Keneye karşı koyun banyosu

Ekleyen admin on Tem 7th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İlçemizde yürütülen “Koyun Banyosu Projesi” kapsamında, küçükbaş hayvanlar, ilaçlı suda yıkanarak kenelerden temizleniyor.

İlçemize bağlı Külhüyük köyünde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan kene ile mücadelede amacıyla, küçükbaş hayvanlar ilaçlı su ile yıkanarak kenelerden temizleniyor.

Külhüyük köyü muhtarlığı hazırladığı “Koyun banyosu projesini”, Sorgun İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı destekleriyle hayata geçirdi.

Köydeki küçükbaş hayvanlar, hazırlanan ilaçlı suda yıkanarak, hem insanlar hem de hayvanlar hastalıklara karşı korunuyor.

İlaçlı su ile doldurulan havuza atılan hayvanlar, kene başta olmak üzere iç ve dış parazitlerden temizleniyor.

Sorgun Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Canbolat, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, kene vakalarının artması nedeniyle, müdürlük olarak bazı önlemler aldıklarını söyledi.

KOP kapsamında Külhüyük köyünde koyun banyosu sistemi kurulduğunu belirten Canbolat, “Bu sistem hayvanların içi dış parazitlerine karşı mücadelede kullanılıyor. Kene, hayvanlarda yüzde 15 ile 30 oranında verim kaybına yol açıyor. Bu kurduğumuz sistem ile hayvanlar hem iç, hem dış parazitlerden kurtuluyor. Ayrıca kuyruk altı, koltuk altı ve tırnak hastalıklarına karşı da dezenfekte ediliyor.” dedi.

Canbolat, kırkılan hayvanlar, koyun banyosuna getirildiğini, dış ve iç parazitlere karşı etkili solisyonlu suyun olduğu havuza girip çıkarak parazitlerden kurtulduğunu anlattı.

KKKA hastalığı keneden bulaşır kenelerin aktif olarak kullandıkları hayvanlar koyunlar ve sığırlar olduğunu aktaran Canbolat,” Koyunlar için bu şekilde havuzda yıkama yaparak  mücadele var. Büyükbaş hayvanlar ise direk üzerine dökülen solisyonla mücadele ediliyor.” diye konuştu.

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Hayvancılık Uzmanı İrfan Özcan da modern koyunculukta hayvanların senede iki defa banyo yapması gerektiğini ifade etti.

Özcan, “Üreticilere örnek olarak göstermek amacıyla Sorgun’da 2 proje uyguladık. Bunu diğer ilçelerimizde de yaygınlaştırarak hayvan hijyenine önem vereceğiz. Hayvanlar parazitlerden kurtulmak için çok enerji kaybediyorlar KOP İdaresi olarak 8 ile bakıyoruz. Yozgat’ta da Sorgun ilçemizi pilot olarak uyguladık. Bunu diğer ilçelerde de yaygınlaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Külhüyük köyü muhtarı Nebi Özbek ise son zamanlarda kene vakasının arttığını, kenenin de insanlara hayvanlardan geçtiğini aktardı.

Kenenin insan sağılığını tehdit ettiğini vurgulayan Özbek, “Koyunlarımızı ilaçlama yapıyoruz. Bunun için de köyümüze koyun banyo havuzu yaptırdık. Koyunları burada ilaçlıyoruz. Kene hayvanların kanını emiyor ve hayvanlara sıkıntı veriyor o yüzden bunun önüne geçmeyi planlıyoruz. Hem insanların hem de hayvanların sağlığını korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Özbek, koyunları ilk defa bu yıl yıkadıklarını bu nedenle koyunları havuzdan geçirmede zorlandıklarını sözlerine ekledi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu