Ben sözcüğünü çok kullananlara

Ekleyen admin on Mar 17th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bir hemşerim telefonla aradı:

-Öğretmenim, “ben” sözcüğünü sevmediğinizi biliyorum. Buna karşın, bu sözcüğü kullananlar çığ gibi çoğalıyor. Bu sözcüğü çok kullananlara bir şeyler söyleyebilirseniz diye sizi rahatsız ettim. Ellerinizden öperim, dedi. Tam bir hafta düşündüm., düşündüm, bilinenleri sıralayacağım. İzninizle!

DİLBİLGİSİ AÇISINDAN: Tekil birinci kişidir. Bireydir.

FELSEFE AÇISINDAN: Bilinçli bir şeyin, kendisini başkalarından ayırması dile getiren bir sözcüktür.

NERELERDE YER ALIR?:

Ben, bu işte yokum.

Ben, bu işe karışmam.

Benden söylemesi.

Benden ciliğim vardır. (kendini övme)

Bana göre, bana kalırsa. (bence)

Kendisinden çok söz eden kişi. (benci)

Bencil, egoist. (yalnız kendisini düşünme)

Benim gibi. (bencileyin)

Bende. (kul köle)

…… nicelerini sizler de ekleyebilirsiniz.

Ama, bu sözcüğün en beğenilmeyeni yazmak zorunda da kaldım: BEN DE BEN!

Bu son üçlüğü çok kullanırsanız, evliyseniz yuvanız yıkılır. Çalışma hayatınızda sevilmeyen kişi olursunuz. Şimdi sorarım size:

Allah akılı niçin insanlara vermiştir?

Kalplerde, gönüllerde kalmamız için!

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu