RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER

Ekleyen admin on Mar 24th, 2020 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İnsan, yaratılış itibariyle temiz ve masumdur. Her ne kadar bazı inanç ve felsefi görüşlerde, atası Hz. Âdem’in işlediği günah sebebiyle Cennet’ ten çıkarılmasını netice veren davranışının sonucu çocuğa da intikal edip onu da günahkâr saysa da, bunun gerçekle bir ilgisi yoktur.

Dolayısıyla her çocuk temiz doğar, ana – babasının günahını taşımaz. Onun sorumluluğu aklen ve yaş itibariyle mükellefiyet sınırında başlar.

İnsan böyle tertemiz dünyaya gelmişken, içinde kendini bulduğu çevre nasıldır?

Evet, o da mükemmel bir şekilde otomatik olarak veya muazzam bir sistemle temizlenmektedir.

Gerek insan bünyesinde ve gerekse insanın yaşadığı küre-i arzda mükemmel bir temizlik faaliyetinin hükümferma olduğunu müşahede etmekteyiz.

Fazla teferruatına girmeden bir iki misalle konuyu izah etmek isterim.

İnsan bünyesinde bu fıtrî temizlik işlemi o kadar fevkalade cereyan ediyor ki, insanın ne bir müdahalesi, ne bir gayreti ne de masrafı oluyor.

Mesela: Aldığımız nefesle, akciğerimize kadar giden oksijen kanımızı temizliyor. Hem göz kapaklarımız gözümüzü temizliyor ve böbreklerle vücudumuz temizleniyor.

Bu bir fıtrattır. Yani yaratılış kanunudur. İnsan bu temiz fıtratına uygun yaşarsa, yani bu vücudu fıtrî (doğal) şeylerle beslerse ve o duygularını uygun bir mecrada kullanırsa insanın bu vücut makinesinin ömrü uzayacaktır. Ya da kendine takdir edilmiş bir ömrü sağlıklı bir şekilde geçirecektir.

Şimdi gelelim çevreye: Bu fıtrî temizlik faaliyetinin gereği olarak, atmosferi, denizleri ve toprak tabakasını bir düşünün! İyi ki bu muazzam faaliyet bize bırakılmamıştır. Yoksa bedenimizi temizlemekten aciz olduğumuz gibi, evimizi temizlemeye gücümüz yetmediği halde, bu kâinatın temizliğine nereden imkân bulacaktık?

Evet, bu kâinatı; ilmiyle, iradesiyle ve kudretiyle halk edip bu aciz insanlara tahsis eden o Yüce Kudret temiz olmamızı ve çevremizi temiz tutmamızı emrediyor.

Ama biz ne yapıyoruz? Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanmakla o fıtraten temiz vücudumuzun tahribine çalışıyoruz.

İşitmememiz gereken seslerle, sokak düğünleriyle, gereksiz kornalarla ve bir sürü naralarla kulaklarımızın tahribine çalışıyoruz.

Görmememiz gereken çirkinliklerle gözlerimizin tahribine çalışıyoruz.

Ya şu çevreye verdiğimiz zarar… Sorgun’ da şu piknik alanlarını gidip bir görün. Geçen günkü fırtınadan bir arkadaş dert yanıyor:

“Hocam bahçedeki sebzeler mahvoldu, dikili bir şey kalmadı” diyordu. Bende onu yaratan, onun diliyle konuşuyor. Ve gayri ihtiyarî piknik alanlarındaki çör-çöpü sildi, süpürdü ve götürdü. Arkadan da rahmetiyle suladı ve bize bir şeyler öğretti:

“ Temiz olun ve çevrenizi temiz tutun, fıtratınızı bozmayın.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu