Yaşam ışıkları

Ekleyen admin on Tem 28th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Doğumdan ölüme akış, canlıların değişmez yazgısıdır. Yaşam süreci ve “ömür” denilen zaman parçası herkes için geçici bir dilimdir. Bu sınırlı alan içinde, değişik evrelerde değişik yaşam biçimleri, değişik koşullar, olumlu ve olumsuz nice durumlar görürüz. Tanığı olduğumuz olaylarla sorumlusu olduğumuz geçişler bizim için en önemli derslerdir.

İnsanlar olarak yine de yaşanan olaylardan etkilenip kaçınma, özen gösterme, yinelememe, düzeltme, özür dileme gereklerini yerine getirmekten kaçınırız. Bağışlama ve bağışlanma da yaşamımızdaki aydınlığına az rastlanır bir yaklaşımdır. Oysa yaşam, yaşatmakla ve yaşantıya katkıyla daha anlamlı ve değerli olur.

Arkadaşlık, dostluk ve öbür insanlık bağları yaşamın iklimidir. Bu bağlamdaki ilişkiler, mutluluk ve yaşam gücüyle beslenir, etkin ve yararlı olur. Bizi yalnız kişisel ya da aile bağları değil, toplumsal yaşamda edindiğimiz ilişki kazanımları da güçlü ve mutlu kılar. İzmir’de 29 yıldır “Ekonomiye ve politikaya yön verenlerin gazetesi” denilerek yayımlanan haftalık GÖZLEM gazetesi ile 6 Eylül 1924′ten beri Bartın’da Atatürk’ün resmiyle ve “Cumhuriyetçi memleket gazetesi” tanıtımıyla yayımlanan BARTIN gazetesi içerikleriyle toplumsal yaşama olumlu katkılarda bulunmaktadırlar.

Bir de benim doksan yaşına yaklaştığım bugünlere kadar gezip gördüğüm kitaplık ve yayınevlerinin en büyüğüne Ankara’da bir hafta önce rastladım. Dağ gibi kitap kaleleriyle ilgi çeken Ankara-İncesu’daki BİLGİTEK Basın, Dağıtım, Yayın, Matbaacılık Ortaklığı’nın iş yeri, geniş alanları, birbiriyle yarışırcasına kitaplarla dolu bölümleri yayın yaşamımız ve yayın varlıklarımız için gönendirici bir görünüm taşımaktaydı.

Okumaktan çok inanç bağımlılığıyla yaşamı sürdürme çabalarının giderek arttığı günümüzde kültür kurumlanılın varlığı ve görkemi insanı umutlandırıyor ve yaşam gücünü destekliyor. Kimi kötü siyasetçinin olumsuz yaklaşımları, gereksiz olmaktan öte sakıncalı sözleri ve değerlendirmeleriyle karalamaya çalıştıkları cumhuriyetimizin kazandırdıklarını gördükçe umudumuz artıyor, içimiz aydınlanıyor. Tarihimize bile gölge düşürmeye, ulusal değerlerimizle, unutulmaz büyüklerimizi karalayarak kendilerini benimsetmeye çalıştığı bilinen kişilerin yıkmaya çalıştıkları kaleleri koruyacak, onları yıkmak istedikleri varlıklarımızın pırıl pırıl nitelikleriyle utandırarak dışlayacağız. Lâik cumhuriyet kurucuları ATATÜRK ve İNÖNÜ ulusal yaşamımızın sönmez güneşleri olarak onurumuz, gururumuz, kıvancımız ve hiç sönmeyen umudumuzdur.

İnanç sömürüsüyle siyasal gösterilere soyunan kendini bilmezlerin yalanları yüzlerinin karası olacak, cumhuriyetimiz kuruluş amacı doğrultusunda sonsuza değin bağımsız yapısını sürdürecektir.

KUTLAMA VE TEŞEKKÜR

Prof. Dr. Seçil KARAL AKGÜN’le emekli öğretim görevlisi Murat ULUGTEKİN’i Türk Kızılay yayını “Yeni Belgeler Işığında Hilâl-Ahmer den Kızılay’a” adlı büyük iki ciltlik yayınları için kutluyor, böyle değerli bir yapıtı kazandırdıkları için kendilerine ve Kızılay’a teşekkür ediyorum.

Başkent Üniversitesi (Prof. Dr. Mehmet Haberal) yayını, unutulmaz Mete AKYOL’u anımsatan Bütün Dünya dergisinin Avukat Erdem AKYÜZ’le birlikte tüm yazarlarının güzel yazıları nedeniyle kendilerini kutluyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu