Hikmet Sözcüğü Hakkında Bilgiler

Ekleyen admin on Mar 31st, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

1.Anlam bakımından:

“Hikmet” sözcüğü Arapçadır. Türkçemizde de bir yeri vardır. Konuya, sözcük anlamını aktararak giriyoruz. Şöyle ki:

-Hikmet; bir gerçeği bilgiye dayanarak ortaya koyan düşüncedir.

-Gizli sebep, anlaşılmaz nedenleri içerir.

-Faydalı bilgileri ve bilgeliği konu edinir.

Şimdi de bu üç tanımda geçen sözcükleri açıklayalım:

Faydalı olan her şey insanların işine yarar, yararlı olur.

Bilgi, öğrenme ve araştırmayla, gözlemle elde edilen bilgilerin tümüdür.

İnsanlar, yararlı olan her şeyden yararlanmayı bilirler.

2.Hikmet sözcüğünün manevi alemdeki yeri:

İslam dininde, evrendeki her şeyin tek yaradanı vardır. O da yüce Allah’tır. Yüce Allah, “hikmet” ile ilgili 2. Bakara suresinin ona bağlı 269. ayetini İslam dini peygamberi Hazreti Muhammed’e “vahiy yoluyla” Mekke’de indirmiştir. 269. ayeti; üç kaynaktan alıp aktarıyoruz:

Elmalılı Hamdi Yazır / Huzur Yayınları – 1995 – Ayet 269 / Sayfa 44

“Yüce Allah, dilediğine hikmet verir. Hikmet verilme ise, çok büyük bir hayır verilmiş demektir. Bunu ancak temiz akıl sahipleri anlarlar.”

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk / Ayet 269 / Sayfa 54

“O, (Yüce Allah) hikmeti dilediğine verir ve kendisine hikmet verilmiş olana, çok büyük bir hayır verilmiş demektir. Gönlünü ve aklını çalıştıranlardan başkası düşünüp anlayamazlar.”

Diyanetten (İnternetten)

“Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilirse ona pek çok hayır verilmiş demektir. Ancak akıl sahipleri düşünüp ibret alırlar.”

Bu üç mealden anlaşılacağı üzere; temiz akıl ahipleri, gönlünü ve aklını çalıştıranlardan başkası düşünüp anlayamazlar. Ancak akıl sahipleri düşünüp ibret alırlar. Öğütlerini dinlemek her insana düşen bir manevi borçtur.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu