Doğankent’te “KOP ile Tarladan Sofraya Projesi”

Ekleyen admin on Eyl 22nd, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT– Sorgun’un Doğankent Belediyesi’nin, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte hazırladığı ‘KOP ile Tarladan Sofraya’ adlı projenin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar başladı.

Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, kurulacak tesis ile tarımsal ürünlerin tarladan alınıp, paketlenerek satışa sunulacağını belirtti.

Sungur, Yozgat ve ilçelerinin özellikle nohut ve mercimek üretimi konusunda Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek “KOP destekli, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırladığımız proje kapsamında, öncelikli olarak Baklagil Pakatleme Tesisi kurmayı planlıyoruz. 3 milyon 180 bin lira bedelli projenin hayata geçmesiyle birlikte tarım alanından teslim alınacak ürünlerin, tesiste işlenip, paketlenerek, doğrudan pazara sunulacak. Böylece aracı ortadan kalkacak ve ürünlerimiz tüketiciye daha az maliyetle, ucuz olarak ulaştırılacak” dedi.

Proje ile köylünün, üreticinin yetiştirdiği, ürettiği baklagilleri daha kolay satma olanağı da bulacaklarını vurgulayan Sungur şunları kaydetti:

“Çiftçi için pazar, halk için istihdam, bölgemiz için marka, oluşturacak. Bu arada Toprak Mahsulleri Ofisi silolarını da kiralayarak, kurulacak tesise entegre edeceğiz. Tesislerin ihalesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Önümüzdeki yıl inşaata başlanılması gerekiyor. Beldemizde kurulacak bu tesis, tarım ve hayvancılığının merkezi olan ilimizin diğer bölgelerine de örnek teşkil etmesini bekliyoruz. Ürünlerimiz değerlendikçe, toprağın kıymeti de daha iyi anlaşılacaktır.’’

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu