AYASOFYA (l)

Ekleyen admin on Eyl 15th, 2020 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İstanbul’un fethinin, fetih sembolü olan AYASOFYA’nın yeniden aslî hüviyetine kavuşması sebebiyle ortak hissiyatımıza tercüman olan, değerli dostum Yozgat İmam-Hatip Lisesi’nin emekli Edebiyat öğretmeni, şair Mehmet Özger’in Ayasofya isimli şiirini sütunumuza alıyoruz:

Hicranlı gönüller nura garkoldu,

Hatadan dönülüp Hakk’a çark oldu,

İhtidanla dost ve düşman fark oldu,

 

Sevgin gönlümüzde yaşar dururdu,

Kıblesiz pusula şaşar dururdu.

 

Öyle mahzundun ki gönüller gibi,

Karanlık bir kuyu da görülmez dibi,

Kubben istiflenmiş dualar kabi,

 

Biriken dualar kubbeye deldi,

Arş-ı Âlâyı da mekânı bildi.

 

Şimşekler misali arşa fırladı,

Dağlar sadâ verdi gökler gürledi,

Biriler bu sesten korktu, hırladı.

 

Korkular ecele fayda sağlamaz,

Dövünmek, tepinmek bizi bağlamaz.

 

Fethin sembolüydün bayrak misali,

Fatih’in tapulu mülkü, timsali,

Hiçbir katedralde yoktur emsali,

 

Methiyeler dizdi şairler sana,

Bu çeşme kesilmez iç kana kana.

 

İlk büyük mâbeddin Doğu Roma’da,

Kurtardığımız gündü bulduk komada,

Bağdat’ta, Humus’ta ya da Hama’da,

 

Bir benzerin yoktu, sahanda tektin,

Her yeni beldeye ismini ektin.

 

Hüzünlüydün, çaresizdin, yorgundun,

Rahiplerin hallerine dargındın,

Fitne fesat yapanlara kırgındın,

 

Fethin sevineni en çok sen oldun,

Gönül ülkemizde şimdi can oldun.

 

Kur’an nurlarını yaydın her yana,

Mahmûdî bir nefes sundun her cana,

Gayret köprüsünü geçirdin bana,

 

Maşuk olup âşıkları coşturdun,

Yalın ayak, başıkabak koşturdun.

 

Müslümanlar eksiklerin gördüler,

Etrafını bariyerler ördüler,

Minareler, medreseler kurdular,

 

Asıl mâbed şimdi oldun gözümde,

Ölene dek duracağım sözümde.

(Devam edecek)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu