KÖYLÜ KIZI PROFESÖR AYŞE

Ekleyen admin on Ağu 25th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

1930 Yılında Karaman’ın Uğurlu köyünde Bir kız çocuğu dünyaya geldi.Adını Ayşe koydular.

Ayşe 1940 yılında  ilk okula kayıt oldu.15 yaşına kadar köyde eğitim aldı.

Sonra Köy Enstitüsüne gitmek istedi. Köy Enstitüsü İvriz’deydi. Bir çıkı hazırladılar Ayşe’ye..

İçine çökelek, pekmez, yufka koydular. 4 Temmuz 1945′de yürüyerek yola çıktılar eniştesiyle.

İki geceyi dağda geçirdiler. Karaman’a vardılar, oradan kağnı ile Ereğli’ye. Oradan İvriz’e.

Ayşe öylesine okuma heveslisiydi ki. 1950 yılında  İvriz köy Enstitüsünü Birincilikle bitirdi.

Ardından  Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu kazandı. Onu da birincilikle bitirdi.Ankara Valisi Kemal Aygün  Ayşe’yi takip ediyordu.  Gel danışmanım ol dedi,

Ama o  “Köylere gidip çocukları yetiştirmem gerek” deyip öğretmenliği seçti.

Trabzon-Vakfıkebir ilçesi  Beşikdüzü’nde öğretmenliğe başladı.  Yetmiyordu, daha çok şey yapmalıydı çocuklar için. Burs bularak ABD’ye gitti.

Wisconsin Üniversitesi’nde doktora yaptı. Okulda hoca ol dediler.  Ama o ‘Ülkemdeki çocuklara bakmam gerek’ dedi,  Ankara’ya döndü.

Hacettepe Üniversitesi  Temel Bilimler Yüksek Okulu’na bağlı  Beslenme Bölümü’nde ders vermeye başladı. Yetmedi.  Kişisel çabalarla  Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu’nu kurdu. Burada bir laboratuar açtı.  Köydeki çocukların hastalıklarına çare olmak için kimyasallar hazırladı.  Köydeki salgınlara karşı ishali engelleyen bir ilaç geliştirdi.

Türkiye’nin her köyüne ilaç yolladı.  Ve tüm bunları parasız yaptı.  Bir vakıf kurdu; Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı  BESVAK.

Burada burs beslenme uzmanları yetiştirdi, kurslar verdi. Yetmedi. Vakıf bünyesinde çocuklara burs sağladı ve okuttu. Bilhassa kız çocuklarını, Yani, kendi gibi köylü kız çocuklarını… Prof. Dr. AYŞE BAYSAL… 2016 yılında  86 yaşında  Ankara’da  Vefat etti.

Laboratuarda besin üzerine çalışmalar yaptı. Köy Enstitülerinin neden gerekli olduğunun

En CANLI örneklerinden birisidir Prof. Dr Ayşe BAYSAL (“Mercimek teyze-mercimek profesörü” olarak da biliniyordu.) Köy Enstitülerinin yetiştirdiği  bir eğitimcinin neler yaptığına, yapabileceğine örnek teşkil eden  Ayşe Baysal hocamız nurlar içinde uyusun…

Yazımın girişindeki  süper anlamlı ileti bana , çok değerli  mesai arkadaşım,Anadolu medeniyetleri Müzesinin eski müdür yardımcısı İnci Bayburtluğlu’ndan gelince çok etkilendim, duygulandım,heyecanlandım, geçmişin  anıları bir şerit gibi geçti gözümün önünden AYŞE BAYSAL sayfasını sizinle paylaşmak ve bu değerli köylü kızının insanlara,çocuklarımıza ve özellikle kızlarımıza örnek olacağına inanmaktayım.

uzun yıllar yakından tanışıp konuştuğum ve makalelerle ,kitaplara, yıllara ve eğitim dünyasına sığmayacak denli  bilgili ve bilinçli ,Ayşe Baysal, Sevinç Yücecan ve  çalışma arkadaşları ile  Kültür  ve Turizm Bakanlığı HAGEM Genel Müdürlüğü işbirliği sonucunda , yurt içinde dışında derin etkiler yaratarak aranan ,550 üzerinde yiyecek ve içecek hakkında ayrıntılı bilgi veren  “TÜRK MUTFAĞINDAN ÖRNEKLER” kitabını çeşitli dillerde  Bakanlık  yayını ı olarak  çıkarılmasını sağladığım , vatan , millet ve halka hizmet aşkı ile  zirveye çıkmış değerli hocamızı saygı ve özlemle anıyorum,hatıraları onunda saygı ile eğiliyorum.

 

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu