AMAN DİKKAT !

Ekleyen admin on Ağu 18th, 2020 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bundan 10 gün önce ‘Yozgat’ta Koronavirüs sürecinde 2.dalga alarmı” başlıklı yorumlu bir haberi  yayınlayarak Koronavirüs salgınının başta kent merkezimiz olmak üzere Yozgat’ta her geçen gün hızla yayıldığına dikkat çekerek aynen şunları yazmıştım :

“Durum  tek kelimeyle VAHİM!

Önlem alınmazsa ,halkımız Covid 19 rehavetini sürdürürse  ve önlemlere uymamaya devam ederse Koronavirüs Yozgat’ta ikinci bir dalga yaratacak gibi gözüküyor.”

**

Şimdi Yozgat’ta Koronavirüs tablosunun 10 gün sonrasının reel rakam ve vak’alarına birlikte  göz gezdirelim.

Koronavirüs atağa geçtiği için bugünlerde durum daha da VAHİM !

Rakamlar endişe verici,gidişat tehlikeli bir mecrada.

**

Koronavirüs’ün başlangıç tarihi 11 Mart 2020’den 5 Ağustos 2020 tarihine  kadar Yozgat’ta hayatını kaybeden Covid  19 hasta sayısı 16 idi. Ancak,son 10 gün içerisinde ise 17 kişinin daha salgın sonucu hayatını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Yani,Yozgatta son 10 günde hayatını kaybedenlerin sayısı 145 günde hayatını kaybedenlerin sayısından daha fazla.Başlangıçtan bugüne kaybettiğimiz toplam  hasta sayısı 33..

Bundan 10 gün öncesine kadar Şehir hastanesinin acil servisine Covid 19 şüphesiyle gelen hasta sayısı 150-160  ve bazen 200 iken son 10 gün içerisinde hastaneye günlük test ve tedavi için ulaşan başvuru sayısı 350-400 dolayında..

Hastanede yatan hasta sayısında da son günlerde anormal artışlar sözkonusu ..

Halen 84 covid 19 hastasının pandemi yoğun bakım servisinde tedavi gördüğü Şehir hastanesinde diğer servislerinin ‘Pandemi’servisine dönüştürülmekte olduğu bilinen bir gerçek.

Bundan 10 gün öncesine kadar testleri pozitif çıkan,ancak kronik hastalıkları olmadığı için evlerde doktor denetiminde  karantinaya alınarak ilaç tedavileri yapılan  Covid -19  hasta  sayısı  yaklaşık 200 iken bu sayının  bugünlerde kent merkezinde 350’ye ,il düzeyinde de 650’ye yükseldiği bilinmekte.

**

İşte,Koronavirüsün Yozgat boyutuna ilişkin ortaya çıkan bu rakamların yanı sıra  gün içerisinde kentimizde sıkça yankılanan 112 ambulanslarının siren sesleri  ve internetteki koronavirüs Yozgat risk  haritasının her geçen gün kırmızıya boyanması  hepimize Yozgat’ta salgının yayılış hızını gösteriyor.

Koronavirüs salgınına ilişkin önceki yazımın son bölümünde “ Pandemi  salgını bu hızla devam ederse Koronavirüsün 2.dalgası yakın bir gelecekte kapımıza dayanacaktır.

Çünkü;Koronavirüs belası Yozgat’ta ayan-beyan kırmızı alarm vermekte..

Açıkcası; 2 koronavirüs dalgası göz göre geliyor.”demiştim.

Maalesef,2.dalga Türkiyenin bazı  illerinde  olduğu gibi Yozgat’ta da kapıya  dayanmış durumda..

**

Koronavirüsle mücadele konusunda Yozgat’ta Valiliğin, İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda denetimleri son günlerde sıklaştırdığını görüyoruz.Başta Yozgat Valisi sayın Ziya Polat  ve ilgili tüm il yöneticileri denetimlere bizzat katılarak vatandaşlarımızın maske-mesafe ve hijyen kurallarına uyması için gerekli uyarı çabalarını sürdürüyor.

Sağlık çalışanlarımız Koronavirüsle mücadelede sabırlı ve özverili hizmetleriyle alkışı her an hakediyor.

Son zamanlarda vatandaşlarımız maske kullanımında gösterdikleri hassasiyeti özellikte toplu alanlarda ve düğünlerde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyum konusunda da göstermeleri gerekiyor.Evlerde izole edilen Covid 19 hastalarının tedavileri tamamlana kadar dışarı çıkmamaları da ilgililer tarafından önemle dile getiriliyor

**

Evet,kapımıza ve canımıza kadar yaklaşan  Koronovirüs salgınından  Yozgat olarak kurtulmak için sorunu acilen çok ciddiye almak  zorundayız.

Bu amaçla aşısı hayatımıza girene kadar  Koronovirüs   ile   ilgili ezberlediğimiz  mücadele kurallarına,Sağlık Bakanlığının ve doktorlarımızın öğütlerine mutlaka uymalıyız.

Sözün özü ,daha dikkatli olmalıyız.

Eğer Koronavirüsle mücadelede başarılı olamazsak ve Allah korusun salgın daha da yaygınlaşırsa kaybettiğimiz her can hepimize yüreklerimizde derin acılar yaşatacaktır.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu