Yozgat’ta hüsranla sonuçlanan Vali atamaları

Ekleyen admin on Haz 23rd, 2020 kategori : Osman Hakan Kiracı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Eskiden Yozgat’ta görev yapan Valilerin  çalışma ömrü ortalama  36 ay idi.
Son 15 yıl içerisinde ortalama 31 ay olan Valilerin görev süresi ,sayın Kadir Çakır’ın görevinden alınıp Mülkiye başmüfettişliğine  atanmasıyla  birlikte adeta dip yaptı ve 20 aya düştü.
** **
Son yıllarda Yozgat’a yapılan vali atamaları hem iktidar,hem de valiler açısından hüsranla sonuçlanmakta..
Tabii,sürpriz tayinler ise  beraberinde bazı sorulara yol açmakta.
Ak Parti iktidarına Yozgat’ta niye Vali  dayanmıyor?
Yozgat’ta son 15 yılda alt görevlerden getirilen 5 vali neden tekrar kızağa çekildi?
Kentimizde Koronavirüs sürecini başarıyla yöneten bir Vali ,20 aylık görev süresinin ardından neden apar topar Valilik görevinden uzaklaştırıldı ?
Akabinde ‘Kırşehirhabertürk.com internet gazetesi’ hemşehrileri  olan Vali Çakır’ı  Yozgat milletvekili Bekir Bozdağ’ın görevinden aldırdığına ilişkin bir haberi durduk yere niye yazdı.Sonra da  bu haberi kısa sürede niye yayından kaldırdı ?
Vali Çakır’ın tekzip ettiği haberi kimler üretmişti?
Yozgat’ta son 15 yılda kızağa çekilen Valiler,iddia edildiği gibi, genelde  iktidarın Yozgatlı eski Bakanı ve milletvekili Bekir Bozdağın hışmına mı  uğramışlardı.
İktidar mensupları bu Valilerle niçin uyum ve geçim sorunu yaşamışlardı ?
Veya iki de bir yaşanan bu uyum sorunlarının ardında kamuoyunun bilmediği başka nedenler mi vardı.
Yoksa, iktidar sorumlularına göre, Yozgata atanan bu valiler  görevlerini beceremiyor veya  başaramıyorlar mıydı ?
**  **
Ben bu yazımda Yozgat’a  özgü  Valilik atamalarına ilişkin gerek bu soruların ve de gerekse varolan sorunların üzerinde durmak istemiyorum.
Zaten bu sorulara yanıt aramanın da bu saatten sonra bir faydası olmayacaktır.
Ben,olaya başka bir boyuttan bakmak,iktidara ve iktidar sorumlularına aynı konuda gelecekte vali atamalarına ilişkin başka bir öneride bulunmak istiyorum.
**  **
Şurası  bir gerçektir ki ; Ak Parti iktidarı, ülkemiz ekonomik bir darboğazda geçmesine rağmen Türkiyenin  her vilayetinde olduğu gibi,Yozgatta  da hizmet ,icraat ve yatırımlarını kesintisiz sürdürüyor.
Ama bir gerçek daha var ki ;
Yozgat,kalkınma ve gelişmişlik kulvarında Türkiye genelinde  çoğu  il’lerin hala gerisinde geziniyor.
Ayrıca da  Orta Anadolu’nun en geri kalmış vilayeti durumunda..
Göç erazyonu nüfusumuzu eritiyor,Yozgat’ı küçültmeye devam ediyor.
İl nüfusumuz 421 bin ama Yozgat’ta yaşayan 12 bin mülteci ile  Yozgata dışardan gelen üniversite öğrencilerini çıkarsanız gerçek nüfusumuz 400 bin dolayında seyrediyor.
Bu nedenle Yozgat’ın diğer il’llere oranla  daha da geri kalmaması  için acilen  hizmet ataklarına ve kalkınma hamlelerine  ihtiyacı var.
Peki,siyasi irade burada hizmet projelerini ve kalkınma hamlelerini kiminle,kimlerle gerçekleştirecektir ?
Elbetteki il’de hizmetlerin lokomotifi konumunda olan liyakatlı ve çalışkan valileri ve bürokratları ile gerçekleştirecektir.
**  **
Bilindiği gibi,son kararnamede Yozgat’a atanan Mamak Kaymakamı  sayın Ziya Polat, yarın göreve başlıyor.
Yeni Valimiz görevinde başarılı olur mu?
Ak Parti iktidarı ve temsilcileriyle uyum içinde çalışır mı?
Yozgat’ta  kaç ay görev yapar ve ilimizi ne kadar ileriye götürebilir.
Şimdiden  herhangi bir şey söyleyemeyiz.
Ama,sn. Polat’ın makul sürede Yozgat’ın  gelişmesine katkıda bulunmak üzere etkili , verimli hızlı ve başarılı hizmetlerini iktidar ve STK  temsilcileriyle  uyum içerisinde gerçekleştirmesi en büyük dileğimizdir.
** **
Benim bundan sonraki süreçte siyasi iktidarların Yozgat temsilcilerine önerim şudur :
Yozgat’ta ki siyasi irade, önümüzdeki dönemlerde  ilimize  atanacak valilerinin  adını sade vatandaşlar gibi medyadan öğrenmek durumunda kalmamalıdır.
Her kararname öncesinde sayın İçişleri Bakanına  ve ulaşabildikleri takdirde sayın Cumhurbaşkanına gidip  Yozgat’a ‘liyakatlı, yetenekli,deneyimli,vizyonlu,başarıları kanıtlanmış,dürüst ve çalışkan Vali’ talebinde bulunmalıdır.
Yani,vali atamalarında işi şansa bırakmamalıdır.
Yozgat,önümüzdeki dönemlerde yani 2050’ye giden süreçte  en başarılı,en liyakatlı, en çalışkan ve en vizyoner Valilerin yönetiminde ve önderliğinde çaba sarfedebilirse   geri kalmışlık zincirlerinden  kurtulup gelişme ve kalkınma yolunda emin adımlarla ilerleyebilir.
Aksi halde Yozgat,sonu hüsranla sonuçlanan vali tayinleriyle  zaman kaybetmeye ve sahipsizliğine ilişkin  beddualarını tekrarlamaya devam edecektir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu