BAYRAMLAR SEVGİ VE DOSTLUK İÇİNDİR

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“…Bayramda seyranda bu ana yurtta,/insan birbirine sarılır oğul/Barışıp birleşir sevinçte dertte/taş taşın üstüne örülür oğul…” Âşık İbrahim Güleç(Beyani)-1985

“Beyanî, “insan birbirine sarılır oğul” dese de,dünyada yaşanan korona virüs(Covid 19) salgını nedeniyle,tedbirler alarak yeni alışkanlıklar edinmenin tam zamanı.Dijital dünyanın araçları olan bilgi sayar ve akıllı cep telefonları aracılığı ile görüntülü olarak uzaktan  ve gönülden selamlaşarak,hatır sorarak bayramlaşmak gerekmekte.

İnsanlığın iyiliğe, güzelliğe ,doğruya ve barışa erişmesi için,tarih boyunca  ilahi buyruklarda ve verilen öğütlerde, kinden, nefretten, yalandan, yanlıştan, sapkınlıktan , aymazlıktan ve tüm kötülüklerden  uzak durularak akıl, mantık ve vicdanla hareket edilmesi emredilmiş ve ifade edilmiştir.

“Küçük şeyleri büyük sevgiyle ve ilgiyle yap ki ,büyük şeyler kendini çoğaltsın…”Aile Bilgeliği kitabının yazarı Robın Sarma.

Sevgi ve hoş görü paylaşıldıkça büyür,gelişir ve kökleşir. Yaşam daha sağlıklı ve mutlu konuma geçer.

İnsan yaşamında,çocuklarının  ve  ailesinin öncelikli, vazgeçilmez ve  özel bir yeri vardır.keşkeler azaldıkça zamanı, olayları, konuları ve olanakları iyi değerlendirdikçe “iyi insan-iyi vatandaş” çoğalacak  huzur, sevgi ve  barış yaygınlaşacaktır. Bayramlar bu gerçekleri görmemize büyük katkılar sağlayacaktır.

Sevgi Mengisi

“Dışın güzelliği, için galayı

Yüreği pak eden sevgidir sevgi

Gula gazandıran cennet âlâyı

Hak ile hak eden sevgidir sevgi,

Gönülden sevmeyen Hakk’a eremez

Bakar ama perdelidir göremez

Perdeyi galdıran sevgidir sevgi

Sevgiler ekelim sevgi biçelim…” Neşet Ertaş

Tarih boyunca insanlık acı ve tatlı, iyi ve kötü günleri birlikte yaşamakta. Ülke ve dünya barışı için  ulusal ve uluslararası örgütler kurulmakta ise de  olumlu  sonuçlar  almakta güçlükler çekilmektedir. İnsanlığın ortak aklı ,sevgi ve hoşgörü  temelinde yücelecek ve gelişecektir.

Dinî, ulusal, geleneksel  tüm bayramların amacı, paylaşmak,barışmak,dayanışmak,kaynaşmak, yardımlaşmak, hoş görü ve  sevgiyi yaşamla bütünleştirmektir.İnsan, insan içindir.Hatırlanmak için hatırlayacaksın ve unutulmamak için unutmayacaksın. Kötülüklerden uzak duracaksın.

“…Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz;

Madem ki sen bensin, ben de senim,

Niceye şu senlik benlik…” Hz.Mevlanâ

Dinî, ulusal, geleneksel  tüm bayramların amacı, paylaşmak,barışmak,dayanışmak,kaynaşmak, yardımlaşmak, hoş görü ve  sevgiyi yaşamla bütünleştirmektir.İnsan insan içindir.Hatırlanmak için hatırlayacaksın ve unutulmamak için unutmayacaksın. Kötülüklerden uzak duracaksın.

BİZ KİMSEYE KİN TUTMAYIZ

Biz kimseye kin tutmayız/Ağyar dahi dosttur bize/

Kanda ıssızlık var ise/Mahalle vü şardır bize,

Adımız miskindir bizim/Düşmanımız kindir bizim/

Biz kimseye kin tutmayız/Kamu âlem birdir bize,

Vatan bize cennetdürür/Yoldaşımız Kak’dürür/

Hak’tan yana yönelicek/Başka yollar dardır bize… Yunus Emre

Çok sayıda aşığa maledilen , ramazan yemeklerine ait,”Yemek Destanı: Ramazanda çok taamdan hazzetmem/Olura hem kırk elli olsun/Nefsimi haddinden fazla tok tutmam/Dilerse mecliste Şah-Cihan olsun…/” yeme- içme konusunda , sağlık için beslenme kültürüne de özen göstermek gerekmekte.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm İslâm âleminin Ramazan Bayramını kutluyor, ülkemize ,dünyaya ve tüm insanlığa barış, sevgi ve huzur dolu günler getirmesini  ve dünyayı saran virüs tehlikesinin yok olmasına vesile teşkil etmesini diliyorum.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu