BAYRAM SEVİNÇTİR

Ekleyen admin on Ağu 4th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bayramlar. özellikle çocuklar için sevinç,mutluluk,umut ve heyecandır. Sağlığınız,sevinciniz,mutluluğunuz sonsuz olsun Kurban Bayramı hepimize kutlu olsu.

Milli birlik ve dayanışmanın temel taşıdır. Duygu, düşünce ve gönül birliğine vesile olan bayramları özüne, ruhuna ve amacına uygun olarak kutlamalıdır. Kurban Bayramının, ülkemize ve ulusumuza huzur,sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim.

“…Bayramda seyranda bu ana yurtta,/insan birbirine sarılır oğul/Barışıp birleşir sevinçte dertte/taş taşın üstüne örülür oğul…”Darendeli  Âşık İbrahim Güleç(Beyani)-1985

“Beyanî, “insan birbirine sarılır oğul” dese de,dünyada yaşanan korona virüs(Covid 19) salgını nedeniyle, yeni dünyada tedbirler alarak yeni alışkanlıklar edinmenin tam zamanı.Dijital dünyanın araçları olan bilgi sayar ve akıllı cep telefonları aracılığı ile görüntülü olarak uzaktan  ve gönülden selamlaşarak,hatır sorarak bayramlaşmak gerekmekte.

Selamlaşmak gönülden gönle olur. Şekil değil, ruh,düşünce,duygu,sevgi ve saygı bağı esastır.

“Küçük şeyleri büyük sevgiyle ve ilgiyle yap ki ,büyük şeyler kendini çoğaltsın..” Robın Sarma.

Sevgi ve hoş görü paylaşıldıkça büyür,gelişir ve kökleşir. Yaşam daha sağlıklı ve mutlu konuma geçer.

Toplum yaşamında,çocuklarının  ve  ailesinin öncelikli, vazgeçilmez ve  özel bir yeri vardır.Mutlu aile ve huzurlu toplum yaratmalı ve her alanda başarılı olmalıyız.Keşkeler azaldıkça zamanı, olayları, konuları ve olanakları iyi değerlendirdikçe “iyi insan-iyi vatandaş” çoğalacak  huzur, sevgi ve toplumsal barış yaygınlaşacaktır. Bayramlar bu gerçekleri görmemize büyük katkılar sağlayacaktır.

İnsanlığın iyiliğe, güzelliğe ,doğruya ve barışa erişmesi için,tarih boyunca  ilahi buyruklarda ve verilen öğütlerde, kinden, nefretten, yalandan, yanlıştan, hasetten, fesattan ve tüm kötülüklerden uzak durulması ifade edilmiştir…

“Kin yürekte yüktür, sevgi gönülde güldür…” Prof.Dr. şairİ.A.Çubukçu

“Dışın güzelliği, için galayı

Yüreği pak eden sevgidir sevgi

Gula gazandıran cennet âlâyı

Hak ile hak eden sevgidir sevgi…”Neşet Ertaş

“Küçük şeyleri büyük sevgiyle ve ilgiyle yap ki ,büyük şeyler kendini çoğaltsın…”Robın Sarma.

Sevgi ve hoş görü paylaşıldıkça büyür,gelişir ve kökleşir. Yaşam daha sağlıklı ve mutlu konuma geçer.

“Nerde o eski günler, nerde eski oyunlar

Keşke büyümeseydim, hep bir çocuk kalsaydım.

Seksek, misket, dokuztaş, geçmişte kaldı onlar

Keşke büyümeseydim, hep bir çocuk kalsaydım…

Zaman hayallerimi, öğütüp tek tek yerken

’Göz yumup, açmak’ kadar, yıllar geçiyor erken

Daha oynamadığım , nice oyunlar varken

Keşke büyümeseydim, hep bir çocuk kalsaydım.”

(ŞAİR ASİYE ALEV AKBOĞA(“Oxford Üniversitesi – 2012 Uluslararası alanda Müzik ve Şiirde Portreler yıllığında şiirleri yer aldı.)

“Şair, ses ipine söz asan insandır” diyen ünlü şair arkadaşım Arif eren’in  şiirlerinden ve deyişlerinden ders alınmalıdır:

“Seven yürekler bir araya gelince/Gözlerde mana derinleşir/Etrafta olup bitenler/Bir mutluluğu söyleşir..”

“İnsanları sağır olan bir yerde, şiir okunmaz. /Arif kişilerin söz hamuru mayalı olur./Yurdunu sevmeyenin can-evi soğuk olur./Kendini bilmez öze uzak olanlar./İnsan, önce diliyle dost olup, onun düşmanlığından kurtulmalıdır./İnsanın mutlu yaşamasına katkıda bulunmak, bir insanlık görevidir./Mutlu evin penceresi sokağa küsmez…”

Dinî, ulusal, geleneksel  tüm bayramların amacı, paylaşmak,barışmak,dayanışmak,kaynaşmak, yardımlaşmak, hoş görü ve  sevgiyi yaşamla bütünleştirmektir.İnsan insan içindir.Hatırlanmak için hatırlayacaksın ve unutulmamak için unutmayacaksın. Her türlü kötülükten uzak duracaksın.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm İslâm âleminin Bayramını kutluyor, ülkemize ,dünyaya ve tüm insanlığa barış, sevgi ve huzur dolu günler getirmesini ve çocukların hep sevinmelerini diliyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu