Bir yarımadanın Anadolu adını alışı

Ekleyen admin on Mar 3rd, 2020 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Anadolu: Asya Kıtasının, Batı’ya uzayan bir yarımadasının adıdır. Tarihte bir zamanlar bu yarımada; Rum Diyarı (ülkesi) diye anılırdı. Eskiden İslam İmparatorluğu içerisinde bulunduğu için de Rum Diyarı olarak bilinirdi.

Bu yarımadanın Türk ülkesi diye anılması Anadolu Selçuklu Devleti’nin Hükümdarı Alaaddin Keykubet döneminde başlar.

Bir söylentiye göre; Selçuklu askerleri, sınırda bulunan bir Rum Kalesi’ni ele geçirmek üzere yol kenarındaki bir köye uğrarlar. Burada yıllarca önce gelip yerleşmiş kadın erenlerinden biri, Türk askerlerini coşkuyla, içtenlikle karşılar. Askerlere ayran ikram eder. Ama tüm askerler ayran içerler, kaplarını doldururlar. Buna karşın, ayran bir türlü bitmez. Askerler bu durumu yaşlı Türk anasının ermişliğine başlarlar, öyle yorumlarlar.

Yaşlı Türk anası ile askerler şöyle konuşurlar:

-Doldurun yiğitlerim, doldurun gazilerim!

-Doldur ana!

-Doldurun yavrularım!

-Ana dolu, Ana dolu!

İşte bu topraklar o gündür bu gündür ANADOLU adıyla ünlenmiştir. Sonsuza dek de ANADOLU kalacaktır!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu