CUMHURİYETE GİDEN YOL

Ekleyen admin on May 20th, 2020 kategori : Haydar Ahi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün Samsun‘a ayak  basmasının , Türkiye Cumhuriyeti tarihinde  önemli bir yeri vardır. 19 Mayıs 1919 Türk milleti için  önemli bir dönüm noktasıdır. Kurtuluş Savaşı , Mustafa. Kemal Paşan‘ın  19 Mayıs 1919 günü Samsun‘a ayak  basmasıyla başlamış olup özgürlüğe ve bağımsızlığa ilk adımın  atıldığı gündür.

Mustafa Kemal, Samsu‘a 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilerek  çıkmıştı. Görevi, Doğu Karadeniz‘de  kurulmak istenen  Pontus  Rum Devletine karşı  mücadele eden  Türkleri kontrol altına almaktı. Böyle bir göreve  niçin  Mustafa Kemal seçilmişti? Mustafa Kemal‘in  askeri başarıları  kendisine güç kazandırmış ve  İstanbul Hükümeti Mustafa Kemal‘den rahatsızlık duymakta ve onu İstanbuldan uzaklaştırmak istiyordu.

İstanbul hükümetleri ile  kurtuluşun mümkün olmayacağını gören  Mustafa Kemal‘in  hedefi Anadoluya geçerek büyük Türk milletine dayanarak bağımsızlık mücadelesi yapmak ve yeni bir Türk devleti kurmaktı.  9. ordu Müfettişliği Ona  bir takım kolaylıklar sağlayacaktı. Komutanlığın merkezi Erzurumdu ve henüz  bölge düşman işgalinden uzaktı.15. Kolordu Komutanı  Kazım Karabekir Paşa da ordusunu dağıtmamıştı.

30 Ekim 1918 de Mondoros Mütarekesi‘nin imzalanmasından  bir  gün sonra  Adana‘ya giderek  Yıldırım Orduları Komutanlığı‘nı devralan   Mustafa Kemal Paşa,  “Savaş müttefikler için  bitmiş olabilir; ama  bizi ilgilendiren savaş , istikbalimizin savaşı şimdi başlıyor” sözleri  ile Milli Mücadelenin  başlangıcına işaret etmiştir.

Mustafa Kemal Paşa, mütareke   hükümlerine yazılı itirazlarda bulunmuş  ve sonra  çözüm aramak için  İstanbula dönerek  çalışmalarını sürdürmüştür.

Mustafa Kemal Paşa Adanadan  sonra İstanbula girişinde Boğazdaki işgalci gemilere bakarak  “Geldikleri gibi giderler” diyerek  milli mücadele azmini  ve kararlılığını  Samsuna çıkmadan  önce yürekten ifade etmiştir.

Anadolunun bütün  yönlerden  düşman   saldırısı ile  karşı karşıya  kaldığı günlerde  19 Mayıs 1919 günü  Samsuna çıkan Mustafa KemalPaşa , planlı bir şekilde  iç ve dış engelleri aşıp halkla  bütünleşerek  , Samsun‘dan Havza‘ya geçti.  Amasya, Erzurum ve Sivas Kongrelerini tamamlayıp Kayseri  ve  Hacıbektaş üzerinden 27 Aralık  1919da  Ankara‘ya ulaşmış  ve bütün yörelerden halkın temsilcileriyle  TBMM‘yi  açarak  , milli mücadeleyi bütün cephelerde  başarılı  bir şekilde  zafere götürmüş ve büyük taarruzla noktalamıştır.

Milli Mücadelenin önderi Başkomutan Mustafa Kemal Paşa  , Büyük Taarruz emrinde  “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir! İleri” demiş  ve 9 Eylülde İzmire ulaşarak Milli Mücadeleyi zaferle sonuçlandırmıştır.

19 Mayıs 1919 da Mustafa Kemal‘in Samsun‘a ayak basması ile fiilen başlayan Kurtuluş Savaşı  11 Ekim 1922‘de imzalanan  Mudanya Mütarekesi ile  fiilen  ve 24 Temmuz  1923de imzalanan Lozan  Anlaşması ile  resmen  sona ermiştir. 29 Ekim 1923 de Türkiye Cumhuriyetinin ilan edilmesinin  ardından Mustafa Kemal Atatürk,Cumhuriyetinin  , Türk Ulusunun  kalbinde  kök saldığını görmek tek amacımdır” diyordu….

Mustafa. Kemal Atatürk‘ün  milli mücadeleyi başlatmak için Samsun‘da Anadolu  topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin  önemi nedeniyle 19 Mayıs‘ı Türk gençliğine armağan etti. Atatürk‘ün  Türk gençliğine  armağan ettiği ve  “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak  kutlanan  19 Mayıs; 20 Haziran  1938 tarihli kanunla  bu ulusal bayramı, “ Gençlik  ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı.

Bu  Bayramın adı, 1980 darbesinden sonra „19 Mayıs Atatürk’ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı “olarak değiştirildi.

Atatürk; Gençler!… Benim  gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi  üstlenen gençler!… Bir gün  bu  memleketi  sizin gibi beni anlamış   bir gençliğe  bırakacağımdan dolayı  çok memnun  ve mesudum” derken  Türk gençliğine  olan  güvenini  ifade ediyordu.

Sonuç olarak 19 Mayıs  1919  bir milleti   esaret altında   kalmaktan kurtaran  , Türk  milletinin yazgısını değiştiren , yarınlarını aydınlatan  , sonuçta bağımsızlığını sağlayan  büyük Türk ulusu için bir dönüm   noktasıdır.  İşte bunun içindir ki Atatürk‘e doğum gününü sorduklarında 19 Mayıs demişti.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu