ANKARA’NIN BAĞLARI

Ekleyen admin on Eyl 22nd, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bağ ve bağcılık , Anadolu kültürüyle  bütünleşmiş ve  onun yaşam kaynağı olarak tarihe damgasını vurmuştur. Tarım ve hayvancılık bozkırların her zaman yaşam kaynağı olmuştur. Hayat kaynağı olan  unsurlar yaşam felsefesinde kendilerine özel bir yer edinirler. Türkülerde, şarkılarda, öykülerde, destanlarda, ninnilerde,atasözlerinde ve mutfak kültüründe bunların izlerini hep görebiliriz:

Düğünlerde, şenliklerde tüm insanları ayağa kaldıran  ünlü “Ankara’nın bağları /Büklüm büklüm yolları/Ne zaman  serhoş oldun/ Kaldıramıyon kolları…” türküsü dillerde  ve gönüllerde hep yaşamakta.

Keçileri, kedileri, balı, kıvırcık koyunları, tavası, bağları,armutu ,tarihi ve doğal  güzellikleri bakımından zengin Ankara’nın  bağları da ünlüdür. Çankaya’da , Dikmen’de ,Keçiören’de,eski kale yamaçlarında , ayrıca  Güdül, Ayaş, Beypazarı, Karaşar, Kırbaşı, Çamlıdere, Kızılcahamam, haymana,Kırıkkale, Sulakyurt, Kalecik, Çubuk,Balâ  gibi yakın yerleşim yerlerinde bağcılık gelişmiştir.

Ankara pazarlarında bir zamanlar kendi üzümleri aranır,özellikle Hasan Dede’nin ince kabuklu bal gibi tatlı beyaz üzümleri hep aranmıştır. Çeşitli pekmezleri yanında lezzetli  şırası ile şarap yapımına da elverişli kıraç toprak üzümleri tercih edilmekteydi. Ankara’nın ünlü  ” Kalecik karası ,Akman ve Kavaklıdere” şarapları hep aranmakta ve tercih edilmektedir. Damak tadında iz bırak şaraplarına hiçbir zaman doyum olmaz.

Dünya şarap kültüründe özel ve özgün bir ismi  ve yeri olan , uzun  süre  damakta bıraktığı kalıcı-etkili ve farklı tadı ile  bilinen dünyaca ünlü “Kalacik Karası Şarabı” hep aranmaktadır.

“Bağda izin olsun ,üzüm yemeye yüzün olsun”  atasözünde ifadesini bulan anlayış toplumun bağ ve bağcılık anlayışına  hakimdi.

“Üzümünü bol işittiğin bağa , sepetini küçük getir” diyen Uygur atasözünde ifadesi bulan  Doğu Türkistan bölgesine 1992 yılında yirmi gün süreyle Tarihi İpek Yolu araştırmalarında bütün bölge yerleşim yerlerini inceleme  fırsatı buldum. En eski uygarlıkların beşiği olan  ve tarım ürünlerince zengin TURFAN şehrinde dünyanın en lezzetli üzümlerinin yetiştirildiğine ve  üzümleri  güneş görmeden tamamen yeşil kalacak şekilde kuruttuklarına tanık oldum. Bütün kent yolları çevresi asma üzüm çubukları ile donatılmış.Geçmişin gizemli tarihini saklayan topraklarda günümüzün en taze ve değişik sebze ve meyveleri burada yetişmekte.Orta Asya  ve Anadolu evlerinin bahçelerinde ve bağlarında asma salkımları hiç eksik olmaz.bağ,bağcılık, üzüm ve toplum adeta bütünleşmiştir asırlar boyu.

Kırsal alanlarda yapılan bağ boozumu şenlikleri yöresel kültürün tüm zenginliğini  sergilerken  bağbozumu güzelide seçilmekte.Bütün güzellikler birleşip  dostluklar pekişmekte.

Tarihe damgasını vurmuş olan ve insanın  dermanını artıran üzüm,inançlara girmiş,manevi ve maddi âlemin destekleyicisi olmuştur. 11.yüzyılda ünlü bilgin İbn-i Sinâ, “İki kadeh şarap içer ve sabah erkenden dinç uyanarak yeni bulluşlara başlardım” demiştir. Üzüm tanesinin ve “Kırklar Meclisi’nin”  efsane öyküsü ünlüdür.”Üzüm tanesinden tadan kırklar bire dönüşür, gezegenlerin dünyanın etrafındaki dolaşımı gibi Semah’a kalkarlar.”

Tepe bağa vardım buldum izini/Boğazıma durdu çavuş üzümü/İsta teğmeninden versin izini/ Bir daha göreyim kara gözünü” türküsüne yansıyan  benzetmeler ve söylemler bize çok şey anlatmakta. “Bağlarda üzüm doğrudur benim sözüm” özdeyişi ile Ankara’ya selam olsun.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu