Artan koronavirüs vakalarıyla birlikte ölümler de yaşanmaya başladı

Ekleyen admin on Ağu 11th, 2020 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun’da vatandaşların koronavirüs önlemlerine uymaması, vakalarda artışa neden olurken, ölüm olaylarının da yaşanmaya başladığı öğrenildi.

Sorgun’da vatandaşların bütün uyarılara rağmen koronavirüs önlemlerine uymaması, vakalarda artışa neden olurken, artan vakalar sonrası Sorgun Devlet Hastanesi, pandemi polikliniği oluşturmak zorunda kaldı.

Yaz mevsimi nedeniyle gurbetçilerin Sorgun’a gelmesi, yine Kurban Bayramı nedeniyle ilçeye gelenlerin sayısındaki artış ile birlikte vatandaşların korona virüs tedbirlerini hiçe sayması sonucunda Sorgun Devlet Hastanesi’ne Covid-19 şüphesi ile başvuranların sayısında artış olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da sıklıkla dile getirdiği sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarına, Türkiye genelinde olduğu gibi Sorgun’da da uyulmadığı gözleniyor. Özellikle sosyal mesafeye uymayan vatandaşlar nedeniyle korona virüs vakalarında hızlı bir artış yaşanıyor.

GÜNLÜK 30-40 VAKA

Edinilen bilgilere göre Sorgun Devlet Hastanesi’ni günlük 30-40 vaka geldiği ve bunların çoğunun Covid19 testinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

Yetkililer, pozitif çıkan vatandaşla teması olanların, korona virüs belirtilerini göstermesi halinde 112’yi arayarak, “Virüslü kişi ile temaslıyım, belirtilerim var” demesi gerektiğine dikkat çekerek “Bu kişileri 112 acil servis ekipleri covid19 şüphelisini alıp test yapılmak üzere hastaneye götürüyor. Hastanede covid19 testi yapılan şahsın test sonuçları 1 veya 2 gün içinde çıkıyor. Şahsın bu süre içerisinde 14 gün boyunca evinden çıkmaması gerekiyor. Covid19 testinin pozitif çıkması halinde ise hastanın hastalık geçmişine bağlı olarak hastanede veya evinde tedavisine devam ediliyor.

Yozgat Valiliği, Sağlık birimleri tarafından yapılan uyarılar ne yazık ki vatandaşlar tarafından çok fazla dikkate alınmıyor. Sorgun’da cadde ve sokaklarda, alış veriş mağazalarında vatandaşların sosyal mesafe kurallarına ve maske takmadıkları görülüyor” bilgisini verirken, vatandaşların tedbirsizliği sonucu vakaların artmasıyla birlikte ölüm olayları da yaşanmaya başladı.

KAYMAKAM GÜNEŞ, ESNAF VE VATANDAŞLARI UYARDI

Sorgun İlçe Kaymakamı Bahadır Güneş, esnafları ve çay ocaklarını dolaşarak, vatandaşları Maske ve Sosyal mesafe konusunda uyardı. Sorgun ilçe merkezinde son günlerde artış gösteren Koronavirüs nedeniyle ilçe esnafını, çay ocaklarında bulunan vatandaşları Maske kullanımı ve sosyal mesafe konusunda uyardı. Kaymakam Güneş, yaptığı açıklamada vatandaşları kurallara uymaya ve hastalığa karşı daha tedbirli olmaya davet etti.

SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN SAHADAYIZ

Diğer yandan koronavirüs ile mücadele eylem planını kararlılıkla uygulamaya devam eden Sorgun  Belediyesi, İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen denetimlere de katılarak maske ve mesafe konusunda vatandaşları uyardı.

Yoğunluğun yaşandığı caddeler başta olmak üzere birçok noktada maskesi olmayan vatandaşları maskelerini takmaları konusunda uyaran zabıta ekiplerinin denetimine Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci öncülük etti.

Pandemi döneminin başından itibaren salgının yayılmasını önlemek amacıyla yoğun bir mücadele veren Sorgun Belediyesi, normalleşme sürecine rağmen vatandaşları salgın konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Zabıta ekipleri aracılığı ile yoğunluğun yaşandığı bölgelerde vatandaşları bilgilendirerek, vatandaşları fiziksel mesafe ve hijyen konusunda da uyarıyor. Son olarak Cumhuriyet Caddesi başta olmak üzere bağlantılı tüm caddeler, Pazar yerleri ve insan yoğunluğunun fazla olduğu sokaklarda zabıta personeli ile birlikte denetim gerçekleştiren Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

Başkan Ekinci “İlçemizde denetimlerimizi ve dezenfeksiyon çalışmalarımızı rutin olarak gerçekleştiriyorduk. Bugün ise İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gereği hemşerilerimizi maske takmaları, sosyal mesafeyi korumaları ve hijyen konusunda uyardık. Ayrıca kendi üretimimiz olan maskeleri de düzenli olarak dağıtmaya devam ediyoruz. Hemşerilerimizin büyük çoğunluğu duyarlı davranarak bu kurala uysa da özellikle ilçe merkezinde yoğunluk olan bölgelerde bu kurala uymayan vatandaşlarımızın olduğunu üzülerek görüyoruz. Bu sebeple özellikle pik saatlerde zabıta ekiplerimiz tarafından yoğunluk olan caddelerde ve pazar yerlerinde vatandaşlarımızı hem maske hem de fiziksel mesafe konusunda uyarıyoruz. Vaka sayılarındaki yükselme tedbiri elden bırakmamız gerektiğini bizlere gösteriyor. Virüsten korunmanın ve sevdiklerimizi korumanın 3 temel yolu var: iş yerinde, sokakta, toplu taşımada maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak! Bu kurallara uyarsak şehir olarak salgın riskini en aza indirebiliriz. Biz duyarlı hemşerilerimizden bu konuda hassasiyet bekliyoruz” dedi.

Başkan Ekinci ve zabıta ekipleri denetim yapılan bölgelerde maskesi olmayan vatandaşlara maske dağıtırken, duyarlı vatandaşlar da denetimlerin arttırılarak devam etmesini istediklerini ifade ettiler. (ORHAN DOĞAN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu