Pişmanlık üzerine bilgiler

Ekleyen admin on Mar 24th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Pişmanlık sözcüğü Farsçadır. Türkçemizde de çok kullanılan sözcüklerden birisidir. Günlük konuşmalarımızda, sohbetlerde, nerede geçerse hemen;

“Kişilerin; yaptığı hareketten, davranıştan, işin uygunsuzluğunu anlayarak yaptığına acımasıdır. Eş anlamlısı da çok az kullanılan “nadim” sözcüğüdür.

Şimdi bu tanımda geçen sözcüklere bir bakalım:

Hareket: Arapçadır. Bir cismin durağan bir noktaya göre sürekli olarak yer ya da durum değiştirmesidir. Eşanlamlısı ise “devinim”dir.

Davranış: Bir şeye karşı alınan durumdur. Birine karşı da hareket biçimidir. Kişiye göre de değişebilir.

Uygunsuzluk: Yakışık olmayan, yaraşmayan, münasebetsizliktir.

Acıma: Bir kişinin ya da canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü yani merhamettir.

Nadim: Arapçadır. Pişman olma durumudur. Pişman anlamını içerir.

Münasebetsizlik: Tüm uygun olmayanları kapsar.

Yakışık almamak: Yerinde olmamak, uygunsuz düşmektir.

Yarışmamak: Yarış amacıyla karışmamaktır. Rekabet etmemeyi de içerir.

Sonuç olarak şunu da söyleyebiliriz. Kişi; yapamayacağı işe evet derse; işe girişirse, istediği sonucu alamaz ise; kesinlikle pişmanlık ta duyabilir. Bu duruma düşmemek için; yukarıda açıklananları bilenler pişmanlık da duymayabilirler!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu