ATATÜRK’ÜN,ÖLÜMÜNE AĞLADIĞI MEB MUSTAFA NECATİ’YE SAYGI

Ekleyen admin on Haz 23rd, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Rahmetli  MEB Mustafa Necati’ye saygı, Türkiye Cumhuriyetine ve Atatürk’e saygıdır.

1894′de İzmir’de doğan, 10 Ocak 1929′da Ankara’da  35 yaşındsa ani rahatsızlığı sonucunda hayata gözleri yuman Mustafa Necati, avukat, öğretmen , Adalet Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı olarak ,Kurtuluş Savaşımızda ve çağdaş  Türkiye  Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında atılgan, cesur , bilinçli , öncü ve  uygulamacı önder  olarak hizmetler vermiştir.

Batı Anadolu’da Kuvayi Milliye’yi canlandıran, İzmir’e Doğru Gazetesini çıkararak Kurtuluş Savaşı yıllarında halkı aydınlatan, İzmir Türk Ocağı faaliyetlerine etkin bir şekilde katılan, Anzavur ve diğer isyanların bastırılmasında büyük hizmetleri bulunan , İstiklâl Mahkemelerinde savcılık ve başkanlık yapar, Köy okulları,köy öğretmenleri konularına canlılık kazandıran, Örgün ve yaygın eğitime hız ve öncelik veren MEB merkez ve taşra teşkilatlarına yepyeni bir örgütlenme ve canlılık kazandıran,Harf Devrimi ve Yeni Türk Alfabesi çalışmalarına hız ve yön veren,Balıkesir ve Manisa (Saruhan) milletvekili olarak TBMM ‘de  görev alan, İnönü Hükümetinde Adliye Vekili(1924) ve daha sonra MEB olarak(1925) görev alan, adı, Balıkesir Necatibey Eğitim fakültesine verilen, bütün ömrünü vatan, Millet, Cumhuriyet ve Atatürk yolunda pervasızca kullanan, örnek bir devlet adamı Mustafa Necati, tarihin seçkin ve unutulmaz sayfalarında yerini almıştır. En büyük saygı ve sevgiyi hak etmiştir.

Atatürk’ün evladı gibi sevdiği ve çok güvenerek desteklediği ve önemli görevlere getirdiği, ölümü üzerini göz yaşları dökerek, büyük üzüntüler içinde kaldığı  rahmetli MEB Mustafa Necati’nin ruhunu incitecek ve  Türkiye Cumhuriyetin temel taşına büyük hizmetlerde bulunanlara saygısızlık anlamı taşıyacak  yanlış bir uygulamanın kısa sürede sonlandırmasını dilemekteyiz. Yanlış hesap Ankara’dan dönmelidir.

Ankara Mitatpaşa’da uzun yıllar oturduğu ev yıllar önce,benim de Bakanlığı’ndaki görevlerim nedeniyle  emeklerimin bulunduğu KTB tarafından kamulaştırılmış, restore edilerek kültürel amaçlı kullanılır hale getirildikten sonra TBMM’ ne “Mustafa Necati Kültür ve Sanat Evi” olmak üzere devredilmiştir. Birkaç kez protokol değişmiştir.

Zamanla bu tarihi değerde yapıyı siyasetçiler kendi amaçları doğrultusunda esas özelliğine uygun olmayan konularda kullanmaya çalışmışlardır.

TBMM üyesi-milletvekili ve öğretmen olarak , değerli  Mustafa Gazalcı başta olmak üzere bizler ve pek çok Atatürkçü aydın,  bu tarihi yapının eğitim ve  Cumhuriyet tarihimizde  büyük hizmetleri olan  Mustafa Necati’nin evi olduğunu anlamlı bir şekilde dile getirerek amacına uygun kullanılması yolunda mücade etmişlerdir.

Son günlerde bu tarihi yapıya ,bir tarihçi ve edebiyatçı bir yazar olan Pakdil adı verilmesi ortaya atılmış, büyük tepkilere neden olmuştur.

Ankara’da ve  başka kentlerimizde adı geçen  yazar Pakdil’in adı verilecek   o kadar çok alternatif  bulunmakta.

Bir eserle  adı bütünleşmiş olan Mustafa Necati Evinin adının korunarak kullanılmasını  temenni  etmekteyiz. Tarihe saygı, geleceği yüceltir. Tarihi ve toplumu huzursuz edecek yaklaşımlardan kaçınmak gerekir. Mustafa Necati’ye saygı  tarihi gerçeklerimize ve Atatürk’e saygıdır…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu