Türkiye’nin güneşi

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Türkiye’mizin hiç batmayan güneşi Mustafa Kemal ATATÜRK tarihimizde parlak sayfalar açan koşusunu 101 yıl önce (yarın) Samsun ufkunda parlayarak başlattı. Cumhuriyet atılımı güç koşullara, yoksunluklara, engellemelere karşın zaferle sonuçlanınca Türk Devrimi adı verilen atılımlar dizisi, ulusal yaşamımızın sonsuza değin bağımsız yaşama olgusunu gerçekleştirme çabalarına girişti. Kısa zamanda tüm olumsuzluklar ve dönemin sorunları aşılarak kıvanç duyuran düzeye ulaşıldı. ATATÜRK’ün öncülüğünde seçkin ve değerli arkadaşlarının birlikteliğinde saygın, güvenilir ve çağdaş Türkiye mutluluğu hepimizi birleştirdi, kaynaştırdı. Günümüzün kimi ayrılıkları bu gönenci duymayan, Osmanlı ve gerici attıklarının karşıtlığından kaynaklanmaktadır. Atatürk ve arkadaşlarının sağladığı olanaklardan yararlanıp onlara kötü gözlerle bakıp yaptıklarını yadsıyan değerbilmezlerin hiçbir önemi yoktur.

Osmanlı döneminin son yıllarının ağırlıkla yaşattığı olumsuzlukların Kurtuluş Savaşı ile önlenip yepyeni cumhuriyetin kurulması tarihin övgüyle söz ettiği bir şahlanıştır. Padişahlık ve halifelik önerilerini duraksamadan çiğneyip atarak lâik ve çağdaş cumhuriyeti ulusuna armağan eden Atatürk’ü izinden yürüyüp ilkelerini ve devrimlerini koruyup güçlendirerek sürekli kılma yükümlülüğümüz bizim onur koşulumuzdur.

Anafartalar kahramanı genç generalin öncülük ederek yönettiği Kurtuluş Savaşı’ nın sonuçları bir ulusun yaşam değerleri için yepyeni bir açılım olmuştur. Karanlıktan aydınlığa Mayıs’ ın açtığı alandır. Dünya koşullarında benzeri güç bir atılımın kaynağını oluşturan 19 Mayıs, örnek cumhuriyetimizin beşiğidir. İnanç sömürüsü ve çıkar güdüsüyle demokrasiyi sıkıdüzene çevirme oyunları ve dinselleştirme kurnazlıkları sonuç vermeyecektir.

Koronovirüs nedeniyle evde tutuklu gibi geçirdiğimiz günlerde bile ayrımcı, suçlayıcı, siyasal konuşmalar sürüyor. Kimilerinde öyle sert, öyle katı bir anlayış izleniyor ki bırakınız kendilerine karşı olanları, yansızları değil yurttaşı insan olarak bile görmüyorlar. Bu ilkellik, bu bağnazlık, bu yobazlık yönetim becerisi ve başarısı sanılıp savunuluyor. Kendilerinin sakat ve hastalıklı anlayış ve uygulamalarını dayatmak çabasındaki aymazların ulusal yapıya verdikleri zarar büyüktür.

20 bine yakın köy okulu kapatılmış, eğitimdeki çağdaşlık ve özellikle Atatürk ilkeleriyle Türk Devrimi gözardı edilmiş, demokratik düzen TBMM’ nin ötelenmesi ve tek adam yönetiminin ağırlaştırılıp genişletilmesiyle niteliğini yitirmiş, rejimin rengi bozulmuştur.

Ancak, 23 Nisan belli bilinenlerin soğukluk ve uzaklığına karşın balkonlardaki ışıklı, bayraklı coşkuyla kutlanmışsa, 19 Mayıs’ m 101. yıldönümü de artan coşkuyla kutlanacak, ATA’ mız ve arkadaşları saygıyla, özlemle anılacak, yollarından ayrılmama andımız bir kez daha yinelenecektir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu