Bilinç ve bilinçaltı kavramı

Ekleyen admin on Mar 10th, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bilinç Nedir?

Algı ve bilgilerin alındığı anda duru ve aydınlık olarak izleme sürecidir. Eş anlamlısı şuur’dur.

Şuur Nedir?

Bilinç, akıl, us demektir.

Bilinç Altı Nedir?

Ruh bilimin konusudur. Bilinç dışı olduğu halde, dilendiğinde, kapsamındakilerin bilincine çağırabildiği zihin bölgesidir. Eşanlamlısı ise tahteşşur’dur.

Bir başka deyimle de; beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, beynimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uykudayken dahi, beş duyu organımızla algıladığımız her şeyi an be an (anında) kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine verilen bir parçasıdır. Edindiğimiz tüm alışkanlıklar bilinç altına kaydedilir.

Bilinç ile bilinç altını; bir buzdağına benzetebiliriz.

Şöyle ki:

Buzdağının sekizde yedisi, denizin altında, sekizde biri de, denizin üstündedir. İşte;

-Üste kalan kısım, bilinç.

-Altta kalan kısım ise, bilinç altıdır.

Gün içinde davranışlarımızın çoğu bilinç altının denetimi altında gerçekleşir. Bilinç altımız sayesinde, nefes alıp veririz.

Bilinç altı 24 saat çalışır. Uzun süreli bellek deposudur. Duyguların yeridir. Kendisini koruma mekanizmasına sahiptir. Tekrar öğrenir. Sözcük sözcüğüne anlar. Eleştirip yargılamadan kabul eder.

 

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu