CHP Yozgat Milletvekili Keven Pancar fiyatları unutuldu

Ekleyen admin on Eyl 22nd, 2020 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, iktidara şekerpancarını hatırlatarak,

üreticinin bin bir emekle ürettiği şekerpancarında hasat zamanının geldiğini ancak iktidarın henüz pancar fiyatlarını açıklamadığını söyledi.

Keven, şekerpancarının ülkemiz için stratejik bir ürün olduğunu, geldiğimiz noktada iktidarın izlediği tarım politikası sonucu şekerpancarı üretiminin sorun yumağına dönüştüğünü ileri sürdü.

Ülke genelinde şekerpancarı hasadının yakında başlayacağını ama 2020 yılı şekerpancarı fiyatının belli olmadığını kaydeden Keven “Üretimde ikinci olan Yozgat’ımın emektar çiftçileri adına soruyorum bu sene ne kadar fiyat vereceksiniz diye maalesef Türk Şeker’den ve bakanlıktan bir cevap yok. Siz bilmeyeceksiniz de hangi kurum bilecek? Bugüne kadar ne yazık ki miting alanlarına hapsedilmiş, siyasete malzeme yapılmış bir ürün fiyatı açıklama anlayışı var” dedi.

Şekerpancarı fiyatının her sene hasat ortasında açıklandığını hatırlatan Keven, minimum 400-450 lira arasında bir fiyatın umutla beklediğini söyledi.

Keven, ‘’Şekerpancarı çiftçisi salgın koşullarında bir umut yetiştirdiği ürünün fiyatını bekliyor. Covit-19 salgını ülkemizi ekonomik olarak zor durumda bıraktığı bu dönemde tatmin edici bir fiyat acil açıklanmalıdır. Mazotu gübresi işçiliği bütün girdi maliyetleri artarken sattığı şekerpancarının fiyatı önce ki yıllar TL olarak bir miktar artıyor gibi görünürken hem enflasyon artışına hem de doların artışına yenik düştü. Ortalama hasat dönemi olan 15 Eylül tarihinde ki kur dikkate alınırsa, 2017 yılında ton başına fiyatı 210 lira fiyatla 61 dolar iken 2018 yılında 235 lira fiyatla 38 dolara gerilemişti. 2019 yılı fiyatı ise 300 lira ile 53 dolara denk gelmektedir. Bu sene çiftçi örgütleri minimum 400 lira istiyor. Bu da şuan ki kurla 53 dolar demektir. Eğer çiftçinin giderlerini karşılamak istiyorsanız minimum 400-450 lira arasında bir fiyat açıklanmalıdır. Şekerpancarı üreticisinin yüzünün gülmesi demek esnafın gülmesi, işçinin gülmesi, nakliyecinin gülmesi demektir” ifadelerini kullandı.

ESNAF VE ÇİFTÇİNİN BORÇLARI ERTELENMELİ

Yaptığı yazılı açıklamada esnaf ve çiftçilerin borçlarına da değinen Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, esnafın salgın boyunca zor durumda olduğunu ve kalıcı çözüm beklediğini söyledi.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Halk Bankası aracılığıyla bazı esnafların kullandığı 25 bin liralık kredinin ödeme günü geldiğini hatırlatan Keven şunları kaydetti:

“ Prim ve vergi ödemelerinin günü geldi. Esnaf borçlandırma desteği değil kira, prim, vergi gibi kalemlerde hibe destek bekliyor. Şuan özellikle servis şoförleri, kahvehane sahipleri ve çalışanları zor günler geçiriyor. Gelirleri sıfırlandı. Bu insanlar ne yapacak şimdi? Lütfen siyasi iktidardan artık bu sorunlara kayıtsız kalmamasını rica ediyorum. Küçük esnaf zor durumda. Artık seslerini duyun. Geçtiğimiz günlerde Nevşehir’de bir Ziraat Bankası şubesinde bir çiftçi kendini yaktı. Çünkü defalarca söyledik ‘çiftçi ve esnafa derhal borç yapılandırması ve erteleme çıkarılmazsa bu insanlar iflas edecek’ diye. Saray bu ertelemeyi yapmak için neyi bekliyor? Ne zaman borçlarını yapılandırıp sicil affı getireceksiniz? Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nda kaç kişinin kendini yakması gerekiyor?”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu