HER HAYAT BİR ROMANDIR

Ekleyen admin on Tem 28th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Yaşamın en bilge ve harika  öğretmeni  çocuklardır” diyor ,”Aile Bilgeli” yazarı Robın Sharma. Bu ünlü yazarın  yazdıkları  için  Simyacı’nın yazarı  Paulo Coelho, “Robin Sharma kitapları tüm dünyada insanların  mükemmel bir hayat yaşamalarına yardımcı oluyor.” demekte.

Yazar olmak zordur ve sosyal,  ekononik,siyasal, yerel, ulusal , evrensel, bölgesel , ailesel,siyasal, düşünsel ve  tarihi güçlüklerle dolu bir  yaşam yolunu aşarak ayakta kalmaya çalışan insanın  yaşam öyküsünü kaleme almak  kolay değildir.Dünya,okuyana,yazana  sonsuz bir romandır.

Ünlü şair Tevfik Fikret’in oğlu Haluk’a yazdığı şiirinde ifade ettiği gibi, güçlüklerle dopdolu hayat yolunda , ellerin parça parça olacak,bağrın kan içinde kalacak)”…Haluk dinle,sevincinle! Geçeceksin yarın bu yoldan sen,/Ellerin şerha şerha,bağrı hûn…”

Dünyada , 195′i Birleşmiş Milletlere üye, bilinen 236 ülkede   8 milyara yakın insan yaşamakta. Her ülkenin kendine özgü  tarihi ve coğrafi özellikleri yanında sosyal, kültürel ,ekonomik ve siyasal  özellikleri ve farklılıkları bulunmakta. Yaşam  tarzları, folklorik özellikleri  ve yaşam felsefeleri de farklı. Bu  ortamda yaşayan her  insanoğlunun hayatı romanlara sığmacak denli renkli, çeşitli ve  farklı. Dünyanın insan kaynağı en büyük zenginlik olarak araştırılmayı ,yazılmayı, belgesellere aktarılmayı ve romanlaşmayı beklemekte.  Her romanın belli bir tema etrafında  giiriş, gelişme ve sonuç bölümü bulunmakta. Tıpkı,  Yaşam evreleri bulunan  insan hayatı gibi. Ne kadar insan varsa o kadar da farklı kişilik vardır.Herbiri ayrı dünyaların felsefesiyle yaşar.

Yazarlık,hayatı yaşamak, bakmak ve olup- bitenleri görmek, algılamak, özümsemek, neden ve niçinlerle  çözümleyerek  tahlil ve tercüme etmek, yorumlamak ,kaleme almak ve sunmak ister.

En güçlü öğretici olan, yarının büyükleri çocuklar, bilgelerin bilgesidir, diyen yazar R.Sharma  çok yerinde söylemiş. “Çocuktan al haberi, çocuklar hayatın gerçekleri ve  dünyanın sahipleridir,” söylemleri bize çok şey hatırlatmaktadır.

Hayatın çeşitli bölümlerini  gözlemlemek, algılayarak, kurgulamak ve sonra da  bir  edebi planla kaleme almak isteyen yazar, yaşamla bütünleşmedikçe  başarılı eserler veremez.

Büyük halk bilgesi şair Yunus  Emre “…Sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır…” diyor.Önce kendisini tanıması ve bilmesi  gereken insana  yol gösteriyor. İnsan, önce kendisi olacak ve özgün benliğini geliştirerek öz  düşünce, duygu, fikir ve bilgilere erişecek.  Hz. Mevlanâ’nın  ifade ettiği hayatın ” hamdım, piştim, yandım” evrelerini aşarken  taklitten uzak ,kendi özü,kişiliği,benliği  ve sözüyle bütünleşmiş olması öncelikli ve öenmlidir. Taklitcilik, kopyacılık ,  özgünlüğü, estetiği, sözü , özü  ve benliği  olumsuz etkiler.

İnsan-doğa – hayat iç içe geçmiş ve birbirini tamamlayan  üç değerli ve sonsuz ögedir.bunları anlatan roman  sonsuzluğa erişir ve geçmişi geleceğe taşır. yaşam  bir nöbettir. Nöbetini iyi tut.

Tıpkı roman gibi, hayatın da giriş-gelişmme-sonuç bölümleri bulunmaktadır. Hayat, bir tiyatro sahnesidir. Hayat tiyatrosu bir okuldur, yediden yetmişe herkes orada okur ve yaşar…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu