BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ!

Ekleyen admin on Ağu 11th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Özlü sözler arasında insanı yakından ilgilendiren ve güncelliğini hep koruyan bir söylem bulunmaktadır : ” ZAMAN DEVR-İ DAİMDİR, GEÇEN İNSAN ÖMRÜDÜR.”

Çok değerli şaire Nezahat Kaya bir şiirinde ,” Bu dağlar kömürdendir,geçen gün ömürdendir,” dizesine yer vermiş.

Hayat masal gibi  “- MIŞ’ ” ile  başlamakta “-MUŞ’ “la  bitmektedir.   Sonuçta  “bir varmış  bir yokmuş ” denmekte, dualar ve  rahmet dilekleri ile  insanlar , ünlü şair Yahya Kemal’in bir şiirinde  belirttiği gibi  ” Gidenin her biri memnun ki yerinden , seneler geçti dönen yok seferinden ” diye  nitelendirdiği öteki dünyaya “Allah rahmet eylesin,cennet mekânı olsun” denerek  uğurlanmaktadır.

Bilim, kültür, sanat,siyaset, basın  gibi alanlarda topluma çok yararlı hizmetlerde bulunan insanların  hayatlarını kaybetmeleri  , halkın benliğinde derin üzüntüler yaratmakta, acılar, ancak göz yaşları ile ifade edilmektedir.  Göz yaşları  kalpten gelirmiş ve bunu  bir özlü  halk sözü  çok güzel anlatmakta ,” ÖZ AĞLAMAYINCA  GÖZ AĞLAMAZMIŞ.”

ABD  Nüfus Referans bürosu uzun araştırmalar   sonucunda   ilk insandan bu  dünyada 108 milyar kişinin  yaşadığını açıklamış ve değişik dönemlere ait rakamlar vermiş. “Dünyadan Kimler Geldi Kimler Geçti “  başlığı altında iz bırakan kişi ve olayları da özetlemiş.

Ünlü bilgin İbn-i Sina (980-1037 ) , “İlim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder,”demiştir.”Lokman hekime, sultan Süleyman’a kalmayan dünya” söylemi tarihe geçmiş. Büyük ozan Yunus Emre’nin deyişi ile:”Sevelim,sevilelim, dünya kimseye kalmaz.” Dede Korkut hikâyelerinde “/ Hani bey erenler? Dünya benim diyenler/ Gelimli gidimli dünya,son ucu ölümlü dünya” demekte.

İnsanlar  geçmişi anlatmak isterken hep “kimler geldi kimler geçti!?” diye  söze başlarlar  ve sonunda sözü güncel olaylara ve kişilere getirirler.  Çoğu zaman dostlarıma ve arkadaşlarıma şöyle derim : Dünyada iyi şeyler iyi insanlar sayesinde olmakta ve insanlığa  hizmet edenler unutulmamaktadır. Yakın dostlarım kafamın/bilgi ve düşünce olarak ve kalbimin /duygular-algılar olarak yarısıdırlar.Arkadaşını söyle kim olduğunu söyleyeyim deyişi de bunun içindir. İnsan insana arkadaştır, can yoldaşına muhtaçtır ve  dünya insanla anlam kazanır,şekillenir,yücelir yada batar. insan aklı birbirini tamamlar.  bilgi paylaşıldıkça çoğalır ve  bilince ulaşır…

Kimler geldi ve kimler geçti konusunu anlatmaya sayfalar, kitaplar yetersiz kalır. yakında  yaşamlarını kaybeden  duayen  gazeteci  M.Ali Birand, Çok saygın bilim adamları, hocam Prof.Dr.Şerafettin Turan’ı, Prof.Dr. Toktamış Ateş ve Prof. Dr. A.Mete Işıkara’yı , ünlü sunucu-yazar Jülide Gülizar’ı sanatçı Levent Kırca’yı,Yazar mete Akyol’u,sanatçı Zeki Alasya’yı,Müşfik ve Yıldız Kenterleri ve daha nicelerini rahmetle anarken, halkımızın bu kişilere  duyarlılığının  ve dualarının geniş  yankılar uyandırmasını bu kişilerin topluma  hizmet anlayışlarında görmek gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Halkımıza ait bir  söz şöyle demekte: ” HALKIMIZ, KENDİSİNE BİR AYAK GELENE, İKİ AYAK VARIR.”

İşte halkımızın iyiliğe,dürüstlüğe,çalışkanlığa  ve  başarıya karşı  yaklaşımı.

Hayat bir tiyatro oyunudur,yediden yetmişe herkes orda okur. bunu oynarken ümidini daima diri tutacaksın. Bütün olumsuzluklardan olumlu bir tablo çıkaracaksın. Başarının kendiliğinden geldiğini göreceksin.

Edebiyat Defteri Sitesi’ne 2011 yılında   “BİR SES BİR NEFES” başlıklı şiirimde özet olarak şunları yazmışım:

İlahi buyrukla doğdu insan,bir ses bir nefes

Başarılı, mutlu var olmak için,ömrünü verip nefesini tüketti.

Nefes nefese geçen yetmiş yıl doldu.

Vasiyetini açtılar;/Mutluluk dakikalarıni topladılar/Üç yirmi dört saat oldu.

“Mezarımı yol üstüne kazın/Üzerine ölmeden önce üçgün yaşadı yazın!”

Vasiyeti mezar  taşına yazdılar,/Dostları bir avuçtan  azdılar.

Dünyada en zor olan şey insan kalbi kazanmak ve insan kalbinde iz bırakarak ” hoş seda yaratmak”tır. Dünyadan 108 milyar insan geçmiş ve bugün de sekiz milyara yakın insan  yaşamakta.

Bir varmış bir yokmuş diye başlar masallarımız, bende hayat masalını  Edebiyat Defteri’ne  yazdığım bir şiirimde  özetlemiştim:

-MİŞ ! -MUŞ !

Mutlu olmak için yaratılan insan/Ömür boyu aramış sevgiyi/Birde bakmış sonu gelmiş;

Yüce Tanrı ;

“OL !” demiş olmuş,/”ÖL !” demiş ölmüş…

Ünlü  düşünür  Balasagunlu Yusuf Hacip, ” Hayatın zammı, her kapıyı açan  iyiliktir,” demiştir. “İyilik yap denize at,balık bilmez ise haluk(halk eden-yaratan) bilir!…”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu