Köpek barınağına kedi konulmasına tepki

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Can Dostları ve Doğa Koruma Derneği Yönetimi Kurulu Üyesi Ayşe Akbaş “Halk istiyor” diye, köpek barınağına kedi konulmasına karşı çıktı.

Ezeli iki düşman hayvanın yan yana kafeslerde bulunması o zavallı canlılar için işkence olacağını vurgulayan Akbaş “Hele ki hamile bir kedi “Halk şikayet etti” diye köpek barınağına alınıyor.Emzikli anne kediler alınıyor.Bazen sağlıklı kediler de alınıyor.İçlerinde ciddi anlamda tedavi gerektiren kedilere bir sözüm yok.Yozgat’ta bir “kedi bakım merkezi” olmadığı için mecburi şartlardan dolayı bu canlar tedavisi bitene kadar alınabilir.Ama diğerlerinin ne işi var?

Peki, köpek barınağında ki kediler bu durumdan nasıl etkileniyor?

Geçici Hayvan Bakımevini ziyaret ettiğimde orada bulunan zavallı kedilere üzülmekten ve onlar için çözüm aramaktan dolayı köpek bölümlerini gezmeye fırsat bile bulamadım. Çünkü bulundukları ortam her şeyden evvel köpek havlamalarının olduğu ve kedilerin asla rahat edemeyeceği pis,kokmuş yiyeceklerin bulunduğu bir yerdi.”Yatsınlar” diye konulan halı oldukça kirlenmiş, kakalar bulaşmış, tüylerden görünmez durumdaydı. Kedi evi olarak konulan tahta parçaları ise çoktan miadını doldurmuş, küflenmişti.

Oysaki kediler temiz varlıklardır. Peygamber Efendimiz(sav) kedinin içtiği su ile abdest almıştır. Onlar,hem kendilerini sürekli temizlerken,hem de en temiz ortamlarda yaşarlar” dedi.

Bu ortamlarda yaşamak zorunda bırakılan kedilerin psikolojilerinin de bozuk olacağının altını çizen Akbaş “Bu ortamda kalmak zorunda bırakılan yeni doğum yapmış bir anne, tüm tedirginliği ile yavrularının üzerine kapaklanmış. Diğer kedilerin yavrularına zarar verme endişesi ile yerinden dahi kalkamıyor,kaskatı kesilmiş durumdaydı.

Yavrusu biraz büyük anne ise, sürekli bağırıyor, yavrularına yaklaşan diğer kedileri boğuyor, etraftaki kedilere korku saçıyordu. Sakat olan diğer zavallı kediler ise nereye gitse, sığınsa bilemez halde çaresiz sağlıklı kedilerin mağduru olmuş durumdalardı.

Ortalama 10-12 kedinin bulunduğu bir kafeste yanlışlıkla dışarı kaçsa serbest dolaşan köpekler tarafından parçalanacak, içeride kalsa kaosa maruz olacak bu zavallı kedilerin tamamını etrafımızda bulunan hayvansever, vicdanlı insanlara sahiplendirdik” diye konuştu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu