Yozgat Sorgun arasına organize sanayi bölgesi kurulacak

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ilimizde ve ülkemizde tarım ve hayvancılık yönünden büyük bir potansiyel bulunduğunu ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Çamlık TV’de canlı yayına katılan Oktay, Saray-Yerköy girişi ve Yozgat-Sorgun arasında iki organize sanayi bölgesi bulunduğuna işaret ederek, kalkınmanın yerelden sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bu kapsamda zihinsel bir dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğine dikkati çeken Oktay, şunları kaydetti:

“Yavaş da olsa bunun bir sonucunu almaya başladık. Yerköy-Saray tarafındaki organize sanayi bölgemizde 155 kişinin istihdamını sağlayacağı tekstille alakalı bir alanda işletme açılmak üzere. Organize sanayi bölgesinde iki yıl öncesinde 1450 kişi çalışıyordu. Bugün itibarıyla oradaki toplam istihdam 2 bin 60 olmuş durumda ama bu bizim arzu ettiğimiz seviye değil. 155 kişilik istihdama ilave 6 yeni tesisin temelini atacağız.

Temelini atacağımız tesisler de aslında bu yıl hayata geçmesini arzu ettiğimiz projelerdi. Bu tesisler farklı alanlarda yapılan projeler. Bu tesisler 1035 kişilik istihdam sağlayacak. Bunlar medikal, elektrik, tekstil ve savunma sanayisi alanlarında üretim yapacak tesisler. İstihdam sayısı olarak 2 bin 60′tan 3 bin 250′ye çıkmayı arzu ediyoruz ama bunun yeterli olmadığını düşünüyorum.”

Oktay, Çorum’daki iş adamlarının da Yozgat’ta yatırıma yönlendirilmesi için Yozgat-Sorgun bölgesine organize sanayi bölgesi yapılacağını bildirerek, Kayseri Boğazlıyan’da bir organize sanayi bölgesinin bir an önce hayata geçirilmesiyle ilgili yoğun gayret içinde olduklarını belirtti.

Oktay, “Yeşilırmak Havzası” adıyla ifade edilen bölgeye yönelik yapılacak havza projesine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Israrla bu alanı tarım ve hayvancılıkta geliştirmek istiyoruz. Bu havzayı şimdi belirledik ve finansman arayışıyla ilgili çok ciddi yol aldık. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Bu orta vadeli bir proje ama çok ciddi bir proje. Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde, sadece meraların, hayvancılığın geliştirilmesinden bahsetmiyoruz, sulamasından, bitki örtüsünden, trüf ormanlarından, bal ormanlarından, farklı bitkisel örtünün gelişmesinden bahsediyoruz.”

SORGUN MİLLET BAHÇESİ İÇİN İNCELEMEYE GELECEKLER

Yozgat’a yapılacak diğer projelere işaret eden Oktay, şu bilgileri verdi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan bir heyet hemen bayram sonu Sorgun’a yapılacak olan Millet Bahçesi’nin yeriyle ilgili araştırmaya, incelemeye gelecekler. Sorgun’a güzel bir Millet Bahçesi yapılacak” dedi.

Oktay, “Çayıralan’daki takip ettiğimiz kara yolu projesi var. Yine aynı şekilde Boğazlıyan-Sarıkaya-Sorgun devlet yoluyla ilgili takip ettiğimiz projeler var. Yerköy’e bir öğrenci yurdu ve 100 yataklı devlet hastanesi projesi yapılacak. Hastanenin temeli haziran içerisinde atılacak” diye konuştu.

Katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Oktay, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede ülkelerin yüzde 70′e yakınının Türkiye‘den yardım talebinde bulunduğunu belirterek, “Maske, tulum, eldiven, solunum cihazı gibi talepler geldi. Bugüne kadar bizden yardım talebinde bulunan 80 ülkeye yardım etme fırsatını yakaladık.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’ye ve her bölgesine sevda duyduğunu dile getiren Oktay, memleketi Yozgat’ın da kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Oktay, Kovid-19 sebebiyle şehir dışı ziyaretlerinin kısıtlandığını ifade ederek, ramazanda memleketine gidemediği için burukluk yaşadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadelesinin tüm dünyaya örnek olduğuna dikkati çeken Oktay, Çin’de bu virüsün ortaya çıkmasından itibaren gerekli tedbirleri planlamaya ve almaya başladıklarını bildirdi.

Oktay, Türkiye’nin, Kovid-19′un geç görüldüğü ülkelerden olduğunu hatırlatarak, “Bunun en büyük sebeplerinden biri aldığımız tedbirlerdir. Sonrasında hemen hemen hiçbir ülkenin bu virüsten kaçışı olmadı ama biz olabildiğince az etkilenelim istedik.” dedi.

“KRİZ YÖNETİMİNDE HER TECRÜBEMİZDEN DERS ÇIKARDIK”

Türkiye olarak sorun ne kadar büyük olursa olsun, kriz yönetimini çok iyi öğrendiklerini dile getiren Oktay, “Kriz yönetiminde her tecrübemizden ders çıkardık. Bütün bakanlıkları, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, merkezde ve yereldeki tüm teşkilatlarıyla birlikte ortak hareket etmeyi öğrendik. Cumhurbaşkanımızın varlığı, liderliği son derece kritik. Vatandaşımız liderine güvendiği için sadece kurumlarımızla değil, vatandaşımızla da birlikte yönetmesini öğrendik. Yani kriz yönetiminde paniklemek tabiatımızda olmadı. Hepsinde de bunu bir fırsata dönüştürerek sonuçta daha kazançlı olmayı öğrendik.” ifadelerini kullandı.

Oktay, Kovid-19 salgını sırasında “süper güç” olarak tanımlanan birçok ülkede panik yaşandığına dikkati çekerek, Türkiye’de ise böyle bir durumun olmadığına işaret etti. Oktay, Türkiye’nin Kovid-19 mücadelesinden başarıyla ve yeni fırsatlar kazanarak çıkacağını söyledi.

Salgınla mücadelede sağlık personelinin çalışmalarının ve şehir hastanelerinin önemini vurgulayan Oktay, kurulan yapı sayesinde başarının sağlandığını anlattı.

Oktay, gerek Kovid-19′a gerekse teröre karşı verilen başarılı mücadelelerin arkasında 17 yıllık çalışmaların olduğunu belirterek, savunma sanayisinde de yerlilik oranının yüzde 20′lerden yüzde 70′lere çıktığını hatırlattı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu