık Dergisi’ni ve yayınlarını okuyarak büyüdü. Kültür içerikli Varlık Dergisi’nin yerini  hiçbir dergi dolduramadı.

-Devlet  kadrosunda çalışan tüm sanatçılar kadrolu memurluktan,  özel sözleşmeli sanatçı kadrolarına geçirildi.Maddi  gelirleri sanatçıyı destekleyen farklı noktaya geldi.

-1981 yılında kutlanacak  “ATATÜRK’ÜN 100 üncü doğum yılı” için önceden özel büro  kuruldu ve  UNESCO ‘nun  bu konuda  ulusal ve uluslararası etkinliklere katılma kararı aldı.

-Özel tiyatrolara kostüm ve ödenek yardımları başlatıldı.

-Müze,ören yeri, tiyatro, opera ve bale, senfoni orkestraları ve koroların gelirlerinden  kültür ve sanat yatırımlarına  katkı sağlamak üzere  DÖSİM kuruldu.

-Çocuklar için kitapların yerini ve önemini vurgulamak ve konuyu gündemde tutarak toplumu aydınlatmak üzere “Her Çocuğa Bir Kitap Kampanyası” başlatıldı.

- Kültür ve sanatı tabana yaymak üzere İl , ilçe ve kasabalarda kütüphane, müze, kültür merkezi, güzel sanatlar  galerileri yaygınlaştırıldı.

-Devlet tiyatrolarının ,opera ve balenin , halk müziği ve sanat müziği korolarının ülkemizin dört yanına aktarılması ve proğramlarla halka ulaşması sağlandı.

-Van,Kayseri,Konya gibi illerde yeni sanat galerilerinin açılması.Akşehir’de Nasrettin Hoca etkinliklerinin uluslararası hale getirilmesi  ve burada  “Dünya Mizah Merkezi” kurulması çalışmalarının başlatıldı.

-Ankara Devlet Konservatuvarı ile Ankara Milli Kütüphanesinin yeni  yatırımlarla  çağdaş binalara kavuşturulması sağlandı.

-Ulusal Kültür Dergisi başta olmak üzere, ulusal ve evrensel  içerikli  kültür  yayınlarının çıkarılması. (Kültür Üzerine Düşünceler-T.S.Eliot,Tengsir-S.Ubek,Göstergebilim ilkeleri-R.Barthes,Türk Ulusçuluğunun Temelleri-U.Heyd,Din Üstüne-D.Hume,Şiirler-G.V.Catullus,Türkiye’de Çağdaşlaşma Eğitim ve Kültür Münasebetleri-N.Erdentuğ) ve daha nice değerli kaynak eserler kütüphaneleri doldurdu ve  okuyucu ile  buluştu.

Rahmetli Kışlalı,Kültür Bakanı olarak kitapların girişine yazdığı yazıda şöyle demekte:

“İnsan,kendi çevresinin bilgilerini sindirdiği oranda dünyadaki bilgi birikimlerinin de farkında olmalıdır.Bununla yetinmeyip,kendi çağından önceki bilgileri de kavramalıdır.Ancak böylece “zaman”ı aşar, bütün zamanları kavramış gerçek bir “aydın” olabilir.”

-Çocuk yayınları danışma kurulu kuruldu ve bu alanda en değerli isimler görev aldılar.

-Ankara Resim Heykel Müzesinin restorasyonu ve burada tüm resmi ve özel sanatçıları içine alacak ” TÜRKİYE SANATÇILAR BELGELİĞİ” kurulması.İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi ile ortak yürüttüğümüz bu çalışma ne yazık ki  yarıda  bırakıldı.Devletin kurduğu sanatçı belgeliğinde tüm geçmiş ve gelecek sanatçılar hakkında özgün ve özel bilgi ve belgeler yer alacak ve sanat dünyamıza ışık tutacaktı. Ülkemizdeki sanatçıların kimler olduğunu devlet  bilmiyor. geçmişte bir kültür bakanına, ölmüş bir sanatçının adına açılan sergiye yaşıyormuş gibi kutlama telgrafı gönderiliyor.

-Ülkemiz genelinde çeşitli adlarla düzenlenen festival ve şenliklerin, özellikle yöresel zenginlikleri tanıtıcı,halkı bilgilendirerek bilinçlendirici kültür ve sanat ağırlıklı bir içerikle düzenlenmesi ve bu tür proğram uygulayanlara  maddi yardım sağlandı.

-Özellikle, İstanbul Sanat Festivali, Hacı bektaş Veli’yi anma kültür ve sanat festivali,Nasrettin Hoca festivali, âşık Şenlik festivali, Hz. Mevlana’yı anma ve Şeb-i Arûz etkinlikleri, Van Festivali,Sivas,Ankara, Ardahan, kars, Konya, Erzurum, kayseri ve Gazi Antep gibi illerde düzenlenen  “âşıklar bayramı”na  ve yurt genelinde yapılan tüm yerel şenlik ve festivallere  proğram, sanatçı ve  sosyal transferler harcama kaleminde bütçelere özel ödenekler konuldu.

-Üniversitelerle kültür ve sanat alanında koordineli iş birliği yapıldı.

Ulusal kültürümüze düşünceleri ve eserleri ile ölümsüz katkılar sağlayan, evrensel düşünceleri ile bilim , kültür ve siyaset alanında örnek ve ölümsüz bir insan olan   Rahmetli Profesör Dr.Ahmet Taner Kışlalı Bakanım, nur içinde yatsın. Asırlar boyu unutulmayacaktır.O, Atatatürk yolunun ve Cumhuriyetimizin şehididir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu