Başarılı belediye başkanları

Ekleyen admin on Eyl 15th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bir beldede yaşayanların ortak nitelikteki yerel gereksinimlerini karşılamak için kurulan, karar organları yerleşik seçmenler tarafından seçimle oluşturulan yönetim ve akçalı özerklikli kamu tüzel kişiliği belediyeler hepimizin en yakın olduğu yerel kuruluştur (5393 no.lu Belediye Kanunu mad.3 ve 5216 no.lu Büyükşehir Belediyesi Kanunu). Görev, yetki ve sorumluluklarıyla birlikte organları yasada öngörülen belediyeler yerleştiğimiz, yaşadığımız alanların bakımı ve düzeniyle hizmet veren en etkin yerel kuruluşlardır.

Toplumsal yaşamımızda önemli bir yeri olan belediyelerin çalışmalarıyla halkımız yakından ilgilenmekte, günlük kimi gereksinimlerinin sağlanıp yerine getirilmesinin düzenindeki yeriyle belediyelerle ilişkisi çok sıkı olmaktadır. Kuruluş yasasının “Hemşehri hukuku” başlıklı 13. maddesinde katılım olanağı, bilgilenme ve yararlanma hakkıyla birlikteliğe yer verilmesiyle yaşamımızdaki yeri önem taşımakta, yasanın 14. maddesindeki görev, yetki ve sorumluluk düzenlemesiyle öngörülen çalışmaları da yapının önemini ve değerini ortaya koymaktadır.

Hukuksal düzenlemelerle oluşturulan kurumun üst yetkili ve görevlisi tüzel kişiliği temsil eden Belediye Başkanıdır. Belediye Başkanıyla Büyükşehir Belediye Başkanı’nın görev ve yetkileri yukarda değindiğimiz yasalarda açıklıkla ve ayrıntıyla belirtilmiştir.

Son yıllarda halkımızın yaşadığı sorunlar, çözüm olanakları, devletin yaklaşımı, belediyelerin çalışmalarıyla ilgili olumlu ve olumsuz durumlar, ulusal uğraşların önemli bir bölümünde yer almıştır. Özellikle siyasal iktidarın kendi partisinden olmayan belediye başkanlarını başarısız kılmak için soğuk, hattâ engelleyici tutumu kanımızca büyük bir siyasal sorundur. Belediyenin seçmeni olan halka karşıtlık ve eziyet sayılacak yaklaşım, demokratik düzenin gölgeli yanlarından biridir.

Siyasal iktidarın kimi yanlı tutumları, kimi ayrıcalık güdüsü, kimi de açık karşıtlıklarıyla engelleyip yıpratmaya çalıştığı karşı partili belediyeler sorumlulukları bilinciyle çalışmalarını sürdürmekte, yararlarını ve katkılarını artırmakta, halkın desteğiyle giderek güçlenmektedir. Halkımızın büyük ve önemli kentlerde iktidar partili adaylara oy vermemesi değerlendirme yönünden önemli bir ölçüttür. Başta İstanbul, İzmir, Aydın, Adana, Mersin, Kayseri, Antalya ile özelliği “Başkent belediyesi” olması yönünden Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlarının ilgiyle ve beğeniyle izlenen çalışmaları iktidarın tepkisini çekmekte, değişik engellenmelerle karşılaşmaktadırlar.

CHP’li belediyelerle muhalefet belediyelerinden ve iktidar partili belediyelerden de çalışan, beğeniyle izlenen övülecek adlarını bilmediğimiz başkanları da duyuyoruz. Onları da değerlendirmemiz kapsamına alıyoruz. Siyasal ya da başka bir ayrım gözetmeden halkına hizmete öncelik ve ağırlık veren başkanların hepsini içtenlikle kutluyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu