YEREL BASIN DESTEK BEKLİYOR!

Ekleyen admin on Eki 20th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, yerel basın kuruluşlarının ve yerel gazetecilerin artan sorunları hakkında geniş kapsamlı bir çözüm üretilmesi gerektiğini söyleyerek destek istedi.

“Yerel gazetelerin yürüttükleri faaliyet itibariyle bir kamu hizmeti görmeleri yerel ve ulusal anlamda büyük önem taşımaktadır. Ancak yerel gazetelerde istenen şartlar basın kuruluşlarına ciddi yükler getirmektedir. Yerel gazetelerden istenen sayfa büyüklüğü kriteri, altı fikir işçisi istihdam etmeleri ve bayi satış sayısı gibi kriterler basın kuruluşlarının daha fazla destek bulmalarını gerektiriyor. Yerel basın kuruluşlarımız artan dolar kurundan dolayı aşırı yükselen kâğıt maliyetlerinden, resmi ilan fiyat tarifesinde artış olmamasından, basın kartı sisteminin değiştirilmesinden, resmi ilanlarda hakkaniyetli olunmamasından ve birçok sorundan mustarip durumda çalışmaktadırlar. Yine Yozgat’ta yerel basında artan ekonomik sıkıntılar, salgın süresince maddi zorluk yaşayan ve zaten az sayıda olan büyük firmaların ilan sayısının düşüşü gibi sorunlar bulunmaktadır. Bu doğrultuda Basın İlan Kurumu gibi kurumlar Yozgat’ta yıllardır emek sarf eden ilimizin emektar gazetecilerinin sorunlarına karşı çözüm yolları üretmelidir. Ancak çözüm yolu üretmekten ziyade Çorum’da bulunan Basın İlan Kurumu yerel gazetelerin resmi ilanlarında yüzde 15 oranında komisyon almaktadır. Bunca zorluğu yaşarken bir de verilen ilan ücretlerinden yüzde 15 kesinti gazetelerin artık kapanmasına sebep olmaktadır. Birçok ilçemizde gazeteler ya kapanmakta ya da 3-4 gazete birleşmektedir. Ulusal basını zapturapt altına alan iktidar bu şekilde yerel gazetelere baskı mı yapmaktadır? Sıra yerel basının susturulmasına mı geldi?” diye konuştu.

Salgın süresince yerel basın kuruluşlarının biriken sigorta ve vergi borçlarınınyapılandırılmasını isteyen Keven,

“Bu şartlarda yerel basının desteklenmeden ayakta kalması imkânsız bir hal almıştır. Basın çalışanlarının sigorta primi ve vergi ödemelerinde kolaylıklar sağlanmalıdır. Salgın döneminde oluşan bu borçlarına yapılandırma ve erteleme getirilmelidir.Siyasi iktidar meslek odalarına ve mesleğin ileri gelenlerine kulak vermelidir.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu