Esnafa kira ve gelir desteği şart!

Ekleyen admin on Ağu 4th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Covid-19 salgını süresince işlerini ve gelirlerini kaybeden servisçi esnaflarının, kahvehane, kıraathane ve internet kafe sahiplerinin taleplerini gündeme getirdi.

TBMM’de yaptığı konuşmada servisçi esnafı ve servis şoförlerinin sorunlarını aktaran Keven, okulların açılma ihtimalinin belli olmadığını binlerce servisçi esnafının kredi borçlarının, sigorta primlerinin yapılandırılması gerektiğini belirtti.

“Covid-19 salgını süresince alınan kararlar kapsamında okullar kapatıldığı için hem ülkemizde hem de ilim Yozgat’ta servisçi esnafı, servis şoförleri ve çalışanları maddi güçlük içinde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Okul servislerinin geleceği belli olmadığı için, servisçi esnafı ödeme günü yaklaşan senetlerinin, kredilerinin akıbetinin ne olacağını soruyor. Bu insanlar, esnaf kefalet kooperatiflerinden 25′er bin lira kredi kullandılar ancak Eylül ayında iş yapıp yapmayacakları belli değil. Şu an bir gelirleri yok. Bu insanların kredi borçları için bir erteleme, yapılandırma yapacak mısınız? Yine bu servislerde çalışan binlerce emekçi, işten çıkarmanın da yasaklandığı bu dönemde günlük 40 liraya yaşamak zorunda bırakılıyor. Kısa çalışma ödeneği yerine, günlük 40 lirayı reva gördünüz. Bunca insanın vebalini kim ödeyecek?”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sunulan soru önergesinde kıraathane, kahvehane ve internet kafe sahiplerinin mağduriyetini de ileten Keven, kahveci esnafına kira desteği gibi ekonomik destek verilmesini, kredi taksitlerinin ertelenmesini ve prim borçlarının affedilmesini talep etti.

“Salgın süresince alınan kararlar kapsamında önce kapatılan sonra da oyun oynanmaması koşuluyla açılmasına izin verilen kahvehane ve kıraathanelerin sahipleri ile yüz binlerce çalışanı eve ekmek götüremeyecek durumdadırlar. Sayıları 400 bin civarında telaffuz edilen kahvehane ve kıraathanelerde hijyen gerekçesiyle sadece çay ve benzeri içecek satışı serbest olup oyun oynanması yasak olduğu için yüz binlerce kahveci esnafı zor günler geçirmektedir. Hem kendileri hem de yanlarında istihdam ettikleri çalışanları evlerini geçindirememektedirler. Verilen esnaf kefalet kredisi gibi kredi önerileriyle borçlarına yeni borçlar eklenerek devam etmektedir. Ancak zor durumda olan bu esnaflarımıza kira desteği ve gelir desteği gibi karşılıksız yardım gibi acil önlemler alınmalıdır. Kahvelerde ki oyun yasağı hijyen amacıyla anlaşılır olsa da bunca işyeri sahibinin ve çalışanların geleceği de düşünülmelidir.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu