KURBAN VE BAKARPERESTLİK

Ekleyen admin on Tem 28th, 2020 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Kurban: Allah rızası için, O’nun emrine imtisal etmek üzere, yine O’na yakınlık niyetiyle kesilen ve belli vasıflara sahip olan hayvandır.

Senenin belli günlerinde yapılan bu ibadet, aynı zamanda insanın Rabbi katında, O’na halis bir kul olmanın da bir nişanesidir. Çünkü O’nun ihsan ettiği bir nimetin yine O’nun emriyle yüzlerce hikmete matuf olarak kesilmesi çok ciddi manada kulları için bir imtihan olmuştur. Her Mümin makamına ve derecesine göre Hz. İbrahim’den (as) başlamak üzere bu imtihana tabi tutulmuştur.

İnsanlık ve Peygamberler tarihini tetkik ettiğimizde, dikkatimizi çeken çok önemli bir hususun altını çizmek istiyorum. Cenabı-ı Hak, Peygamberleri insan topluluklarına gönderirken onların pek çok vazifesinin yanında iki önemli görevle Peygamberleri tavzif etmiştir.

Bunlardan birisi: İnsanlığın maddi terakkilerinde rehber olup gösterdikleri mucizelerle onların hayatını kolaylaştıracak harika icraatları öğretmek. İkincisi ise; İnsanların manevi hayatında rehberlik etmek ki, onları batıl itikatlardan koruyup, maddi ve süfli şeylerin esaretinden kurtarmaktır. Bu konuyla alakalı olarak insanlığa örnek olması bakımından Kur’anda pek çok mesajlar verilmektedir. Kur’an-ı Kerim özellikle tarihî hadiseleri anlatırken bunları sadece bir hikaye olsun diye anlatmıyor. Bu küçük hadiselerin arkasında nice hikmetli ve esrarlı hakikatlerin gizlendiğini bize ibretlerle ders veriyor.

Mesela;  bunlardan birini konumuzla da yakından alakalı olduğu için burada nakledelim: Bakara Suresi (67-71. ayetleri) nde anlatılan Hz. Musa (as) ile kavmi arasında geçen tarihi bir olay, yukarıda izah etmeye çalıştığımız hakikati harika bir şekilde ortaya koymaktadır.

Olay şu: Yine hatırlayın ki, Musa, kavmine “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demişti. Onlar “Sen bizimle alay mı ediyorsun?” dediler. Musa ise “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım” dedi. (Bunun üzerine) “Rabbine bizim için dua et de onun nasıl bir inek olduğunu bize açıklasın” dediler. Musa, “Allah buyuruyor ki” dedi “o ne çok yaşlı, ne de çok genç, orta yaşlı bir inektir. Artık size emredileni yapın.”

( Kavmi ) “Rabbine bizim için dua et de rengini bize açıklasın” dediler. Musa, “Allah buyuruyor ki,” dedi, “o rengi sapsarı, görenlerin pek hoşuna giden bir inektir.” Onlar yine “Rabbine bizim için dua et de bize onun mahiyetini iyice açıklasın,” dediler. “Çünkü buna benzeyen pek çok inek vardır, hangisini keseceğimizi bilemiyoruz. İnşallah bundan sonra onu bulmaya muvaffak oluruz.”

 

Musa, “Allah buyuruyor ki…” dedi. “O boyunduruğa koşulup toprak sürmemiş, ekin sulamamış, kusursuz, hiçbir karışık rengi olmayan bir inektir.” Onlar “şimdi bize tam bir açıklık getirdin” dediler. Onu bulup kestiler, fakat az kalsın bunu yapamayacaklardı.

İşte Kur’an-ı Kerim Peygamberlerin (as) kıssalarını anlatırken veya tarihi hadiseleri nazara verirken o cüz’i hadiselerin arkasında külli bir takım düsturları ibretamiz bir şekilde kıyamete kadar yaşayacak insanlara ders veriyor.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu