Köylerde tarım ve hayvancılık eğitimi

Ekleyen admin on Şub 25th, 2020 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

YOZGAT – Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından köylerde tarım ve hayvancılık konusunda eğitimler veriliyor.

Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat AA muhabirine yaptığı açıklamada,  kış aylarının değerlendirilmesi amacıyla bu eğitim çalışmalarının düzenlendiğini ve eğitimlerin yararlı olduğunu belirtti.

Kış mevsimi süresince 70-80 köyde bu eğitimlerin verilmesinin planlandığını belirten Canbolat “İlçemizde şu ana kadar 60 köyde eğitim verdik. Bu tür eğitimlerin hem çiftçilerimizin bilgilerini yenilemek, hem de bilmedikleri konular hakkında aydınlatılmaları açısından oldukça yararlı olduğunu düşünüyoruz. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi çiftçilerin yeterli bilgilere sahip olması ile mümkün olacaktır.  . Eğitimlerimizde toprak analizi nasıl yapılır, hayvan yetiştirme, bitki koruma, hayvan barınakları gibi çok çeşitli konularda bilimsel verileri çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Ayrıca hayvancılık konusunda çeşitli eğitimler veriyoruz. Bunlardan özellikle büyükbaş hayvanlar üzerinde de duruyor, buzağılara süt, annesini doğrudan emerek değil de dereceli biberon veya kovalarla verilmesinin faydası, verilen süt miktarının takibi ve anneden geçebilecek hastalıkların nasıl önüne geçebileceğimiz konusunda bilgiler aktarıyoruz” dedi.

Sorgun’un en önemli geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayan Canbolat “Buzağılara süt verilen kaplar temiz olmalıdır. Süt soğuk olmamalı, vücut sıcaklığına yakın 36-37 derece olmalıdır. Ağız sütünden normal süte geçtikten bir süre sonra öğün sayısı 2′ye düşürülebilir. Buzağının sindirim sisteminin sağlıklı gelişimi ve anne sütünün ekonomik kullanılması amacıyla sütten kesme süresi 35-40. günlerde olmalıdır” ifadelerini kullandı. (OĞUZHAN SAYDAM)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu