HER AĞIT BİR ÖYKÜDÜR

Ekleyen admin on Ağu 18th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ağıtlar, ölümlerin  ve acı  olayların ardından söylenen halk türküleridir. Her öykünün bir ağıdı  ve her ağıt’ın bir öyküsü vardır.Yaşamın içerisinde geçen  acı olaylardan kesitleri ezgilerle ve deyişlerle sunarak, tarihi,insanı, doğayı ,olayları şiirlerle anlatarak  geçmişe ışık tutarlar.

Dede Korkut  Hikâyelerinde, Yunus Emre,Köroğlu,Dadaloğlu, Karacaoğlan , Veysel’in ve tüm halk şairlerinin  şiirlerinde,destanlarda, türkülerde  anlatılanların  birer öyküsü bulunur.

Köroğlu güvenliği dağlarda arar:”Arkam sensin kal’am sensin dağlar hey!”

Dadaloğlu dağlara sevgisini dile getirir:”Yüce dağdan aşan yollar bizimdir.”

Deprem, sel,kuraklık gibi doğa olayları ile savaşlar,kavgalar ve vakitsiz acı ölümler de  ağıtların konularını oluştururlar.

Gani Aşık’ın babası yıllar önce Akdağmadeni’nde ağaç kesimini görünce şiire aktarır:

“Aman Akdağ nedir gamın?/Mısırda söylenir namın/Her derede yüzbin çamın/Günde şehit düşer akdağ…”

Doğu toplumlarında daha çok görülen ağıtlarda ,kader, felek, dost, düşman,güzellik,felaketler,zalimler, zulümler ve ölümler seslendirilir.

Asya’dan Anadolu’ya uzanan  binlerce yıllık bir süreçten geçen ve büyük savaşlarla, acılarla karşılaşan toplumumuzda  her olayın bir ağıdı bulunmakta, duygulara duygular katarak “yürekleri sızlatmakta, gözleri yaşartmaktadır.

Askerde, seferberlikte ölenler için ağıtlar vardır. Ondörtlüler, Onyediler, Sarıkamış, Bosna,93 harbi,Balkan Savaşları,yemen savaşları gibi ölümcül olayların ağıtları halen okunur.

“Aziziye baba yurdum/Kafkasya’ya tabya kurudum/Benim korkum Ruslar değil/Karakışa kurban verdim./…Sarı kamış ne aralı/Kim’ölmüş,kimi yaralı/Bunu duymuş var mı ola/Yalan dünya kurulalı./…”

“Gitme Yemen’e Yemen’e/Karışın tozu dumana/Mektubunu salda oğlum/Kalbimi koyma dumana…/Yemen kuşu ötmem demiş/Lale sümbül bitmem demiş/Tebdil hava gelen kardeş/Ben evime gitmem demiş./…

“”Hey onbeşli onbeşli/Tokat yolları taşlı/Onbeşliler geliyor/Kızların gözü yaşlı…/

Namus için,tarla ve sınır kavgalarında, eşkiyalıkta, ölenlerin yanında hastalıkla ölenler içinde ağıtlar hep yürek yakarlar:

Hastane önünde incir ağacı , Şen olasın Ürgüp  dumanın tütmez…ve yörelere özgü binlerce ağıt  öyküleriyle ve ezgileriyle ,halk kültürümüz içerisinde özgün eserler olarak yerlerini korumakta, dilden dile gönülden gönüle taşınarak  yaşatılmaktalar.

“…Heybemiz dolu yemişten/Atımız inmez inişten/Buna Körünoğlu derler/Tabakası var gümüşten…/Yaz gelir yaylaya konar/Güz gelir engine iner/Buna Körünoğlu derler/Arabistan ata biner…/”

” Tan’dan ateşimiz yanar/Kahvenin tütünü söner/Soğuk sulu,mor çiçekler/Almalı yurtlara konar/ Ağ Maşat’ta serin yayla/Avşar kondu yurt eyledi/Kardeşin böyle ölmesi/Yüreğime dert eyledi/ Şu Maşat’ın salağına/Hüğ tutardık döleğine/Beş çeşitli baş bağlardık/Biz Avşar’ın Melek’ine…”/

Kültür Bakanlığı  HAGEM Yayını olarak 1994  yılında basılmasında emeğim bulunan , araştırmacı eğitimci  Ahmet Z.Özdemir’in  “Öyküleri İle Ağıtlar” eseri,okullarımız, öğretmen ve öğrencilerimiz için en değerli bir kaynaktır.  “Sarız’da Düğün” eseri ( Avşar  Düğünü adıyla 1990′da TRT’de yayınlanan),Avşarlar ve Dadaloğlu eseriyle ünlü  olan, hizmetleri ile eğitime ve kültüre büyük katkılar sağlayan dostum  Ahmet Z.Özdemir’i kutluyorum.

Kültür tarihinin  temelini oluşturan  sözlü kültür ürünleri ve bunlar arasında yüreklerin sesi olarak yükselen  ağıtlar, halkımız tarafından kutsal bir emanet gibi söylenmekte ve korunmaktadır. Halk kültürü ,bütün nitelikleri , özellikleri ve  özgünlüğü ile halkın kimliğidir.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu