TATİLDE NE OKUNUR ?

Ekleyen admin on Tem 21st, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Dünya ve içerdiği her şey,düşüncenin ürünüdür./ Evren sınır koymaz,biz inançlarımızla  sınırlarız kendimizi.” J.E.Addington

“İnsan, kıyafetine gör karşılanır, bilgisine göre uğurlanır” öz deyişi  unutulmamalıdır

.İnsan okur,düşünür, konuşur, anlatır ve yazar. Böylece diğer canlılardan farklı olarak  farklılık ve farkındalık yaratır. Bir düşünür, “Evren belirli bir matematik tasarımına göre hareket  etmektedir” diyor.

farklı olanın değerli olduğuna dair ünlü halk bilgeleri İncili Çavuş, Bekri Mustafa, Neyzen Tevfik,Aziz Nesin ve  Nasrettin Hoca’nın anlatımları ,bize gerekli dersleri vermektedir.

Akşehir pazarında hindisi başına bekleyen Nasrettin Hoca’ya  sormuşlar:

-Hocam  hindileri kaç para ?

-Hoca: Tanesi  10 kuruş.

-Hocam diğer satıcılarda hindile 3 kuruş yada 5 kuruş,neden sende 10 kuruş?

-Hoca  :  Benim hindim  ötekilerden  çok farklı, çünkü onlar  DÜŞÜNÜYOR!

Düşünen ve düşünce -fikir üreten her zaman farklıdır. Yaratıcı  düşünceler insanı  farklı kılar. Konuşmayan canlıların farklılıkları da renklerinden, şekillerinden, duruşlarından, estetiğinden belli olur ve beğeni kazanırlar.

Hayatın renklerini, şekillerini, felsefesini, tarzını ve yöntemini geçmişten gelece taşıyan kitaplardır. Yaşam biter kitaplar kalır. O nedenle insan okumalıdır. Tatiller gelip geçiyor ama  boş  ve uygun zamanlarda okunanların insanda yarattığı bilgi biirikimi, olgunluk, zenginlik ve  yaşama sevinci  sonsuza taşınır. Kaç kitap okumuşsan o kadar insanla ve farklı kahramanlarla tanışmışsın demektir.İnsan okur,ufku genişler.

Bir seçki yaptım:

-Nutuk -Atatürk,

-Kurtuluştan Kuruluşa ATATÜRK -  Doç. Dr.Ali Güler, Doç Dr. Suat Akgül,

-Türklerin Kültür  Kökenleri-Ergun Candan,

-Bilinçaltının Büyüsü- Nilda Ferhan Efeçınar,

-Düşünce Gücüyle Tedavi,

- BÜTÜN DÜNYA Dergisi -Başken Üniversitesi Kültür Yayını

-MEVSİMLER Dergisi-  ünlü Şair Arif Eren yönetiminde,

Kültür Çağlayanı- Kültür Ajans yayını,

-Hatay Güney Rüzgârı Dergisi,

-Ünlü Yapıtlar- Emre Öztürk,

-Si-An’dan Tiran’a TARİHİ İPEK YOLU-Yahya Aksoy-Boğaziçi Yayınları,

-Arkadaşıma Veda (Zalih Bozok’un anıları)- Zülfü Livaneli,

-Her Şeyin Nedeni- John  Grıbbbın,

-Aile Bilgeliği- Robın Sharma,

-Şehir Mekktupları- Ahmet Rasim,

-Düşün Yazıları- Halikarnas Balıkcısı-Bilgi Yayınevi,

-Kâfir- Ayaan Hirsi Ali-Altın Kitapları,

-EGE’nin Antik Öyküleri- Ahmet Semih Tulay,

-Kızıl Gölgeler ve Rustai – Emine Öztürk Kalafat,

-Sarı Gelin (Sarı Gelin Türküsü’nün Gerçek Öyküsü)- Eyüphan Kılıç-Karınca Y,

-Bilinçaltının büyüsü-N.F.Efeçınar-ARS Y…

-Yaşasın Hayat-Prof.Dr.O.Müftüoğlu…

-Bedenin Şifa mektupları-E.Demirhan/ Düşünce Gücüyle Tedavi-L.Hay…

Bir toplumsal varlık olan insan, dünyanın düşünce zenginliğini kitaplarda bulur.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu