EL-CEZAÜ MİN CİNS’İL AMEL

Ekleyen admin on Eki 13th, 2020 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İslam hukukunda geçen ve yıllarca uygulanan bir kaidedir. Yani; nerede, nasıl, hangi şartlarda olursa olsun işlediğiniz bir fiile karşı aynı muameleyi görürsünüz. Hani dişe diş, göze göz diye bir tabir varya aynen onun bir benzeridir.

Konuyu biraz daha açalım. Hangi elle hırsızlık yapıldıysa, o el kesilir. Hümanistler itiraz etse de bu bir gerçektir. Anti parantez bunlara bir tek sözüm var. Türk hukuk sisteminden idam cezası kalksın diye yeri yerinden oynatanlardan bir kısmı şimdi idamı savunuyorlar. Bıçak kemiğe dayandı ya, zalimin hançeri kendi ciğerine saplanınca onlara hayat hakkı tanınmasın diyenleri görüyoruz.

Her neyse biz konumuza dönelim. Müslümanların birlik ve beraberliğini pekiştirmeye yönelik onlarca ayet ve hadis varken; Allah’ın emir ve yasaklarını ihtiva eden (Kur’an ve Sünnet) nuranî bir zincire sımsıkı sarılın, sakın tefrikaya düşmeyin, niza etmeyin, birbirinize kin ve intikam beslemeyin, yoksa gücünüzü ve kuvvetinizi kaybedersiniz diye Yüce Rabbimiz emir ve yasaklarını bildirirken, biz ne yaptık? Tam tersini uyguladık..

Allah Rasûlü (sav), birbirinize kenetlenin, özellikle namazlarda saflarınızı sımsıkı tutun ve sıklaştırın dedi. Biz ne yaptık? Tam tersini uyguladık. Birbirimizden uzaklaşmak için elimizden geleni yaptık ve Allah’ın selamını bile Allah’ın kullarından esirgedik. Kalplerin ve onun ifadesinin en çok birleşmesi gereken bir zaman ve mekânda, yani cemaatle namazda, Cenabı Hak bir virüsle bizleri birbirimizden ayırdı.

Haydi bakalım! O virüse karşı meydan okuyanların akıbetini ibretle seyrediyoruz. Ümit ediyorum ki; bizler bu olaylardan gereken dersi alırız da, inşallah bu vesile ile vefat eden masum ve mazlumların vefatı kefaret olur da, Cenabı Hak bu musibeti insanlık âleminden kaldırır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu