Belediye Encümenin kredi oylaması ülke gündemine oturdu

Ekleyen admin on Haz 23rd, 2020 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Belediye Meclisinde, İller Bankası’ndan kredi alınması önergesinin AK Parti ve BBP meclis üyeleri tarafından reddedilmesi ülke gündemine otururken, Sözcü gazetesi haberi manşetten verdi.

NE OLMUŞTU?

Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci meclis toplantısında, İller Bankası tarafından, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde zorda kalan belediyelerin hizmetlerinin aksamaması için kredi musluklarını açtığını, bu krediden yararlanmak isteyen belediyelere düşük faizle kredi verileceğini belirtmiş, konuyu meclis gündemine taşıyarak öneriyi meclis üyelerinin oylarına sunmuştu. Öneriye AK Partili ve BBP’li meclis üyelerinin ret vermelerine tepki gösteren Ekinci de gerek meclis toplantısında gerekse sosyal medya hesaplarında “Pandemi süreci doğrultusunda bizim gibi ilçelere teşvik amacıyla ucuz maliyetli destek kredisi ihtimali doğmuştur. Ancak bu kredinin kullanımı için belediye meclisi kararı zorunludur. Bizim de bu imkanı kullanmak üzere Meclis’e taşıdığımız bu mevzuda Cumhur ittifakının bir parçası olan AK Partili ve BBP’li Sekiz Belediye Meclis üyesinin tamamının ret oyu vermesini içimize sindirmemekteyiz. Geçmiş yönetimin yerli yersiz kullandığı kredilere sorgusuz evet diyen; plansız ve gereksiz kredilerle 70 milyon borç stoku oluşturan aynı şahısların bugünkü ret sebebini faize karşı olma bahanesi ile açıklamalarını manidar buluyoruz. Yaptığımız icraatları şov olarak değerlendirmelerini kınıyoruz. Tüm engellemelere rağmen halkımızın seferber olan gönülleri ile Sorgun’u şaha kaldıracağımıza inancımız tamdır. Biz doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

EKİNCİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Olayın Söcü gazetesinde manşete taşınması ardından bir basın açıklaması yapan Ekinci

“Son günlerde ilçemizde gündem olan 15/06/2020 tarihli meclis toplantımızla ilgili canlı yayın görüntülerinden hareketle “Sözcü Gazetesi’nde” yer alan bahse konu manşet tamamıyla bizim üzerimizden ülke gündemini saptırma amacı taşımaktadır.

Olayın özeti şu şekildedir: Yozgatlı gazeteci, sayın Saygı Öztürk’ün şahsımı telefonla araması üzerine, hemşehrilik hukuku çerçevesinde sosyal medya üzerinden yaptığımız canlı yayın hakkında kısa bir telefon görüşmesi yaptık. Olayın bir oylamadan ibaret olduğunu; zaten kararın onaylandığını, ancak “Cumhur İttifakı” içerisinde yer alan, başka partilerden seçilmiş meclis üyesi arkadaşların, faiz bahanesinin arkasına sığınarak ret oyu vermesinin bizi üzdüğünü; bunu doğru bulmadığımızı ifade ettik.

Sözcü Gazetesi ile bunun dışında herhangi bir temasımız, röportaj teklifi veya talebimiz olmamıştır. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden çekilerek haberleştirilen ve manşete taşınan olayın, ülke gündemini tutacak ve manşet olabilecek nitelikte bir haber olduğunu düşünmemekteyiz. Bizim üzerimizden vuruş yapmak isteyen ve bu vuruş için bizi kullanmaya çalışan Sözcü Gazetesi’nin yaklaşımını manidar bulmaktayız.

Ülkemizin yaşamakta olduğu bu zorlu süreçte, Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’ın ülkemizin ali menfaatler ve bekası için; fedakârlıkla yürüttüğü “Cumhur İttifakı’na” halel getirecek bu tür paylaşımları haberciliğin ötesinde bir algı oluşturma çabası olarak görüyoruz. Hele hele bu salvoların bizim üzerimizden yapılmasını kabullenmiyoruz. Bu kötü niyetli çabalara bizim alet edilmemizi tamamıyla fırsatçılık olarak değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

AK PARTİ VE BBP DEN AÇIKLAMA

Diğer yandan oylamanın ülke gündemine oturması sonrasında AK Parti İlçe Başkanlığı ve BBP Meclis Üyesi İsmail Baran’da bir açıklamada bulundular.

AK Parti İlçe Başkanlığı “Ak Partili’li Belediye Meclis Üyeleri, bugüne kadar Sorgun Belediyesi’nin hiç bir işini engellememiştir. Sorgun Belediye Başkanı, Belediye Meclisinde istediği kararı almaktadır.Bugüne kadar isteyip de çıkaramadığı bir karar yoktur. Sorgun Belediye Meclis Üyesi sayısı 25’tir. Belediye Meclisi’nin karar alması için, 13 üyenin “evet” demesi gerekir. MHP’li Belediye Meclis Üyesi, 14; Ak Parti’li Belediye Meclis Üyesi, 9 ve BBP’li Belediye Meclis Üyesi, 2’dir. Görüldüğü gibi 9 AK PARTİ’li Belediye Meclis Üyesi’nin, MHP’li üyelerin çoğunlukta olduğu Belediye Meclisi’nde bir kararı engelleme gücü yoktur” görüşlerine yer verdi.

BBP li Baran da yaptığı açıklamada “” Kıymetli başkanımızın yaklaşık 10 yıldır belediye meclis üyesi olarak hiç bir kredi kabulune imza atmamış olmamasını tartışmaya açmıyor, elbette doğru bildikleri vardı ve böyle davrandı diyorum. Bugün için de bizlerinde hassasiyetlerini dikkate alınmasını istiyorum.” dedi.
BBP olarak Faaliyet Raporunu imzalamadık. Çok doğru. Reel anlamda ortada olmayan bir raporu imzalayacak kadar yetenekli bir insan değiliz. Yıllardır ilçemizin ticari hayatına yön veren bir sivil toplum kuruluşunun en yetkili organlarında görev alan birisi olarak faaliyet raporlarının ne olduğunu çok iyi bildiğime inanıyorum. Bu bağlamda imza atmamam faaliyetlere karşı olduğum için değil, imza atılacak bir raporun hazır olmadığı yada tarafımıza gönderilmediği içindir.
Ben yapılan faaliyetlerin azlığı ve çokluğunu dahi tartışmaya açmadan, ilçemiz için yapılan her faydalı çalışmanın yanında olacağımı bir daha beyan ediyor ve olumsuz örnek teşkil edecek uygulama biçimlerinin düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum. Siyasi bir latife ile; Rapor vardı da biz mi imzalamadık. Kaldı ki benim derdim kullanılan kredinin oluşturacağı borç yükünün şu dönemde olumsuz etkisinin nasıl bertaraf edileceği ve gelen kredinin nerelerde ve ne amaçla kullanılacağıdır.
Bu konuların detaylı tartışmaları daha faydalı sonuçlar doğuracaktır. Belediye meclis üyeleri olarak halkımızın bizlere verdiği sorumluluğun gereği olarak bu konularda daha hassas olunması gereğine inanıyorum” İfadelerini kullandı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu