Elma görünümlü ayva

Ekleyen admin on Eki 20th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Orman Mühendisi Salih Gözüyaşlı, elma görünümlü ayva konusunda uyarıda bulundu.

Yozgat Merkez ve Sorgun ilçesinin Yeniyer Beldesi’nde 4 yıl önce aldıkları fideden elma görünümlü ayva meyvesi alınca şaşıran üreticilerin yüreğine, Orman Mühendisi Gözüyaşlı, ‘Sakın kesmeyin’ uyarısı ile su serpti.

İleri Gazetesinde ki ‘Elma görünümlü Ayva’ başlıklı haberi üzerine uyarıda bulunan Orman Mühendisi Salih Gözüyaşlı, meyvenin aşılama yöntemiyle, genetiği değiştirilerek elde edilmediğini belirterek, bahçesinde bu meyvenin ağacından bulunanların, ağacı sökmemelerini isteyip, meyve hakkında bilgi verdi.

Gözüyaşlı, ‘Kırmızı Ayva’ olarak bilinen bu meyvenin doğal olarak yetiştiğini, herhangi bir aşılama yöntemiyle yeni bir meyve elde edilmediğini bildirdi.

Gözüyaşlı, ‘’Bu meyve kışa girmeden olgunlaşır. Kıra düşmeden yenmez. Ayva, elma, armut tadı vardır. Olgunlaşmadan, erken toplanılması halinde tadı kekremsi olur’’ dedi.

Orman Mühendisi Gözüyaşlı, bu meyvenin özellikle şeker hastaları için ideal olduğunu da vurgulayarak, evlerinin önünde, bahçelerinde bu meyve ağacından bulunanların söküp atmamalarını istedi.

Bu meyvenin bölgemizde bilinmediğinin altını çizen Gözüyaşlı “Ordu bölgesinde yaygın. Tatlısı, marmelat yapılıyor, reçel olarak da tüketiliyor.   Bugün fidesi 150-200 liradan işlem görüyor. Bu meyve kemikleri güçlendiriyor, gün boyu zinde kalınmasını sağlıyor. Baş ağrısına iyi geliyor, sindirim sistemini düzenliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kilo vermek isteyenlere destek oluyor. Tokluk hissi veriyor. Bağırsak hastalıklarından kurtulmaya yardımcı oluyor. Mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor’’ diye konuştu.

SAĞLIKLI BİR MEYVE

Kırmızı ayvanın, sert, küçük çekirdekli mayhoş bir tada sahip olduğunu, gövdesinin kırmızı ve kahverengi olduğunu, kök yapısının derine doğru değil, yüzeysel olduğunu anlatan Gözüyaşlı, meyve ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Dış kabuk rengi önce yeşildir olgunlaştıkça kırmızı olur. Genelde ayvanın sarı renkte olanı bilinir. Kırmızı ayvaya pek az rastlarız. Gülgiller familyasına dahil bir meyvedir. Ayva içerisinde A ve C vitamini bulunduran sağlıklı bir meyvedir. Ayvayı meyve olarak tüketebildiğimiz gibi reçel ve marmelat da yapılabilir. Kırmızı ayva tatlı olarak ta misafirlerimiz için iyi bir seçenektir. Tatlı ikramımızı yaparken kaymak ve cevizle süsleyebilirsiniz.”

Gözüyaşlı, kırmızı ayvayı ilk defa görenlerin elma zannedebildiğini, bunun da normal olduğuna vurgu yaptı.

Ayva suyunun solunum yollarında meydana gelen astım rahatsızlığının iyileşmesine katkı sağladığına da dikkat çeken Gözüyaşlı, ‘’İçerisindeki bol miktarda mineralden dolayı karaciğeri güçlendirir. Ayva çiçeğinden parfüm elde edilir. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde de anne sütünü arttırır. Ayva yaprağı kaynatılıp içildiği takdirde idrar yolundaki iltihapları temizler. Ayva yaprakları kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılır. Kış meyvesidir. Soğuk hava şartlarına dayanıklıdır. Ayvanın güzeli büyük ve sert olanıdır. İyice olgunlaşmadan yenilmesini tadı açısından tavsiye edilmez. Sarı ayvada olan tüyler kırmızı ayvada yoktur. Tüylerden rahatsız olan için kırmızı ayva iyi bir seçenektir. Kırmızı ayva sarı ayvaya oranla biraz daha ekşidir. Çiğ yenilebildiği gibi pişirilerek de yenilebilir. Pişirildiği zaman hoş kokulu, güzel, leziz bir tadı olur. Ayvanın içeriğinde bulunan yüksek pektin metal ile buluşursa metalin içerisindeki zealin maddeyle pektin birleşir ve ayvanın faydasından çok zararını görürüz. Bu sebeple dişleyerek yemekte fayda vardır. Ayva çekirdeklerini ılık suda ağzı açık bir şekilde 1 gün bıraktığımız zaman içerisindeki pektinden dolayı jel kıyamına gelecektir. Bu jeli yüzümüze sürüp 20dakika sonra yıkayalım, sivilcelere iyi geldiğini bir kaç denemeden sonra göreceksiniz’’ şeklinde konuştu.

Geleceğe bir nefes

SORGUN ilçesinde öğrenciler ‘Gelecek nesillerimiz için geleceğe bir nefes’ adlı etkinlik kapsamında fidan dikti.

Hatay’daki yanan ciğerlerimiz yerine gelecekte nefes olmaları için, okullardaki genç fidanlar, eğitim yöneticileri ve öğretmenleriyle birlikte gelecekte güçlü bir nefes olmak adına fidanları toprakla buluşturdu.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘’Bu güzel ve anlamlı etkinliğe özveriyle katkı sunan başta eğitim yöneticilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimize, velilerimize, yardımcı personellerimize ve minik fidanlarımıza teşekkür ederiz’’ mesajı yayımladı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu