Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Arslan’dan tel kurdu uyarısı

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Kürşat Arslan şeker pancarı tarlalarında görülen tel kurduna karşı üreticileri uyardı.

Arslan, kooperatif olarak çiftçilerle sürekli arazi kontrolleri yaptıklarını ve bu kontrollerde pancar tarlalarında bir metrekarede 4-5 adet tel kurduna (Agriotes lineatus ) rastlandığına dikkat çekti.

Tel kurtlarının erginlerinin türüne bağlı olarak 7-30 milimetre uzunlukta açık kahverengiden siyaha kadar değişen renklerde bulunduğu bilgisini veren Arslan “Vucutları uzun ve yassıdır. Kışlama yeri olarak larvalar toprağın derinliklerini, erginler ise genellikle toprak içinde oluşturdukları hücreler ile ot yığınlarının altı gibi gizlenmeye elverişli mekanları tercih ederler.

Tel kurtları farkına varılması ve mücadelesi zor böceklerden biridir. Tel kurtlarının çimlenme, filiz oluşumu ve gelişimi döneminde başlayan zararları gelişmenin ileri dönemlerinde de devam eder. Çimlenmekte olan tohumların ve genç pancar bitkilerinin toprak altı akşamlarının kısmen veya tamamen larvalar tarafından yenilmesi, çıkış kayıplarına yol açar. Bunun sonucu olarak iyi bir çıkışı gerçekleşmeyebilir veya bir çıkışın ardından seyrelmeler veya boşalmalar da olabilir. Buda yüksek verim kayıplarına neden olur” dedi.

Tel kurdunun mücadelesinin kimyasal yollarla olacağını vurgulayan Arslan,  çok fazla zaman geçmeden arazilerin kontrol edilmesi ve mücadeleye başlanması gerektiğini belirtti.

İlaçların dozajında uygulanması ve ilaç uygulamasından sonra 1-2 saat boyunca sulama yapılmamasının altını çizen Arslan “Yapılacak sulamalar toprak 4-5 cm derinliğinde ıslanıncaya kadar yapılmalıdır. İlaç uygulaması yapılırken su PH’sının 7 olmasına özen gösterilmeli, gerekirse PH düşürücüler kullanılmalı ve ilaçlama makinesi önceden temizlenmelidir. Rüzgarlı ve sıcak saatlerde ilaç atılmamalıdır” diye konuştu.

Arslan, oluşabilecek bütün sorunlara karşı çiftçileri profesyonel yardım almak için her zaman kooperatife beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu